Dzieje się - Teatr

Izraelska grupa teatralna Mystorin w Krakowie

2011-06-29 09:43:17 | Kraków

Mystorin Group z Izraela ma zaszczyt zaprosić na światową premierę nowego spektaklu plenerowego „Baalei Shem” (Masters of the Name).

Hebrajskie litery, chasydzkie opowieści, prastare teksty i olbrzymie kukły zostaną powołane do życia na Rynku Głównym w Krakowie. Wszystko to dzięki wyjątkowemu połączeniu teatru wizualnego, tradycyjnego śpiewu i tańca.
Z nami poznacie duchową historię Żydów Europy Wschodniej

Premiera odbędzie się na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Ulicznych „Ulica 24”, na Rynku Głównym w Krakowie. Spektakl ma nową poetycką narrację, wykorzystuje m. in. innowacyjne techniki teatru wizualnego, olbrzymie kukły, śpiew na żywo.

Dzięki współpracy z Żydowskim Muzeum, oprócz spektaklu odbędą się dyskusje z publicznością oraz warsztaty twórcze. Będziemy analizować teksty, które zainspirowały nasz projekt, w odniesieniu do duchowej historii Żydów Europy Wschodniej.

Plan warsztatów:

Sobota 2.07 i niedziela 3.07, godz. 11:00-14:00 Warsztaty teatralne „Odkrywanie współczesnego teatru religijnego poprzez ruch i głos” (teatr ruchu z elementami tradycyjnego śpiewu i tańca)

W trakcie warsztatów będziemy odkrywać czas i przestrzeń poprzez teatr ruchu, używając ciała i zwykłych przedmiotów, próbując zrozumieć, jak codzienne czynności stają się wyjątkowe, gdy są pokazane na scenie. Wspólnie z uczestnikami warsztatów aktorzy Mystorin Group przygotują scenę finałową spektaklu „Baalie-Shem”.Kilkoro uczestników będzie mogło wziąć udział w naszych spektaklach w czasie festiwalu.
Warsztaty  są dla każdego; aktorów, studentów, osób zainteresowanych teatrem. Można też uczestniczyć biernie w roli widza (próba otwarta). Czas trwania: 3 godziny dziennie. Można przyjść na jeden lub dwa dni. Miejsce: SCKM (Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży ul. Wietora 13/15)

Piątek, 08.07, godzi. 16.00-17.30 „Tradycja chasydzka jako rodzaj żydowskiego teatru religijnego” (seminarium także dla osób nie biorących udziału w warsztatach)

Chasydyzm jest jednym z najważniejszych ruchów prastarej, wpływowej żydowskiej tradycji mistycznej. Powstał w Galicji i od XVIII wieku zaczął się intensywnie rozwijać w Polsce i Europie Wschodniej.  Chasydyzm podkreśla znaczenie świętości w codziennym życiu, działań takich jak taniec i śpiew. Jest on cennym źródłem inspiracji w naszej pracy artystycznej oraz w trakcie analizy ruchu i głosu. Na warsztatach zajmiemy się wybranymi pojęciami i obrzędami chasydzkimi i spróbujemy je zrozumieć z perspektywy działań teatralnych. Miejsce: Żydowskie Muzeum Galicja

Sobota 09.07.2011, godz. 14.00-16.30 „Tajemniczy taniec hebrajskich liter” (seminarium także dla osób nie biorących udziału w warsztatach)

Od stworzenia świata, żydowskiej tradycji mistycznej po chasydzki śpiew i sztuki wizualne, hebrajskie litery były źródłem inspiracji dla wielu pokoleń. Opowiemy publiczności o naszych spostrzeżeniach na temat twórczego procesu w czasie przygotowań do „Baalei Shem”. Przedstawimy też pojęcia z tekstów żydowskich i tematy, które nas zainspirowały. W żydowskich tekstach jest wiele warstw. Podobnie, każdy obraz spektaklu można zinterpretować na wiele sposobów. W ten sposób, widz bierze udział w interpretacji opowieści.

Po seminarium udostępnimy scenę, by poznać pomysły i poglądy publiczności i rozpocząć międzykulturową dyskusję. Uczestnicy będą mogli zadawać pytania aktorom i twórcom oraz dzielić się własnymi spostrzeżeniami. Czas trwania:  - seminarium godz. 14.00-15.30 dyskusja godz. 15.40- 16.30. Miejsce: Żydowskie Muzeum Galicja.

„Baalei Shem” (Masters of the Name):
07.07 — godz. 21.00;
09.07 — godz. 20.00, Rynek Główny;
10.07 — godz. 18.00, rynek koło dworca kolejowego.


ip

Słowa kluczowe: grupa mysterin izrael warsztaty teatralne premiera spektaklu festiwal teatrów ulicznych kraków
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Teatr
Ponowne otwarcie teatrów od 6 czerwca

W ramach 4. etapu odmrożenia gospodarki będzie można wystawiać spektakle.

Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.