Wiadomości - Artykuły

Rynek wtórny w Krakowie szansą dla młodych? Sprawdzamy lokalne oferty

2023-11-23 14:32:03 | Kraków

Wysokie ceny mieszkań sprawiają, że zakup mieszkania często jest sporym wyzwaniem dla młodych osób. Dotyczy to zwłaszcza dużych miast, w których konkurencja wśród kupujących jest znacznie większa. Jak szukać mieszkania w Krakowie i dlaczego warto postawić na rynek wtórny?

Rynek wtórny w KrakowieKraków posiada jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się rynków nieruchomości w Polsce. Tylko w 2022 roku sprzedano tu 7,8 tys. mieszkań. Według danych portalu https://gethome.pl/ ceny za metr plasują się tu między 7800 a 35 700 tys. zł. W przypadku nieruchomości z rynku pierwotnego do ceny zakupu mieszkania należy doliczyć jeszcze koszt wykończenia, który także jest wkalkulowany w wysokość kredytu. Istotną barierę dla osób młodych stanowi także wymagany wkład własny, który w przypadku większości ofert bankowych wynosi standardowe 20 proc. wartości nieruchomości. Duża konkurencja wśród osoby szukających mieszkania na własne potrzeby oraz inwestorów sprawia, ze atrakcyjne oferty szybko znikają. 

Młodzi ludzie, którzy szukają pierwszej nieruchomości, mogą skorzystać ze wsparcia rządowego. Programy takie jak “Bezpieczny kredyt 2 procent” czy “Mieszkanie bez wkładu własnego” rozwiązują wiele problemów przy zakupie mniejszego metrażu. Młode małżeństwa lub rodziny z dziećmi często potrzebują jednak większych metraży i nie mogą skorzystać z atrakcyjnych warunków finansowania ze względu na ograniczenia cenowe obu programów. Jak więc znaleźć wymarzone M2 w Krakowie? Z pomocą przychodzą oferty z rynku wtórnego! 

Rynek wtórny w Krakowie szansą dla młodych

Mieszkania i domy na sprzedaż Kraków mają znaczny udział w krakowskim rynku nieruchomości, choć ofert jest mniej i szybciej znikają.  Przykładem może mogą być ogłoszenia dostępne na https://gethome.pl/mieszkania/na-sprzedaz/krakow/, wśród których znajdziesz ponad 3 tys. mieszkań deweloperskich i około 900 ofert dotyczących lokali z rynku wtórnego. Warto jednak trzymać rękę na pulsie. Oto kilka istotnych powodów!

Atrakcyjna cena

Mieszkania z rynku wtórnego niekoniecznie są tańsze. Wybierając jednak taki lokal, nie ponosisz na wejściu kosztów związanych z wykończeniem mieszkania. W praktyce możesz więc często pozwolić sobie na większy metraż. Jeżeli mieszkanie jest zapuszczone i wymaga remontu, zwykle znajduje to swoje odzwierciedlenie w cenie za metr kwadratowy. Bywa także, ze właścicielowi mieszkania zależy na szybkiej sprzedaży nieruchomości. Większa możliwość negocjacji sprawia, że atrakcyjne lokale można nabyć wówczas w niższej cenie, niż mogłaby na to wskazywać rynkowa wartość nieruchomości. 

Bogactwo lokalizacji

Inwestycje deweloperskie powstają zazwyczaj w określonych częściach miasta. Jest to zazwyczaj drogie ścisłe centrum lub dzielnice obrzeżne. Decydując się na zakup mieszkania z rynku wtórnego, zyskujesz szeroki wybór ofert mieszkań i domów w różnych lokalizacjach, co nie pozostaje bez wpływu na ich cenę. Możesz więc dużo łatwiej znaleźć lokal w przystępnej cenie i z dobrą komunikacją, unikając skrajności typowych dla nowych osiedli lub topowych lokalizacji.

Lokal dostępny od razu

Mieszkanie lub dom z rynku wtórnego często są gotowe do zamieszkania od zaraz. Oznacza to sytuację, w której nie jesteś zmuszony do ponoszenia kosztów kredytu i czynszu za wynajmowane mieszkanie równocześnie. Nawet jeśli lokal wymaga remontu, możesz przeprowadzać go stopniowo, redukując tym samym miesięczne obciążenie finansowe. 

Wiesz za co płacisz

Zakup nieruchomości z rynku wtórnego oznacza, że kupujesz mieszkanie lub dom, które zostały już wybudowane. Przed podpisaniem umowy możesz więc ocenić stan techniczny budynku, rozkład i wielkość pomieszczeń. Dużo łatwiej wyobrazić sobie w nich codzienne życie niż w przypadku wizualizacji dla budynków, których jeszcze nie ma. Być może właściciel zdecyduje się zostawić cześć mebli lub sprzętów AGD, dzięki czemu w cenie mieszkania zyskasz jeszcze część wyposażenia.

Możliwość weryfikacji otoczenia

Zwróć także uwagę na takie kwestie, jak bliskość przystanku czy ilość zieleni. Być może ulica, przy której jest lokal, generuje hałas, a może wręcz przeciwnie? W przypadku młodych małżeństw i rodzin z dziećmi istotna będzie także odległość od żłobka lub przedszkola. Warto także zapytać o najbliższe sąsiedztwo oraz relacje z innymi lokatorami.

Artykuł Partnera

fot. shutterstock

Słowa kluczowe: mieszkania Kraków, rynek wtórny Kraków, gethome.pl
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Red Bull BC One Cypher Poland 2024
Za nami Red Bull BC One Cypher Poland 2024 [FOTO]

Najważniejsze zawody breakingowe w Polsce przepustką do Światowych Finałów Red Bull BC One w Rio de Janeiro!

Studencka Miss Poznania 2024
Studencka Miss Poznania 2024: przed nami półfinał wyborów [FOTO]

Spośród 35 kandydatek, 25 dziewczyn otrzyma awans do finału. Poznajcie je wszystkie!

Triumf 1KS Ślęza Wrocław. Awans po zaciętym starciu z MB Zagłębie Sosnowiec [FOTO]

Historiczne zwycięstwo otwiera drużynie drogę do półfinałów play-off Orlen Basket Ligi Kobiet.

Polecamy
wypadek samochodowy
Polacy za kółkiem - jakimi jesteśmy kierowcami? [Statystyki i raport]

Dane pochodzą z badania PIU oraz raportu "Wypadki drogowe w Polsce w 2020 roku" Komendy Głównej Policji.

ciekawostki o kotach
Światowy dzień kota - sprawdź, czym może zaskoczyć cię twój pupil

Dowiedz się więcej o tych niesamowitych czworonogach.

Polecamy
Ostatnio dodane
Red Bull BC One Cypher Poland 2024
Za nami Red Bull BC One Cypher Poland 2024 [FOTO]

Najważniejsze zawody breakingowe w Polsce przepustką do Światowych Finałów Red Bull BC One w Rio de Janeiro!

Studencka Miss Poznania 2024
Studencka Miss Poznania 2024: przed nami półfinał wyborów [FOTO]

Spośród 35 kandydatek, 25 dziewczyn otrzyma awans do finału. Poznajcie je wszystkie!

Popularne