Teatr
Gwiazda sceny krakowskiej-Grabowski

Gwiazda sceny krakowskiej-Grabowski

  • 2008-03-04, do 2008-03-29
  • wstęp wolny
  • Muz. Hist. Oddz. Dom pod Krzyżem, Kraków
  • Zobacz profil >>

Opis

Od 4 do 27 marca 2008 roku w Galerii Teatralnej „Dom pod Krzyżem” będzie można oglądać kolejną wystawę z cyklu „Gwiazda sceny krakowskiej”, która przybliżać ma sylwetki wybitnych, współczesnych aktorów krakowskich. W tym roku jej bohaterem jest artysta teatralny i filmowy Andrzej Grabowski.


Aktor ten stworzył wiele znakomitych kreacji zarówno na deskach Teatru im. J. Słowackiego, Starego Teatru oraz Teatru Telewizji. Grabowski w świadomości większości widzów funkcjonuje jako artysta kreujący najczęściej role charakterystyczne i komediowe. Popularność zyskał dzięki postaciom prowincjuszy czy wręcz prymitywów, takich jak znany z serialu telewizyjnego Ferdynand Kiepski. Jednak artysta ten bardzo świadomie i konsekwentnie korzysta ze swojego emploi, starannie dobiera środki ekspresji aktorskiej. Tworzone przez niego figury mają w sobie pewne piętno, które powoduje, że widz  zaczyna zdawać sobie sprawę, iż śmieje się z samego siebie.

„Naturalność” i spontaniczność gry przypisywana Grabowskiemu jest zatem pozorna, gdyż każda rola zbudowana jest w najdrobniejszych szczegółach. Wpływ na to miała współpraca z Ensemble MW2, czy tworzony razem z bratem Mikołajem swoisty teatr rodzinny, w którym wystawiono chociażby słynny „Scenariusz dla trzech aktorów” Bogusława Schaeffera. Natomiast monodramem „Audiencja V” Grabowski wygrał Festiwal Teatrów Jednego Aktora. Żywiołowość gry w „schaefferowskim” repertuarze oparta była na uporczywej pracy, celowym dopracowywaniu każdego gestu i ruchu, wreszcie na traktowania własnego ciała jak instrumentu. Tak też profesjonalnie traktuje Grabowski swój zawód. Nie dąży on do budowania na scenie metafizycznych nastrojów, gdyż zdaje sobie sprawę, że sztuka aktorska oparta jest przede wszystkim na żmudnej pracy, ciągłym doskonaleniu swoich umiejętności głosowych i fizycznych. I w tym tkwi wielkość aktorstwa Andrzeja Grabowskiego. Jest on niewątpliwie gwiazdą teatru i filmu. Od lat związany z Krakowem, jest postacią lubianą i rozpoznawaną.

Wystawa zorganizowana w „Domu pod Krzyżem” to pożegnalna impreza przygotowana w Galerii Teatralnej przed planowanym kilkuletnim remontem.
Godziny udostępniania: wtorek, czwartek- niedziela 9.00 - 16.00; czynne tylko w drugą niedzielę; środa 10.00 - 17.00
 
[informacja prasowa]
 

 
Polecamy
Ostatnio dodane
Mirosław Kocur
Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialog - Wrocław powróci w 2025 roku

Organizatorzy zdradzili planowaną datę imprezy oraz jej główne założenia. Poruszono także kwestie finansowe!

Paweł Małaszyński
Paweł Małaszyński odszedł z Teatru Kwadrat i został freelancerem [WIDEO]

Teraz od początku wytaczam sobie ścieżkę kariery - mówi aktor.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.