Dzieje się - Teatr

Noc Teatrów w Łaźni Nowej

2010-06-08 14:07:33 | Kraków

Z okazji kolejnej już edycja Nocy Teatrów Łaźnia Nowa przygotowała specjalne przedstawienie nowo wystawianej sztuki "Ostatnie kuszenie" oraz koncert "Dydona i Eneasz"!

 

Wstęp w tę noc jest darmowy. W teatrze rzeba jednak wcześniej odebrać wejściówki, gdyż ilość miejsc jest ograniczona. Program rozpocznie się nowym spektaklem teatralnym Marcina Wierzchowskiego "Ostatnie kuszenie", którego premiera miąła miejsce trzy tygodnie temu (godz. 17.30).

W sztuce pojawią się m.in. Maryla Ławrynowicz – reżyserka, asystentka Zsolta Zeldunga (rumuński reżyser, który podciął sobie gardło na scenie wygłaszając manifest na temat teatru) oraz aktor – Paweł Bończyk, zafascynowany twórczością Zeldunga. Postać Mistrza połączy tych dwoje w jednym projekcie. Maryla chce zrobić spektakl o Jezusie, Paweł wydaje jej się idealnym kandydatem do tej roli. Ale czy podoła? Czy jest w stanie wykreować postać Mesjasza? Z jakimi przeszkodami musi się zmierzyć? Poprzez samotność niezrozumianego i niespełnionego artysty, poprzez samotność Mesjasza, twórcy kreślą obraz samotnej jednostki, która wciąż na nowo musi zmierzać się z samą sobą, z bliskimi, z autorytetami i ideałami.

O 20.00 zapraszamy natomiast na koncert „Dydona i Eneasz”  w reżyserii Awiszaja Hadari, (muzyka: Henry Purcell, libretto: Nahum Tate) oparty na operze pod tym samym tytułem. Na scenie wystąpią studenci Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie pod kierownictwem muzycznym Andrzeja Zawiszy. Wydarzenie będzie zapowiedzią inscenizacji słynnej opery w reżyserii Awiszaja Hadari, jaka powstanie w przyszłym sezonie we współpracy Teatru Łaźnia Nowa oraz Akademii Muzycznej w Krakowie.  

Eneasz, porwany książę trojański, z rąk Greków trafia do Dydony, królowej Kartaginy. Rodzi się między nimi silne uczucie. Ale przeznaczenie, bogowie, chcą dla niego innego losu. Eneasz opuszcza Dydonę, by założyć Rzym. Nieszczęśliwa królowa odbiera sobie życie. Trwający niespełna godzinę utwór jest pełen najgłębszych uczuć miłosnych, a finałowy lament Dydony to jeden z najpiękniejszych utworów wokalnych w historii muzyki barokowej.

ip

Teatr medialnie wspiera:

Słowa kluczowe: Noc Teatrów, kraków 2010, program, teatr, Łaźnia Nowa, Ostatnie kuszenie, Dydona i Eneasz, AM
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Brave Kids 2018
Zbliża się 9. edycja projektu Brave Kids

Tegoroczna odsłona wydarzenia zgromadzi ponad 300 dzieci i młodzieży z 20 krajów świata.

Debiuty 2018
Zbliża się 16. Ogólnopolski Przegląd Młodych Wokalistów "Debiuty" 2018

Wrocławskie "Debiuty" od kilkunastu lat tworzą dobry klimat dla kształtowania talentów wokalnych.

Policki Festiwal Komedii
Festiwal Komedii 2018 - cztery znakomite komedie na jednej scenie

Miejski Ośrodek Kultury w Policach po raz kolejny zorganizował festiwal teatru komediowego. Zobacz relację!

Polecamy
Premiera „Lulu” w Teatrze Starym
Premiera „Lulu” w Teatrze Starym Kraków

24, 25, 26, 27 października na scenie Starego Teatru w Krakowie zostanie pokazany spektakl Michała Borczucha, dla którego stworzenia punktem wyjściowym stała się historia dziecęcej prostytutki Lulu.

Jutro na pewno jeszcze nie, ale pojutrze...
Jutro na pewno jeszcze nie, ale pojutrze...

"Przyszłość to wielka niewiadoma, a jeśli to wielka niewiadoma, to chodźcie, pofantazjujemy" - mówi Tomasz Majer w jednym ze skeczów, które znalazły się na nowym DVD kabaretu Hrabi.

Ostatnio dodane
Brave Kids 2018
Zbliża się 9. edycja projektu Brave Kids

Tegoroczna odsłona wydarzenia zgromadzi ponad 300 dzieci i młodzieży z 20 krajów świata.

Debiuty 2018
Zbliża się 16. Ogólnopolski Przegląd Młodych Wokalistów "Debiuty" 2018

Wrocławskie "Debiuty" od kilkunastu lat tworzą dobry klimat dla kształtowania talentów wokalnych.

Kupony i kody rabatowe