Recenzje - Teatr

Szaleństwo najlepszym lekarstwem

2008-01-31 19:37:01 | Kraków

opowieści o zwyczajnym szaleństwieSamotność stała się niestety znakiem naszych czasów. Doświadczamy jej zwłaszcza wtedy, gdy pragnienie bycia indywidualistą zaczyna dominować nad tym, co czujemy w głębi serca. Nagle okazuje się, że w naszym życiu brakuje miłości, a związki, które tworzymy przypominają zamki z piasku. O próbie przezwyciężenia takiego stanu zdecydował się opowiedzieć Andrzej Celiński. „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie" w jego reżyserii możemy oglądać na deskach Teatru Ludowego.

Bohaterowie spektaklu Andrzeja Celińskiego to ludzie o trudnym charakterze, stale poszukujący szczęścia, nie do końca pewni swoich życiowych wyborów. Petr nie umie pogodzić się z odejściem Jany, w akcie desperacji stosuje czarodziejskie sztuczki, aby tylko ukochana do niego wróciła. Przyjaciel Petra - Muszka, zmęczony serią nieudanych związków z kobietami, zakochuje się w manekinie. Jana sypia z przypadkowymi mężczyznami, a Alicja i Jiri płacą sąsiadom, aby przyglądali się ich miłosnym igraszkom. W gąszczu niejasnych relacji i bezradności wobec burzy emocji starają się odnaleźć szczęście, sięgając czasami do drobnych dziwactw. W efekcie tracą poczucie rzeczywistości, z trudem odróżniając od niej senne majaki.

W spektaklu Andrzeja Celińskiego z łatwością możemy odnaleźć dowody na potwierdzenie tezy o człowieku jako istocie społecznej. Jego bohaterom brakuje nie tylko miłości, ale także świadomości bycia potrzebnym. Właśnie z tego powodu matka Petra angażuje się w oddawanie krwi dla ofiar konfliktu w Czeczenii, a jego ojciec rozpoczyna znajomość z dość ekscentryczną artystką, która niedawno przeżyła miłosne rozczarowanie. Paradoksalnie, spotkanie ludzi odczuwających na każdym kroku życiową pustkę okazuje się dla nich samych zbawienne. Pojawiają się niełatwe rozmowy, wyjaśnianie wzajemnych pretensji i wybaczanie. Nagle okazuje się, że bohaterom najbardziej brakowało szczerości i odrobiny dobrej woli. Pomimo wszelkich zawirowań towarzyszących ich pogmatwanym relacjom, każdy przyznaje, że w życiu oprócz wolności potrzebne są wartości stałe.

Przedstawienie niewątpliwie zasługuje na pozytywną ocenę, głównie ze względu na ciekawe ujęcie problemu samotności we współczesnym świecie i sposobu w jaki można starać się ją pokonać. Atutem sztuki jest także świetna, autentyczna gra aktorów, m.in. Piotra Pilitowskiego oraz Mai Barełkowskiej. Całość dopełnia nowoczesna rockowa muzyka i modnie urządzone wnętrza. Spektakl polecam zwłaszcza tym, którym podobał się film w reżyserii Petra Zelenki o tym samym tytule. Warto przypomnieć sobie historię Petra i jego przyjaciół opowiedzianą tym razem językiem teatru.

Natalia Łach
(natalia.lach@dlastudenta.pl )


 


Słowa kluczowe: sztuka, teatr, Teatr Ludowy, Opowieści o zwyczajnym szaleństwie, Andrzej Celiński
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Marat/Sade, Wrocławski Teatr WspÃłłczesny
Marat/Sade - recenzja spektaklu

Wrocławski Teatr Współczesny zaprasza na nowe przedstawienie w reżyserii Marcina Libera. Czy warto się wybrać?

Szewcy - recenzja spektaklu [Teatr Polski we Wrocławiu]
Szewcy - recenzja spektaklu

Jak prezentuje się spektakl "Szewcy" w Teatrze Polskim we Wrocławiu?

odmet
Odmęt - recenzja festiwalowa

Powrót do krainy wyobraźni zainteresuje nie tylko najmłodszych.

Polecamy
lazarus
Lazarus - recenzja spektaklu

Czy warto zobaczyć ostatnie dzieło Davida Bowiego we wrocławskim Capitolu?

spektakl
Bachantki - preludium do oczyszczenia - recenzja spektaklu festiwalowego

Harmonijne szaleństwo, czyli taneczny spektakl Marlene Monteiro Freitas w ramach 10. edycji Międzynarodowego Festiwalu Dialog-Wrocław.

Polecamy
Ostatnio dodane
Marat/Sade, Wrocławski Teatr WspÃłłczesny
Marat/Sade - recenzja spektaklu

Wrocławski Teatr Współczesny zaprasza na nowe przedstawienie w reżyserii Marcina Libera. Czy warto się wybrać?

Szewcy - recenzja spektaklu [Teatr Polski we Wrocławiu]
Szewcy - recenzja spektaklu

Jak prezentuje się spektakl "Szewcy" w Teatrze Polskim we Wrocławiu?

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.