Wiadomości - Artykuły

Ekopożyczka - na co można przeznaczyć środki?

2023-04-14 13:13:41 | Kraków

Troska o środowisko i świadomość tego, w jakim świecie będą żyć nasze dzieci, powinna być dla każdego priorytetem, dlatego cieszy, że kwestie ekologiczne stają się dla wielu z nas istotniejsze. Eko działania są coraz bardziej powszechne także na naszym polskim podwórku, co potwierdza program Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku. Obecne są w nim programy dotyczące niskoemisyjnej i zasobooszczędnej gospodarki, gdzie dominuje elektromobilność i budownictwo termomodernizacyjne. W ramach tych działań oferowane są ekopożyczki - na co można je przeznaczyć?

Ekopożyczka Ekopożyczka - co to takiego?

To po prostu rodzaj wsparcia bankowego przeznaczonego dla firm i osób fizycznych. Przeznaczona jest dla inwestycji, których głównym założeniem jest zapewnienie niezależności energetycznej. W tym celu z całą mocą wspiera się zachowania proekologiczne różnego rodzaju, które mają na celu zmniejszenie zużycia surowców pierwotnych, ograniczenie emisji szkodliwych pyłów czy działania termomodernizacyjne, zmieniające obiekty budowlane w energooszczędne budynki. Dostępne są zarówno pożyczki zwykłe (udzielane na zasadach rynkowych), jak i preferencyjne, ale również bezzwrotne dotacje.

Na jaką pomoc możemy liczyć? Od czego to zależy?

Oferowana pomoc zależy od naszej sytuacji finansowej, ale też od tego, czy jesteśmy w stanie spełnić wymagane programem warunki. Nie każdy ma szansę na pomoc publiczną, dlatego też ekopożyczki wydają się tu optymalnym rozwiązaniem. Oferowane przez różne banki, które określają, jaki procent pożyczki należy przeznaczyć na cele ekologiczne. Przeważnie to zdecydowana większość wnioskowanej kwoty - minimum 80 procent. Żeby otrzymać wsparcie na specjalnych, korzystniejszych warunkach cenowych, musimy zagwarantować, że uzyskane dofinansowanie wzmocni proekologiczne działania. Tego rodzaju pożyczka udzielana jest najczęściej na okres od 7 do 10 lat.

Ekopożyczka - co pozwala sfinansować?

Ekopożyczkę można przeznaczyć na zakup urządzeń poprawiających stan środowiska naturalnego. Mowa tu nie tylko o urządzeniach wytwarzających ciepło i energię, czyli o  kolektorach słonecznych, panelach i ogniwach fotowoltaicznych, pompach ciepła, nowoczesnych kotłach centralnego ogrzewania (z wyłączeniem kotłów węglowych), ale też o materiałach budowlanych do ocieplania domu, oknach, drzwiach o odpowiedniej klasie szczelności. W ten sposób sfinansujemy też zakup pojazdów (zarówno samochodów, motocykli, jak i skuterów) z napędem elektrycznym lub hybrydowym.

Ekopożyczka - czy każdy może ją uzyskać?

Niezależnie od tego, w jakim banku staramy się o wsparcie, zawsze wymagane jest spełnienie dwóch kluczowych warunków - posiadania zdolności kredytowej i stałego źródła dochodu. Żeby otrzymać ekopożyczkę, powinniśmy przedstawić dowód zakupu lub montażu instalacji w postaci faktury VAT. Mimo że ta zasada obowiązuje powszechnie, to warto dokładnie sprawdzić, w jakim czasie należy dostarczyć fakturę, żeby nie przeoczyć ustalonego terminu i przez to nie stracić wsparcia.

Jakie dokumenty są potrzebne?

Zestaw dokumentów nie różni się specjalnie od tego, jaki jest potrzebny, gdy wnioskujemy o inne produkty kredytowe - dowód osobisty (może być skan), wniosek o uzyskanie ekopożyczki, zaświadczenie o wysokości dochodu, podpisany regulamin ekopożyczki. Nie zapominajmy oczywiście o tym, by przedstawić faktury VAT, które potwierdzają zrealizowaną inwestycję.

Proekologiczne działania zawsze są warte wsparcia - ekopożyczki w dużym stopniu odpowiadają na te potrzeby.

Materiał przygotowany przez RynekPierwotny.pl oferujący mieszkania na sprzedaż w Krakowie.

(https://rynekpierwotny.pl/s/nowe-mieszkania-krakow/)

Artykuł Partnera

fot. freepik.com

Słowa kluczowe: dla kogo, dokumenty, jak dostać, warunki, program Polityki Energetycznej Polski
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Międzynarodowy Dzień Własności Intelektualnej
Światowy Dzień Własności Intelektualnej - święto wszelkiej twórczej działalności człowieka

Korzystamy z niej wszyscy, słuchając muzyki, oglądając filmy, korzystając z patentów czy know-how.

RestaurantWeek
RestaurantWeek zdradza, kim są i co jedzą Goście Festiwalu!

Z kim najczęściej wybierają się do restauracji? Jakie danie bije rekordy popularności?

Polecamy
grupa hakerska Anonymous
Anonymous na wojnie z Rosją - kim są hakerzy wspierający Ukrainę?

Co udało się dokonać hakerom podczas pierwszych dni wojny Rosji z Ukrainą?

Ostatnio dodane
Międzynarodowy Dzień Własności Intelektualnej
Światowy Dzień Własności Intelektualnej - święto wszelkiej twórczej działalności człowieka

Korzystamy z niej wszyscy, słuchając muzyki, oglądając filmy, korzystając z patentów czy know-how.

Popularne
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci

Niektórzy swoją bezmyślnością przyczyniają się do poprawy puli genów ludzkości, eliminując z niej… samych siebie.

Dawaj mnie te Trzy Cytryny, czyli wigilia w Radomiu
Dawaj mnie te Trzy Cytryny, czyli wigilia w Radomiu

Tegoroczna Wigilia na radomskim deptaku to doskonały przykład polskiego buractwa oraz cebulactwa. Kto jeszcze nie widział tego filmu?

Największe miasta studenckie w Polsce
Największe miasta studenckie w Polsce

Przyglądamy się miastom, w których jest najwięcej studentów.