Dzieje się - Teatr

Rusza 67. sezon Opery Krakowskiej. Jakie spektakle w repertuarze?

2020-08-17 12:25:45 | Kraków

Siedem tytułów operowych, koncert galowy, balet, dwie operetki, w tym jedna premiera oraz spektakle sceny dziecięcej i warsztaty – tak zapowiada się początek 67. sezonu Opery Krakowskiej. Znamy już repertuar na pierwsze trzy miesiące.

Norma - Opera KrakowskaRusza 67. sezon Opery Krakowskiej

Teatr inauguruje nowy sezon Koncertem Galowym. 12 września 2020 r. soliści, Chór i Orkiestra pod batutą Tomasza Tokarczyka wystąpią w Ogrodzie Muzeum Archeologicznego w Krakowie po raz drugi. Pierwszy koncert odbył się 27 czerwca, wieńcząc poprzedni sezon – bilety rozeszły się wówczas w niecałe trzy godziny i prędko pojawiły się prośby o powtórkę. Tym razem Opera proponuje nowy program. Złożą się nań fragmenty arcydzieł, których inscenizacje doskonale znane są krakowskiej publiczności, m.in. z „Wesela Figara” Wolfganga Amadeusza Mozarta, „Cyganerii” Giacomo Pucciniego, czy „Cyrulika sewilskiego” Gioacchino Rossiniego. Całość otworzy uwertura z opery „Moc przeznaczenia” Giuseppe Verdiego.

17 września na Dużej scenie zabrzmi „Norma” Vincenzo Belliniego. Z kolei 19 września w Sanockim Domu Kultury przedstawienie to zainauguruje okrągłą XXX edycję Festiwalu im. Adama Didura. Ponadto we wrześniowym repertuarze znajdzie się pierwszy polski dramat muzyczny – „Manru” Ignacego Jana Paderewskiego.

W październiku Opera Krakowska zaprosi widzów na bodaj najdłużej wyczekiwaną premierę, czyli „Orfeusza w piekle” Jacquesa Offenbacha. Pierwotnie miała się odbyć 27 marca, lecz wybuch pandemii spowodował przesunięcie terminu – słynny „piekielny galop” z aktu II zabrzmi już 22 października. Spektakl reżyseruje Włodzimierz Nurkowski, za kierownictwo muzyczne odpowiada Tomasz Tokarczyk.

Oprócz „Orfeusza w piekle” w październiku wystawiamy trzykrotnie „Sen nocy letniej”, spektakl Giorgio Madii – najnowszy na naszej scenie (premiera w 2019 roku) – z muzyką Felixa Mendelssohna Bartholdy’ego. Na początku miesiąca dwukrotnie zagramy „Carmen” z Moniką Korybalską w tytułowej roli oraz partnerującym jej Pawłem Skałubą, a na końcu „Toskę” Giacomo Pucciniego z operowym małżeństwem Agnieszki i Tomasza Kuków w rolach głównych.

Orfeusz w piekle

Listopad zapowiada się intensywnie i różnorodnie. Na początku trzy spektakle „Strasznego dworu” Stanisława Moniuszki, następnie „Baron cygański” Johanna Straussa z uwielbianym duetem Iwony Sochy i Adama Sobierajskiego w rolach Safi i Sandora Barinkaya, a następnie „Traviata” z Katarzyną Oleś-Blacha, Pawłem Skałubą i Adamem Szerszeniem w rolach głównych.

Wraz ze spektaklami odżywa scena dziecięca oraz warsztaty. Już we wrześniu powracamy z zajęciami muzykoterapeutycznymi dla kobiet w ciąży „Z muzyką od poczęcia”. W październiku Opera zaprosi najmłodszych Widzów na „Poranki”, czyli na fascynującą podróż w świat kulis teatru. Na afiszu nie mogło zabraknąć spektaklu „Ongaku trzy kamienie” w reżyserii i z muzyką Pawła Wójtowicza. 6 listopada po raz pierwszy to przedstawienie zostanie wykonane poza gmachem Opery – w Nowym Sączu. Z kolei Michał Kutnik wcieli się znów w gospodarza muzycznego ogrodu w uwielbianym przez dzieci spektaklu „Pan Tralaliński”, który zostanie zaprezentowany w listopadzie.

Balet Opery Krakowskiej wkracza w 67. sezon w zupełnie nowych warunkach. Na ukończeniu jest kompleksowy remont i modernizacja zabytkowej siedziby zespołu przy ul. Tomasza 37, w której mieści się również Studio Baletowe Opery Krakowskiej, istniejące od 1963 roku. Inwestycja, realizowana w 70% ze środków pochodzących z Unii Europejskiej, obejmowała m.in. pełną renowację i konserwację elewacji, wymianę stolarki okiennej, docieplenie obiektu, wykonanie izolacji przeciwwilgociowej, wymianę konstrukcji dachowej, adaptację poddasza na cele użytkowe, wprowadzenie windy osobowej, wymianę stolarki drewnianej oraz podłogi baletowej. Tancerze mają teraz do swojej dyspozycji wygodne szatnie, dwie sale prób, pokoje socjalne oraz zaplecze do ćwiczeń i rehabilitacji. Na zainteresowanych dziejami sztuki baletowej w Krakowie czeka na parterze interaktywna wystawa dostępna w języku angielskim i dostosowana dla osób niepełnosprawnych.

Mając świadomość zagrożenia epidemicznego, które jeszcze nie minęło, Opera Krakowska dostosowała procedury udziału Widzów w wydarzeniach w taki sposób, by zapewnić maksymalny poziom bezpieczeństwa.

Widzowie zobowiązani są do zakrywania ust i nosa. Opera zapewnia środki do dezynfekcji rąk, a liczby miejsc na widowni Dużej Sceny oraz Sceny Kameralnej na czwartym piętrze zostają zmniejszone o połowę. Goście teatru powinni utrzymywać dystans społeczny, a Opera udostępnia dodatkowe wyjście z budynku. Każdy uczestnik wydarzeń musi złożyć oświadczenie o stanie swojego zdrowia. Można je odebrać i podpisać przy wejściu do teatru, choć dla usprawnienia obsługi zalecamy, by przybywać do nas z wydrukowanym i podpisanym dokumentem. Oświadczenie do wypełnienia dostępne jest pod poniższym linkiem:

Zespół Opery Krakowskiej ma nadzieję, że w tym sezonie wszystko odbędzie się bez zakłóceń i że wraz z Widzami wspólnie doświadczy jedynych w swoim rodzaju emocji wypływających z uprawiania sztuki na żywo.

ip

zdjęcia: "Norma", fot. Łukasz Łuszczek / "Orfeusz w piekle" [kostium], fot. Magda Wochg


Słowa kluczowe: tytuły, nowości, premiery, wrzesień, październik, listopad
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Cirque du Soleil - Behind the Curtain
Cirque du Soleil zaprasza za kulisty widowiskowych spektakli [WIDEO]

Zobaczcie cały proces tworzenia wybranych programów Cirque du Soleil.

Stand-up
Kto rządzi w polskim standupie?

Czyje występy są najbardziej oblegane? Oto dziesiątka topowych polskich komików.

Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.