Dzieje się - Teatr

Noc Teatrów w Łaźni Nowej

2010-06-08 14:07:33 | Kraków

Z okazji kolejnej już edycja Nocy Teatrów Łaźnia Nowa przygotowała specjalne przedstawienie nowo wystawianej sztuki "Ostatnie kuszenie" oraz koncert "Dydona i Eneasz"!

 

Wstęp w tę noc jest darmowy. W teatrze rzeba jednak wcześniej odebrać wejściówki, gdyż ilość miejsc jest ograniczona. Program rozpocznie się nowym spektaklem teatralnym Marcina Wierzchowskiego "Ostatnie kuszenie", którego premiera miąła miejsce trzy tygodnie temu (godz. 17.30).

W sztuce pojawią się m.in. Maryla Ławrynowicz – reżyserka, asystentka Zsolta Zeldunga (rumuński reżyser, który podciął sobie gardło na scenie wygłaszając manifest na temat teatru) oraz aktor – Paweł Bończyk, zafascynowany twórczością Zeldunga. Postać Mistrza połączy tych dwoje w jednym projekcie. Maryla chce zrobić spektakl o Jezusie, Paweł wydaje jej się idealnym kandydatem do tej roli. Ale czy podoła? Czy jest w stanie wykreować postać Mesjasza? Z jakimi przeszkodami musi się zmierzyć? Poprzez samotność niezrozumianego i niespełnionego artysty, poprzez samotność Mesjasza, twórcy kreślą obraz samotnej jednostki, która wciąż na nowo musi zmierzać się z samą sobą, z bliskimi, z autorytetami i ideałami.

O 20.00 zapraszamy natomiast na koncert „Dydona i Eneasz”  w reżyserii Awiszaja Hadari, (muzyka: Henry Purcell, libretto: Nahum Tate) oparty na operze pod tym samym tytułem. Na scenie wystąpią studenci Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie pod kierownictwem muzycznym Andrzeja Zawiszy. Wydarzenie będzie zapowiedzią inscenizacji słynnej opery w reżyserii Awiszaja Hadari, jaka powstanie w przyszłym sezonie we współpracy Teatru Łaźnia Nowa oraz Akademii Muzycznej w Krakowie.  

Eneasz, porwany książę trojański, z rąk Greków trafia do Dydony, królowej Kartaginy. Rodzi się między nimi silne uczucie. Ale przeznaczenie, bogowie, chcą dla niego innego losu. Eneasz opuszcza Dydonę, by założyć Rzym. Nieszczęśliwa królowa odbiera sobie życie. Trwający niespełna godzinę utwór jest pełen najgłębszych uczuć miłosnych, a finałowy lament Dydony to jeden z najpiękniejszych utworów wokalnych w historii muzyki barokowej.

ip

Teatr medialnie wspiera:

Słowa kluczowe: Noc Teatrów, kraków 2010, program, teatr, Łaźnia Nowa, Ostatnie kuszenie, Dydona i Eneasz, AM
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
trupa komedianty
Przed nami 9. Dni Komedii dell'Arte Kraków Kraków

Poznaj pełny program imprezy!

Metro musical
Musical "Metro" w Krakowie: trwa walentynkowa promocja! Kraków

Legendarny spektakl już 3 marca w Tauron Arena Kraków.

39. PrzeglÄ…d Piosenki Aktorskiej
39. Przegląd Piosenki Aktorskiej - znamy program festiwalu

Festiwal odbędzie się we Wrocławiu w dniach 16-25 marca. Sprawdź, kto wystąpi!

Polecamy
Znamy program 37. Przeglądu Piosenki Aktorskiej
Znamy program 37. Przeglądu Piosenki Aktorskiej

1 marca, na konferencji prasowej, oficjalnie zaprezentowano program tegorocznego Przeglądu Piosenki Aktorskiej.

Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Ostatnio dodane
trupa komedianty
Przed nami 9. Dni Komedii dell'Arte Kraków Kraków

Poznaj pełny program imprezy!

Metro musical
Musical "Metro" w Krakowie: trwa walentynkowa promocja! Kraków

Legendarny spektakl już 3 marca w Tauron Arena Kraków.

Kupony i kody rabatowe