Dzieje się - Teatr

Młoda Scena Letnia 2007

2007-06-13 10:19:05 | Kraków
 15 czerwca rusza w Krakowie druga edycja festiwalu teatralnego Młoda Scena Letnia 2007. To inicjatywa młodych środowisk artystycznych związanych z Teatrem Nowym.
 
 
Głównym założeniem festiwalu jest z jednej strony stworzenie młodym artystom możliwości pracy twórczej w okresie wakacyjnym, z drugiej zaś promocja uczestnictwa w kulturze w okresie wakacyjnym i przygotowanie atrakcyjnej oferty kulturalnej dla potencjalnych odbiorców teatru (Krakowianie, turyści polscy i zagraniczni).

W ramach pierwszej edycji festiwalu (w 2006 roku) prezentowane były spektakle: „Griga”, „Emigranci”, „Historie Petra Zelenki”, „Bliżej” oraz spektakle gościnne „Paw królowej” oraz „Howie the Rookie”. Teatr Nowy uzyskał wyróżnienie za inicjatywę artystyczną na X Ogólnopolskim Festiwalu Komedii Talia w Tarnowie.

Z myślą o potencjalnych odbiorcach Festiwalu Teatralnego „Młoda Scena Letnia” w sezonie artystycznym 2006/2007 Teatr Nowy przygotował dwa nowe przedstawienia teatralne o lżejszym charakterze ("Pan Jasiek" oraz "Amok moja dziecinada").

W okresie od 15 czerwca do końca sierpnia 2007 roku, w ramach regularnej działalności repertuarowej cyklicznie prezentowane będą przedstawienia wyprodukowane przez Teatr Nowy w okresie do czerwca 2007 roku:
1. „Pan Jasiek” M. McDonagha w reż. Bohdana Hussakowskiego,
2. „Amok moja dziecinada” Thomasa Freyera w reż. Ivo Wedrala,
3. „Griga” wg. A. Czechowa w reż. Piotra Siekluckiego,
4. „Historie Petra Zelenki” na podstawie dramatów i scenariuszy Petra Zelenki, w reż. Piotra Siekluckiego


W ramach „Młodej Sceny Letniej” będzie miała miejsce kontynuacja projektu "Prze-pisywanie mitów" a także koncerty muzyczne krakowskiej formacji „Frittata” oraz wystawy prac malarskich, fotografii oraz grafiki (polskich oraz czeskich).Wszystkie spektakle prezentowane są w Teatrze Nowym przy ul. Gazowej 21

Bilety w cenie 25zł normalny oraz 20zł ulgowy do nabycia w kasie teatru na 1 godzinę przed każdym spektaklem, w Punkcie Informacji Kulturalnej (ul. Św. Jana);
rezerwacje internetowe: teatrnowy@gmail.com lub telefoniczne +48 500 450 849
 

Repertuar

Czerwiec:

09 godz. 17:00 Antoni Czechow „Griga”, reż. Piotr Sieklucki, w ramach Nocy Teatrów: obchody 750-lecia lokacji miasta Krakowa
15 godz. 19:15 P.P. Pasolini „Caldéron”, opieka reż. Michał Borczuch, czytanie dramatu w ramach projektu „Prze-pisywanie mitów”
19 godz. 19:15 Martin McDonagh „Pan Jasiek”, reż. Bogdan Hussakowski
20 godz. 19:15 Martin McDonagh „Pan Jasiek”, reż. Bogdan Hussakowski
22 godz. 19:15 L.Gaudé „Złożone w ofierze”, opieka reż. Ana Dunin-Brzezińska, czytanie dramatu w ramach projektu „Prze-pisywanie mitów”
23 godz. 19:15 „Historie Petra Zelenki”, reż. Piotr Sieklucki
24 godz. 19:15 „Historie Petra Zelenki”, reż. Piotr Sieklucki
27 godz. 19:15 Martin McDonagh „Pan Jasiek”, reż. Bogdan Hussakowski
28 godz. 19:15 Martin McDonagh „Pan Jasiek”, reż. Bogdan Hussakowski
29 godz. 19:15 Thomas Freyer „Amok moja dziecinada”, reż. Iwo Vedral
30 godz. 19:15 Thomas Freyer „Amok moja dziecinada”, reż. Iwo Vedral

Lipiec

01 godz. 19:15 Thomas Freyer „Amok moja dziecinada”, reż. Iwo Vedral
06 godz. 19:15 Koncert muzyczny zespołu „Frittata”
12, 13 godz. 19:15 Antoni Czechow „Griga”, reż. Piotr Sieklucki, spektakl gościnnie prezentowany w Teatrze im. S. Jaracza w Olsztynie
13 godz. 19:15 „Historie Petra Zelenki”, reż. Piotr Sieklucki
14 godz. 19:15 „Historie Petra Zelenki”, reż. Piotr Sieklucki
15 godz. 19:15 „Historie Petra Zelenki”, reż. Piotr Sieklucki
20 godz. 19:15 Martin McDonagh „Pan Jasiek”, reż. Bogdan Hussakowski
21 godz. 19:15 Martin McDonagh „Pan Jasiek”, reż. Bogdan Hussakowski
22 godz. 19:15 Martin McDonagh „Pan Jasiek”, reż. Bogdan Hussakowski
27 godz. 19:15 Antoni Czechow „Griga”, reż. Piotr Sieklucki
28 godz. 19:15 Antoni Czechow „Griga”, reż. Piotr Sieklucki
29 godz. 19:15 Antoni Czechow „Griga”, reż. Piotr Sieklucki

Sierpień

03 godz. 19:15 Koncert muzyczny zespołu 'Frittata”
10 godz. 19:15 Antoni Czechow „Griga”, reż. Piotr Sieklucki
11 godz. 19:15 Antoni Czechow „Griga”, reż. Piotr Sieklucki
12 godz. 19:15 Antoni Czechow „Griga”, reż. Piotr Sieklucki
17 godz. 19:15 Martin McDonagh „Pan Jasiek”, reż. Bogdan Hussakowski
18 godz. 19:15 Martin McDonagh „Pan Jasiek”, reż. Bogdan Hussakowski
19 godz. 19:15 Martin McDonagh „Pan Jasiek”, reż. Bogdan Hussakowski
24 godz. 19:15 „Historie Petra Zelenki”, reż. Piotr Sieklucki
25 godz. 19:15 „Historie Petra Zelenki”, reż. Piotr Sieklucki
26 godz. 19:15 „Historie Petra Zelenki”, reż. Piotr Sieklucki
Opisy wydarzeń:

Martin McDonagh „Pan Jasiek”
reż. Bogdan Hussakowski
konsultacja scenograficzna: Łukasz Błażejewski
opracowanie muzyczne: Maciej Skuratowicz
światło: Marek Kutnik
obsada: Juliusz Chrząstowski, Dominik Nowak, Andrzej Rozmus, Piotr Sieklucki

Dwaj policjanci przesłuchują młodego pisarza w sprawie serii zabójstw, których ofiarami są dzieci. Pisarz oraz jego brat, między którymi toczy się kazirodcza gra, trafiają na komisariat, ponieważ w jego baśniach znajdują się opisy zbrodni, które ktoś realizuje w rzeczywistości.
Pan Jasiek to dramat zdecydowanie odmienny od pozostałych sztuk irlandzkiego dramatopisarza Martina McDonagha. Tym razem opisy irlandzkiej prowincji zastępują mroczne kafkowskie klimaty pomieszane z baśniowością okrutnych opowiadań.


 Thomas Freyer „Amok moja dziecinada”
tłum.: Andrzej Kopacki
reżyseria, scenografia: Iwo Vedral
reżyseria światła: Marek Kutnik
obsada: Katarzyna Maciąg, Kuba Falkowski, Dominik Nowak
prapremiera polska: 26.05.2007r., Teatr Nowy w Krakowie

Dziwaczno-makabryczna opowieść trójki pozbawionych imion dzieciaków o otaczającym ich świecie pełnym bezdusznych nauczycieli, byłych agentów służby bezpieczeństwa, którzy karząc i strasząc zdają się zapominać o własnej niechlubnej przeszłości. Wiodący bezbarwną i nudną, nieustającą walkę o byt, „oddychający z nawyku oddychania” rodzice, zamawiający z katalogów ręczniki, odgrzewający w mikrofalówkach gulasz, zasypiający przy włączonych telewizorach i zaopatrzeni w bożonarodzeniowe drzewka już w listopadzie, są dla własnych dzieci mazistą, lepką i odrażającą breją.

Jeszcze niedawno jedynym punktem odniesienia było ciało, w które z rozpaczy można przynajmniej wbić ostrze cyrkla i poczuć prawdziwy ból. Dziś pozostają jedynie chłodne i wyzbyte z emocji opowieści. Nawet popełniona w amoku masakra może stać się dziecinadą. Realną czy wirtualną?


„Historie Petra Zelenki” wg dramatów i scenariuszy Petra Zelenki
Reżyseria: Piotr Sieklucki
scenografia Łukasz Błażejewski;
opracowanie muzyczne: Maciej Skuratowicz;
obsada: Katarzyna Chlebny, Marzena Ciuła, Hubert Bronicki, Adam Szarek, Andrzej Rozmus /Maciej Skuratowicz, Konrad Kosecki
obsada TV: Iwona Bielska, Edward Linde-Lubaszenko.

Nagrody:
Wyróżnienie na Festiwalu Komedii w Tarnowie „Talia 2006”

Dziwnie i niezwykle zabawnie przeplata się życie kilku przyjaciół. Każdy z nich w nieszczęściu i niespełnieniu swym dochodzi do granic absurdu. Główny bohater usiłując odzyskać swoją miłość życia, smutki toczy w nieprzeliczonych szklankach czystej wódki. Towarzyszący mu kompan oddaje się przyjemnością z kuchennymi przyrządami, spełniając się w końcu z kochanką – manekinem. Ojciec bohatera przebiera się w sukienki mamy, mama w kalesony ojca. Sąsiedzi uwielbiają, gdy się ich obserwuje, kiedy robią to ze sobą... Normalnie być nie może nawet, gdy z wielkiego ekranu na scenę spoglądają na nas krakowskie gwiazdy wielkiego formatu: Iwona Bielska oraz Edward Linde-Lubaszenko. Dziwnie zabawny to spektakl, choć może tylko z pozoru.


 „Griga” wg opowiadań Antoniego Czechowa
adaptacja i reżyseria: Piotr Sieklucki
kierownik produkcji: Tomasz Kireńczuk
obsada: Aneta Wirzinkiewicz, Dominik Nowak, Piotr Sieklucki

Nagrody:
Wyróżnienie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Dyrektora Instytutu Teatralnego w Warszawie w ramach Ogólnopolskiego Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Europejskiej oraz rekomendacja do zaprezentowania przedstawienia na Festiwalu „Klasyka 2007”.
Wyróżnienie na Festiwalu Komedii „Talia 2006” w Tarnowie
Nagroda fair-play „Zdarzenia Tczew-Europa”.

Pełna humoru i wartkiej akcji historia spotkania trójki przyjaciół z lat szkolnych. Alkohol , rosyjska muzyka i aura zimowego wieczoru sprzyjają wspomnieniom, kłótniom, bójce, a nawet gorącym wyznaniom miłosnym. Opowieść toczy się głównie w sposób żartobliwy, chwilami groteskowy, absurdalny, ale także podniosły. Przez krakowską publiczność spektakl został uznany za największe komediowe wydarzenie artystyczne młodego teatru 2004.


Cykl czytań: „Prze-pisywanie mitów”
We współpracy z Katedrą Dramatu UJ i wydawnictwem Panga-Pank Teatr Nowy organizuje serię czytań współczesnego dramatu „Prze-pisywanie mitów”. Interesują nas teksty dramatyczne, które w oryginalny sposób podejmowałyby próbę współczesnej reinterpretacji mitów. Czytania przygotowane przez młodych artystów uzupełniają wykłady zaproszonych teoretyków.

W ramach czytań odbywa się również promocja książek wydawnictwa Panga-Pank: ‘Dramaty księżniczek” Elfriede Jelinek, „ Antologia dramatu bułgarskiego”, „Jak zabić prezydenta” Miro Gavran, „Pilades. Calderon” P.P. Pasoliniego.


 „Frittata” - koncert
W składzie: Jacek Urgoł – trąbka, Bogdan Zięba – akordeon, Krzysztof Wyrwa – gitara basowa , stiuk, Grzegorz Bauer – perkusja, Roman Ślazyk – kontrabas

Różne i różnorodne doświadczenia i inspiracje członków grupy Frittata , nietypowy skład instrumentalny oraz ich własne kompozycje i swoiste aranżacje nadają oryginalne i interesujące brzmienie zespołu.
W swej dotychczasowej , krótkiej działalności zespół zagrał kilka koncertów , m.in. na otwarciu Teatru Nowego w Krakowie, w Teatrze KTO, w Klubie Pod Jaszczurami.
 

Słowa kluczowe: Młoda Scena Letnia, Teatr Nowy, Pan Jasiek, Amok moja dziecinada, Griga, Historie Petra Zelenki,
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Lelenfant
Brave Kids to teraz Lelenfant - projekt artystyczno-edukacyjny w nowej odsłonie

Niezależnie od kraju pochodzenia, dzieci i młodzież znajdują wspólny język podczas zabaw, gier i twórczej ekspresji.

MÃłwią kobiety w teatrze WTW
Mówią Kobiety - zobacz spektakle krótkometrażowe w WTW

Wrocławski Teatr Współczesny zaprezentuje 5 teatralnych wideoklipów.

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.