Wiadomości - Artykuły

Student szuka mieszkania w Krakowie [RAPORT]

2014-07-18 07:36:13 | Kraków

Szacuje się, że w Krakowie jest około 210 tysięcy studentów. Łączna liczba miejsc w domach studenckich w całym Krakowie to około 17-18 tys. Nawet jeśli od liczby wszystkich studiujących w Krakowie odejmiemy studentów pochodzących z tego miasta, a także studiujących w trybie zaocznym i zjeżdżających jedynie na weekendy, to i tak jest to zbyt mała oferta, bym mogła zaspokoić zgłaszane zapotrzebowanie. Tak więc już wkrótce wielu studentów ruszy na poszukiwania mieszkania lub pokoju na nowy rok akademicki.

Rynek wynajmu – struktura oferty, ceny

Oferta mieszkań do wynajęcia jest bogata i na tyle zróżnicowana, iż każdy będzie mógł znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Największy wybór dotyczy najpopularniejszego typu mieszkań na rynku, czyli lokali 2-pokojowych. Stanowią one niemal połowę wszystkich oferowanych do wynajęcia na badanym rynku. Co czwarte mieszkania posiada trzy pokoje. Na mały wybór nie mogą  narzekać też poszukujący, zapewniających największą prywatność, kawalerek. Są one chętnie wynajmowane przez właścicieli i odpowiadają za co piątą ofertę wynajmu mieszkania w Krakowie.

Struktura oferty mieszkań na wynajem w Krakowie według liczby pokoi

Wykres: otoDom.pl


Struktura oferty różni się nieco w zależności od rejonu miasta. Na terenie obejmującym cały obszar Podgórza mamy od czynienia z najuboższą ofertą kawalerek (niecałe 17% oferty). W Nowej Hucie odsetek 2-pokojowych mieszkań oferowanych do wynajęcia jest zdecydowanie najwyższy (ponad 57% całkowitej oferty), a bardzo mało jest mieszkań 4-pokojowych (niespełna 2%). Z kolei w Śródmieściu przewaga mieszkań 2-pokojowych jest najmniejsza (odpowiadają za niespełna 47% oferty). Relatywnie wysokie na tle pozostałych dzielnic są tam za to udziały pozostałych typów mieszkań.

Jakich kwot oczekują co miesiąc właściciele mieszkań? Wynajęcie kawalerki w Krakowie to przeciętny koszt rzędu 1 252 zł. Planując wynajem mieszkania 2-pokojowego typowa stawka ofertowa wzrasta do 1 679 zł. Większe mieszkania to zdecydowanie większe wydatki, ale też możliwość  rozłożenia kosztów na więcej osób. Właściciele dysponujący 3-pokojowymi mieszkaniami oczekują przeciętnie od najemców 2 456 zł co miesiąc. Średnia cena 4-pokojowego mieszkania to już 3 731 zł/m-c, a największych liczących 5 pokoi to 4 818 zł/m-c.

Oczywiście sytuacja jest mocna zróżnicowana geograficznie. Najtańsze mieszkania studenci będą mogli znaleźć w Nowej Hucie (przeciętnie 1 308 zł/m-c), a dysponujący największym budżetem będą mogli pozwolić sobie na zamieszkanie w Śródmieściu (2 289 zł/m-c).

Jak te różnice przekładają się na ceny poszczególnych typów mieszkań? W poniższej tabeli można zauważyć, iż jedynie w Nowej Hucie przeciętna cena kawalerki oferowanej do wynajmu nie osiąga ceny 1 000 zł/m-c. Różnice pomiędzy Podgórzem i droższą Krowodrzą rosną wraz z wielkością mieszkania. Najwyższe ceny dużych mieszkań w Krowodrzy, a zwłaszcza w Śródmieściu, wynikają z reprezentacji wśród tego rodzaju ofert także wysokiej klasy apartamentów.

Średnie ceny wynajmu mieszkań w poszczególnych dzielnicach Krakowa według liczby pokoi (zł/m-c)

 

Krowodrza

Nowa Huta

Podgórze

Śródmieście

1-pokojowe

1 222

928

1 170

1 351

2-pokojowe

1 625

1 333

1 448

1 933

3-pokojowe

2 287

1 585

2 068

2 937

4-pokojowe

3 707

-

2 882

4 362

5-pokojowe

5 008

-

3 408

5 209

Opracowanie: otoDom.pl

Zwracamy uwagę, iż podane powyżej wartości dotyczą wyłącznie kwot oczekiwanych od właścicieli. Dlatego przy podejmowaniu decyzji o wynajęciu mieszkania dodatkowo należy wziąć pod uwagę czynsz administracyjny oraz opłaty za media. Specyfika średniej ceny sprawia, iż z łatwością można przytoczyć konkretne przykłady zdecydowanie tańszych i droższych mieszkań. Nie ulega wątpliwości, iż osoby wystarczająco zdeterminowane i godzące się na liczne kompromisy w kwestii lokalizacji oraz standardu mieszkania będą w stanie znaleźć oferty w cenach dużo niższych od typowych. Z drugiej jednak strony nie zapominajmy, iż studenci się zmieniają. Wielu z nich nie zadowala już funkcjonujący kiedyś zwrot „standard studencki” określający bardzo niski standard lokalu. Spora grupa studentów dopuszcza jedynie wynajem nowoczesnego mieszkania o wysokim standardzie i w dobrej lokalizacji.

Popularne lokalizacje

Gdzie krakowscy studenci najchętniej wynajmują mieszkania? Tak naprawdę rozsiani są po całym mieście. Można jednak wskazać bardziej lubiane i nielubiane lokalizacje. W ostateczności wybierane są blokowiska na peryferiach, zwłaszcza Nowej Huty i w nieco mniejszym stopniu Podgórza. Wielu studentów poszukuje mieszkania na terenie Starego Miasta i na terenach do niego przyległych. Mieszkanie w centrum oprócz nieskrępowanego dostępu do całej oferty kulturalnej i rozrywkowej miasta, bliskości wielu uczelni, gwarantuje także dobre skomunikowanie z pozostałymi rejonami. Wszystkie te zalety powodują, iż jedno mieszkanie mogą chętnie zamieszkiwać studenci, z których każdy udaje się na zajęcia w zupełnie innym kierunku. Ze względu na koncentrację kilku uczelni atrakcyjnym miejscem zamieszkania dla wielu studentów jest obszar obejmujący dzisiejszą dzielnicę administracyjną Krowodrza. Podobnie jak w innych miastach chętnie wybierane są lokalizacje w pobliżu miejsc prowadzenia wykładów i zajęć. Dlatego dużą popularnością wśród studentów UJ cieszy się także Ruczaj (lokalizacja kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego). Osiedla na Prądniku Białym i Czerwonym otaczające Al. 29 Listopada rozważane są przez studiujących na Uniwersytecie Rolniczym. Studiujący na AWF i Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej preferują Czyżyny i Grzegórzki. Studenci Uniwersytetu Pedagogicznego chętnie wybierają także mieszkania na Azorach i w Bronowicach, a wśród studentów Uniwersytetu Ekonomicznego dużym zainteresowaniem oprócz typowych lokalizacji cieszy się także Olsza. Płaszów z kolei znajduje się na liście pożądanych lokalizacji wśród studentów Krakowskiej Szkoły Wyższej.

Zawęźmy więc analizę do kilku z wymienionych powyżej części miasta. W poniższej tabeli można sprawdzić, jakich stawek oczekują właściciele zlokalizowanych tam mieszkań.

Średnie ceny wynajmu mieszkań w wybranych rejonach Krakowa według liczby pokoi (zł/m-c)

 

Ruczaj

Bronowice

Czyżyny

Grzegórzki

Stare Miasto

Olsza

Prądnik Biały

Prądnik Czerwony

1-pokojowe

1 141

1 308

1 001

1 376

1 480

1 348

1 092

1 064

2-pokojowe

1 401

1 679

1 535

1 829

2 201

1 478

1 404

1 467

3-pokojowe

1 693

2 247

2 000

2 642

3 702

1 991

1 792

1 716

4-pokojowe

 

 

 

2 759

4 755

 

2 100

2 182

5-pokojowe

 

 

 

 

6 718

 

 

 

Opracowanie: otoDom.pl

ip

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: stancje kraków, mieszkania studenckie kraków, kraków ceny mieszkań
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Promocja oficerska w Warszawie [ZDJĘCIA]
Promocja oficerska w Warszawie [ZDJĘCIA]

Zobaczcie zdjęcia z tego wydarzenia.

Mobilne kontenery to pomieszczenia, w ktÃłrych moÅźna stworzyć takÅźe sanitariaty.
Sanitariat w kontenerze? To możliwe!

Mobilne kontenery to pomieszczenia, w których można stworzyć także sanitariaty.

Polecamy
PKS Polonus wprowadza zmiany i nowe połączenia! [WIDEO]
PKS Polonus wprowadza zmiany i nowe połączenia! [WIDEO]

W tym i ubiegłym roku PKS Polonus kupiło siedem pojazdów, w przyszłym zamierza się wzbogacić o cztery do ośmiu jednostek.

Nie żyje Konstanty Miodowicz
Nie żyje Konstanty Miodowicz

Po długiej chorobie, w wieku 62 lat, zmarł poseł Platformy Obywatelskiej, Konstanty Miodowicz.

Ostatnio dodane
Promocja oficerska w Warszawie [ZDJĘCIA]
Promocja oficerska w Warszawie [ZDJĘCIA]

Zobaczcie zdjęcia z tego wydarzenia.

Mobilne kontenery to pomieszczenia, w ktÃłrych moÅźna stworzyć takÅźe sanitariaty.
Sanitariat w kontenerze? To możliwe!

Mobilne kontenery to pomieszczenia, w których można stworzyć także sanitariaty.

Kupony i kody rabatowe