Sztuka
Zmysł

Zmysł

  • 2020-08-20, do 2020-09-18
  • Galeria Lipowa 3, ul. Lipowa 3, Kraków

Opis

Szklane rzeźby, obiekty, instalacje – różnorodność form i kształtów. Szkło szlifowane, tworzone w ogniu palnika, formowane na gorąco, neony - bogactwo stosowanych technik tworzenia i obróbki szkła. Odmienne spojrzenia na otaczający świat, inna wrażliwość, zróżnicowana gradacja emocji – twórcy zrzeszeni w Związku Artystów Szkła. Choć dzieli ich wiele, łączy jedno – miłość do kruchego, niebezpiecznego, fascynującego materiału, jakim jest szkło. Na wystawie w Galerii Lipowa 3 dziesięcioro z nich prezentuje swoje prace, wzbogacone o fotograficzny komentarz Joanny Kamili Kwiecień.

Wystawa Związku Artystów Szkła jest wyzwaniem rzuconym odbiorcy. Odchodzi od tradycyjnego pojmowania szklanego wyrobu, stawia pytania o granice między tym, co prawdziwe, a tym, co jest tylko rekwizytem, dokonuje ponownej interpretacji terminu „przedmiot codziennego użytku”. Prezentowane prace prowadzą z widzem grę, prowokują, zmuszają do refleksji. Pokazują, że to, co nam znane, dzięki artystycznej interpretacji często wymaga ponownej analizy i redefinicji.

Zapraszam do spotkania z twórczością przedstawicieli Związku Artystów Szkła.

- Aleksandra Skorek, współkurator wystawy


ZWIĄZEK ARTYSTÓW SZKŁA – utworzony w 2008 roku przez artystów związanych z wrocławską Akademią Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta. Zajmuje się propagowaniem sztuki szkła, szczególnie formowanego na gorąco, podtrzymywaniem polskich tradycji szklarskich oraz promowaniem polskiej kultury w Polsce i za granicą. Wspiera i aktywizuje młodych artystów szkła. Funkcję prezesa Związku pełni Natalia Komorowska.
 
Na wystawie swoje prace prezentują:
Natalia Dzidowska / Katarzyna Gemborys / Natalia Komorowska
Aleksandra Kujawska / Magdalena Kuźniarz / Kamila Mróz / Joanna Muzyka
Jagoda Nowak-Bieganowska / Weronika Sroczyńska / Adam Włodarczyk
Joanna Kamila Kwiecień – fotografie

Kuratorki wystawy: Katarzyna Gemborys, Aleksandra Skorek
Wystawa otwarta: 19 sierpnia - 18 września 2020
 
Projekt jest współfinansowany przez Gminę Miejską Kraków.

Ostatnio dodane
world_of_tomorrow
Poznaliśmy program Ars Independent Festival 2020 Online

Ponad 30 gości, 45 utworów audiowizualnych, blisko 600 minut wideo, prawie 400 minut spotkań i dyskusji.

FestivALT 2020
FestivALT 2020 - żydowski kolektyw twórczy i festiwal w nowej formie

We wrześniu i październiku miłośnicy sztuki współczesnej mają szansę zgłębić swoje zainteresowania, uczestnicząc w licznych eksperymentalnych projektach.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.