Dzieje się - Teatr

Kraków kontra Dante

2008-11-28 13:49:12 | Kraków

 Na Boskiej Komedii gościć będą artyści z całego globu, bo czy nie jest dzisiaj tak, że axis mundi przesunęła się z Europy w inne rejony świata? Nie wstydźmy się zwykłej ludzkiej ciekawości tego, co inaczej cielesne, inaczej opowiadane.

Zobaczymy teatr, który być może nie nadaję na tzw. „falach współczesności", ale odnosi się jednak do naszej, już bezpowrotnie zatraconej części nas samych. - o festiwalu powiedział Bartosz Szydłowski, dyrektor programowy.

Międzynarodowy festiwal teatralny „Boska Komedia" zmieni Kraków w wielka scenę. Obok przeglądu spektakli polskich, rywalizujących o tytuł najlepszego przedstawienie ostatniego roku i Krakowską Nagrodę Teatralną Boskiego Komedianta, zaproszono również na spotkanie z teatrem świata - scenami krajów nieeuropejskich.

28 polskich krytyków teatralnych, dziennikarzy i recenzentów wybierało i oceniało spektakle, które znalazły się na festiwalu. Na deskach krakowskich teatrów zobaczymy, więc m.in. „Faktory 2" Krystiana Lupy, „Reportaż o końcu świata" Teatru Wierszalin, „Sprawę Dantona" Jana Klaty, „Lulu" Michała Borczucha, czy „Odprawę posłów greckich" Michała Zadary.

O tym, do kogo trafi statuetka Boskiego Komedianta, zdecyduje niezależne, międzynarodowe jury, działające pod przewodnictwem Krystyny Meissner. Nagrody zostaną przyznane w kategoriach: najlepsze przedstawienie, najlepszy reżyser, scenograf, kompozytor, aktor, aktorka.
Gościem specjalnym Boskiej Komedii będzie Jean-Luc Marion. Nieustanny poszukiwacz Boga, diagnozuje ponowoczesną duchowość i stawia pytania najważniejsze. Jego „Bóg bez bycia" to jedna z najważniejszych współczesnych pozycji filozoficznych. Podczas seminarium otwartego Marion skupi się na analizie „Medytacji" Kartezjusza.

Poza konkursem zobaczymy produkcje zagraniczne, egzotyczne. Bardziej wystawne od filmów bollywoodzkich hinduskie „Uwiedzenie", które łączy tradycyjną muzykę indyjską z estetyką amsterdamskiej dzielnicy czerwonych latarni; kipiące emocjami irańskie „Kwartet - podróż na północ" oraz „Tajemniczy dar" angażują widza w świat, z którym nie zetknął się nigdy wcześniej.
Prowokacyjny, zaangażowany społecznie i politycznie spektakl z RPA  „Interracial" prowokuje pytania, które muszą sobie zadać Europejczycy XXI wieku, zaś kolumbijskie „Tęsknię za Alpami" odkrywa przed publicznością perspektywę świata, widzianego w zaskakująco bezpośredni, ale i symboliczny sposób.

Jednym z elementów festiwalu, będzie performace studentów reżyserii dramatu krakowskiej PWST - „Boska Komedia". Inspirując się Dantem i jego „Boską komedią" będą prowadzić, rozbierać, znikać, pytać, karmić, wywoływać, słuchać wieszać i niszczyć. Niczego nie wytłumaczą. Wezmą nas za rękę i poprowadzą w miejsca i sytuacje. Start performacu 5 grudnia o 15 w Centrum Festiwalowym przy pl. Wszystkich Świętych 2.
 
Start festiwalu: 5 grudnia 15.00, plac Wszystkich Świętych 2
Zakończenie: 12 grudnia, 19.00, Narodowy Teatr Stary, Scena Duża, Ogłoszenie werdyktu Jury i wręczenie Boskiego Komediant

Grzegorz Michalski
grzegorz.michalski@dlastudenta.pl



Słowa kluczowe: boska komedia festiwal
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
pociag do miasta
Wystartował nabór do festiwalu "Pociąg do Miasta - Stacja Obrzeża" 2019

Trwa nabór do 5. edycji ogólnopolskiego festiwalu teatralnego.

43. Przegląd Piosenki Aktorskiej
43. Przegląd Piosenki Aktorskiej - ogłoszono program koncertów i spektakli

PPA odbędzie się w dniach 24 marca - 2 kwietnia 2023 we Wrocławiu.

Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.