Dzieje się - Teatr

Nic co ludzkie w Łaźni Nowej

2008-02-20 09:51:55 | Kraków

nic co ludzkie Trzech reżyserów opowiada trzy odmienne historie z trzech różnych perspektyw. Tak w skrócie można opisać spektakl „Nic co ludzkie”, zainspirowany m.in. głośną książką Grossa „Strach.”


Pomysł stworzenia spektaklu zrodził się w wyniku rozmów trzech reżyserów po przeczytaniu najnowszej książki Grossa, z którym spotkali się na warsztatach Laboratorium Dramatu w podlubelskim Nasutowie. Dodatkową inspiracją była też książka „Sąsiedzi” Grossa i „My z Jedwabnego” Anny Bikont.

Młodzi artyści postanowili poruszyć kontrowersyjny temat antysemityzmu w Polsce, ale sami niczego nie oceniają. Starają się raczej zadawać pytania, na które każdy sam powinien dać sobie odpowiedź.

Joanna Derkaczew w Gazecie Wyborczej napisała: „W dniu gdy do księgarń trafiła głośna książka Jana T. Grossa „Strach”, sprawą skomplikowanych stosunków polsko – żydowskich zajęli się młodzi artyści, założyciele lubelskiej sceny prapremier InVitro(…). Czy wnuki także chcą oskarżać? A może wybaczać? A może wolą po prostu wiedzieć i samych siebie sprawdzać w obliczu tej wiedzy? „Nic co ludzkie” to spektakl o przytłaczającym dziedzictwie emocjonalnym i moralnym.”

Spektakl podzielony jest na trzy części, a każdą z nich wyreżyserował inny artysta.

Paweł Passini przedstawia historię młodej dziewczyny, wokół której rodzi się plotka, że jest żydówką. Ciekawe jest to, jaki wpływ ma owa wiadomość na relacje bohaterki z jej otoczeniem.

Piotr Ratajczak w swej opowieści pokazuje płynną granicę między tym, kiedy człowiek jest świadkiem, a kiedy już uczestnikiem wydrzeń.

Łukasz Witt – Michałowski natomiast przedstawia spotkanie byłej więźniarki i sadystycznej esesmanki z Auschwitz już po wojnie i stawia jakże trafne pytanie: kiedy człowiek przemienia się z ofiary w kata? A może w każdym tkwi coś obu stron?

Spektakl zmusza do refleksji i stawia widza w takiej sytuacji, w której musi on sam znaleźć odpowiedzi na zadane wcześniej pytania. I takie pewnie było założenie reżyserów, co stanowi o wartości przedstawienia.

Reżyseria: Paweł Passini, Piotr Ratajczak, Łukasz Witt-Michałowski
Dramaturg: Artur Pałyga
Muzyka: Paweł Passini
Obsada: Joanna Król, Julia Krynke, Paweł Pabisiak, Szymon Sędrowski, Robert Zawadzki

Spektakl odbędzie się 23 i 24 lutego w Teatrze Łaźnia Nowa o godzinie 18.00 na scenie In Vitro. Bilety w cenie 15/20 zł.

Ponadto w Empiku ( Rynek Główny 5 ) 24 lutego o 13.00 będzie można uczestniczyć w spotkaniu z reżyserem spektaklu.
 
 
Agnieszka Nowak

 

Słowa kluczowe: Nic co ludzkie Teatr Nowa Łaźnia in vitro krakow teatry kraków
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
43. Przegląd Piosenki Aktorskiej
43. Przegląd Piosenki Aktorskiej - ogłoszono program koncertów i spektakli

PPA odbędzie się w dniach 24 marca - 2 kwietnia 2023 we Wrocławiu.

Jak poprzez teatr poznawać świat
WTW o 3. edycji projektu "Jak poprzez teatr poznawać świat"

Wrocławski Teatr Współczesny podsumował trzecią edycję warsztatów.

Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.