Dzieje się - Teatr

Teatr Łaźnia Nowa przedstawia bogaty program na maj 2023

2023-04-27 12:58:14 | Kraków

Po zimowej i przedwiosennej szarudze nadchodzi maj, przynosząc feerię wiosennych barw i form. Pełen rozkwit za oknami jak w zwierciadle odbija się w majowym programie Teatru Łaźnia Nowa, pękającym w szwach od liczby i różnorodności wydarzeń. Agon, fot. Klaudyna Schubert

Już w dzień po zakończeniu jednego z najdłuższych w historii długich weekendów widzowie będą mieli szansę zobaczyć najnowszą teatralną produkcję Łaźni Nowej, „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” w reżyserii Mateusza Pakuły (8 maja, dwukrotnie, o godz. 16:00 i 20:00). Mimo trudnego tematu i związanych z nim kontrowersji spektakl za każdym razem gromadzi pełną widownię i już stał się jedną z najszerzej dyskutowanych premier tego sezonu. To adaptacja głośnej książki pod tym samym tytułem, autorstwa samego reżysera. Osobista opowieść o procesie umierania jego ojca, ale też historia bezradności i wściekłości na instytucje, które zadają chorym dodatkowe cierpienia. Z podobnymi uczuciami mierzą się od lat tysiące ludzi w całej Polsce, nie mogąc decydować o losie własnym i najbliższych. Wbrew pozorom nie jest to wyłącznie smutna opowieść – w spektaklu nie brakuje groteski i komizmu, ratujących przed całkowitą rozpaczą. Na scenie wystąpią Jan Jurkowski, Andrzej Plata, Wojciech Niemczyk, Szymon Mysłakowski oraz Marcin Pakuła, brat autora książki i reżysera, do którego będzie należało ostatnie słowo. 10 maja spektakl rozpocznie festiwalowe tournée pokazem w ramach Kaliskich Spotkań Teatralnych.

Inną perspektywę spojrzenia na problem podejmowany w spektaklu Pakuły, ale również opartą na osobistym doświadczeniu, proponuje film Johnny, który zobaczymy kilka dni wcześniej (4 maja) w ramach Akademii Filmu Polskiego Łukasza Maciejewskiego. Kanwą jego fabuły jest prawdziwa historia, opowiedziana z perspektywy Patryka Galewskiego (Piotr Trojan) – podopiecznego księdza Jana Kaczkowskiego (Dawid Ogrodnik), organizatora i dyrektora Puckiego Hospicjum, który sam przez lata zmagał się z chorobą nowotworową. Przed seansem odbędzie się spotkanie z aktorką Magdaleną Czerwińską, które poprowadzi gospodarz cyklu, Łukasz Maciejewski.

Dla fanów Mateusza Pakuły i science fiction niewątpliwą gratką będzie wyreżyserowany przez niego spektakl „Lem vs. P.K. Dick”, który zobaczymy w Łaźni podczas dwóch majowych wieczorów, 20 i 21 maja. „Lem vs. P.K. Dick” bazuje na biografiach, twórczości i korespondencji dwóch gigantów literatury, pionierów science-fiction: Stanisława Lema (Jan Jurkowski) – geniusza polskiej science-fiction, i Philipa K. Dicka (Tomasz Schuchardt) – wizjonera, niekwestionowanego króla fantastyki światowej. Dzieła obu ekranizowano i adaptowano dla teatru. Obaj w dalszym ciągu inspirują rozmaitych twórców, jednak mało kto wie, że pisarze się znali – i choć intensywnie ze sobą korespondowali, nigdy nie udało im się spotkać. Być może to było jedną z przyczyn, z powodu których ich korespondencyjna znajomość przerodziła się w niechęć, w wyniku której Dick wysłał słynny donos na Lema do FBI?

12 i 13 maja na łaźniowej scenie królować będzie taniec, a to za sprawą spektaklu „Agon” – choreograficznego monodramu wybitnej tancerki i choreografki, Dominiki Knapik. Artystka wraca na scenę jako performerka, żeby opowiedzieć o pracach „na całe życie”: artystycznej i matczynej. Staje do walki z własną biografią choreografki-pracoholiczki oraz odwiecznym poczuciem winy wobec dziecka wychowywanego przez zapracowaną matkę. Towarzyszką w tym pojedynku jest Pytia – choreoterapeutka, której nie umyka żaden szczegół. To krytyczne, ale i niepozbawione poczucia humoru, studium o sensie uprawiania (artystycznego) zawodu i łączenia go z macierzyństwem. Po pokazie 12 maja odbędzie się debata „What a Feeling… Taniec w natarciu” poświęcona polskiej scenie tańca, w której obok Dominiki Knapik udział wezmą Pamela Bosak, Marcin Miętus i Maria Stokłosa, a poprowadzi ją Katarzyna Niedurny.

Motyw walki, tym razem interpersonalnej, jest wiodącym tematem „Miłosnej wojny stulecia” (16 i 17 maja), w reżyserii Evy Rysovej. Adaptacja głośnego poematu szwedzkiej literaturoznawczyni Ebby-Witt Brattström, napisanego po głośnym rozwodzie pisarki z Horace’em Engdahlem – członkiem Akademii Szwedzkiej przyznającej Nobla w dziedzinie literatury – jest od lat jednym z najchętniej oglądanych przez publiczność spektakli Łaźni Nowej. W rolach głównych występuje fenomenalny duet, a prywatnie aktorskie małżeństwo: Dominika Bednarczyk i Radosław Krzyżowski.

Pod koniec miesiąca (27 i 28 maja) na scenę powraca również kolejne z ulubionych przedstawień łaźniowych teatromanów – „Koncert życzeń z wybitną rolą Danuty Stenki, oparty na tekście niemieckiego dramatopisarza Franza Xavera Kroetza. Ten słynny dramat zbudowany jedynie z obszernych didaskaliów, które mają stanowić partyturę i komentarz do scenicznych działań, wyreżyserowała Yana Ross, łotewsko-amerykańska reżyserka, która od czasu premiery „Koncertu życzeń” zdobyła międzynarodową renomę – a sam spektakl pokazywany był na całym świecie, w tym między innymi w Nowym Jorku, Wiedniu czy Zurychu.

Finałem miesiąca w Łaźni Nowej (29 i 30 maja) będzie „Strach i nędza” w reżyserii Bartosza Szydłowskiego, spektakl inspirowany między innymi legendarnym filmem „8 ½” Federico Felliniego. Znakomici, kanoniczni aktorzy Krystiana Lupy: Marta Zięba, Michał Czachor, Andrzej Szeremeta oraz niezwykle utalentowana aktorka młodego pokolenia – Angelika Kurowska mają w spektaklu swoje lustro – w postaciach nowohuckich kolegów-amatorów, przejmujących w gruncie rzeczy tę opowieść i budujących wraz z publicznością jedną z najpiękniejszych teatralnych wspólnot ostatnich sezonów. Ten rodzaj teatralnego doświadczenia staje się emanacją wieloletniej tradycji twórczej symbiozy tego, co lokalne i teatralne, będącej wizytówką stworzonej przez Małgorzatę i Bartosza Szydłowskich instytucji kultury. Przed drugim z pokazów spektaklu widzowie będą mieć niezwykłą okazję, by zobaczyć na własne oczy, jak filmowe inspiracje przekształcają się w materię teatru – gdyż poprzedzi go seans „8 ½” z filmoznawczym wprowadzeniem.

Bilety dostępne na stronie: bilety.laznianowa.pl

ip

zdjęcie: "Agon", fot. Klaudyna Schubert


Słowa kluczowe: repertuar, spektakle, bilety, wydarzenia
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Pietraszek, Nowakowska
MFT Dialog-Wrocław 2021: organizatorzy o budżecie i idei tej edycji festiwalu

Jerzy Pietraszek i Olga Nowakowska opowiedzieli o ciekawych kulisach organizacji festiwalu.

Cirque du Soleil powraca do Polski z produkcją "Corteo" [WIDEO]

Corteo to święto spontaniczności i unikatowe zaproszenie do teatralnego świata zabawy oraz wzruszającej komedii.

Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.