Dzieje się - Teatr

W poszukiwaniu granic życia

2009-01-26 11:02:24 | Kraków

 Gdzie jest granica między życiem, a nie-życiem? Zaczynasz myśleć, dlatego jedziesz na wschód, do Indii. Tam chcesz poszukać prawdy o tym, co najważniejsze, tam masz nadzieję zdobyć najistotniejsze odpowiedzi. Paweł Passini w najnowszej sztuce „Wszystkie rodzaje śmierci" próbuje zafascynować Wschodem.

Podróży na Wschód nie podejmuje się bez przyczyny. Nawet, jeżeli jesteś lekarzem, kimś kto na co dzień styka się ze śmiercią. Bo kiedy mózg twojego pacjenta przestaje dawać oznaki życia - choć jego serce wciąż pracuje - zaczynasz myśleć: Dlatego jedziesz na Wschód, do Indii. Czy wiesz jednak, że takich poszukiwaczy  jak ty są tam już dziesiątki?

Wycieczkę objazdową (która w programie ma już opcję „60 minut spotkania z Absolutem, 35 dolarów od osoby) znajdujesz bardzo szybko. Tam spotykasz ludzi, którzy też mają swoje lęki
i wątpliwości. Też się starają, też czegoś poszukują. Też najchętniej wymazaliby nasz świat i zastąpili go. Wiesz już, czym?

Punktem wyjścia „Wszystkich rodzajów śmierci" była powieść ojca New Age'u Hermana Hessego „Siddhartha". Wydana w 1922 roku stała się jednym z punktów wyjściowych fascynacji Europy Wschodem. Niemal sto lat po jej opublikowaniu reżyser stawia pytanie: co zostało nam z tej fascynacji? Nadal najważniejszym pytaniem, jakie chce postawić „Wszystkimi rodzajami śmierci" jest: z czym my, ludzie Zachodu, wybieramy się na Wschód, z czym spodziewamy się wrócić?

Premiera najnowszego spektaklu Pawła Passiniego odbędzie się 30 stycznia, o godzinie 19 w dawnym Kinie Światowid. Autorka scenografii Małgorzata Szydłowska w tym projekcie stanęła przed dużym wyzwaniem: zderzeniem z przestrzenią nieteatralną, którą trzeba było wskrzesić i powołać do życia. - W tym projekcie zależało mi, żeby znaleźć "przestrzeń wewnętrzną", psychiczną, dotyczącą człowieka, który zetknął się ze śmiercią i próbuje odkryć jej sens. Podróż do Indii staje się emanacją jego umysłu, wytworem własnej jaźni - komentuje Szydłowska.

Paweł Passini był nominowany w 2008 roku do Paszportu Polityki. Urodzony w 1977 roku, studiował na wydziale reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie. Do tej pory zrealizował m.in. spektakle „Nie-boska komedia" Z. Krasińskiego (Stary Teatr w Krakowie), „Alicja w krainie czarów" L. Carrolla, „Kordian" J. Słowackiego (Teatr Polski), „Nic co ludzkie" (Scena Prapremier InVitro) „Hamlet '44" (park Wolności Muzeum Powstania Warszawskiego).

„Wszystkie rodzaje śmierci"
Na podstawie „Siddharthy" H. Hessego

Reżyseria: Paweł Passini
Scenografia: Małgorzata Szydłowska
Dramaturg: Artur Pałyga
Choreografia: Zuzanna Adamkiewicz
Muzyka: Daniel Moński, Paweł Passini i Denis Kolokol
Obsada: Zbigniew Kowalski, Maciej Wyczański, Katarzyna Tadeusz, Monika Dąbrowska, Anna Bogdanowicz, Kamila Puciłowska, Marzena Gorska, Iga Załęczna, Aleksandra Szczygielska, Tomasz Sobczak, Kamil Pecka, Paweł Stankiewicz
Czas: 120 minut

Premiera: 30 stycznia, godz. 19:00
dawne Kino Światowid, al. Jana Pawła II 2/1

foto: www.boskakomedia.pl/     
 
Grzegorz Michalski
(grzegorz.michalski@dlastudenta.pl)

Słowa kluczowe: paweł passini wszystkie rodzaje śmierci boska komedia
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Cirque du Soleil powraca do Polski [WIDEO]

Podziwiaj ulubione akrobacje, zobacz nowe akrobatyczne akty.

Teatralne Nagrody Muzyczne
Rusza jubileuszowa 15. edycja Teatralnych Nagród Muzycznych

Jest to jedyny ogólnopolski konkurs tego rodzaju.

Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.