Sztuka
Miss Landmine w Krakowie

Miss Landmine w Krakowie

Opis

17 października br. o godz. 17.00 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie nastąpi otwarcie wystawy zdjęć „Miss Landmine – okaleczone piękno” oraz panel dyskusyjny
pt.: „Kres ery min przeciwpiechotnych i broni kasetowej – czy Polska jest gotowa?”. Działania organizowane przez Małopolski Zarząd Okręgowy PCK w Krakowie są częścią Polskiej Kampanii na Rzecz Zakazu Min Przeciwpiechotnych i Broni Kasetowej. Celem Kampanii jest ratyfikacja przez Polskę Konwencji Ottawskiej oraz przystąpienie do Konwencji o zakazie broni kasetowej.



Pod hasłem „Każdy ma prawo być piękny” Norweski reżyser i aktor, Morten Traavik,  stworzył projekt fotograficzny, który ma na celu zwrócenie uwagi na problemy powodowane przez miny. Traavik łączy ze sobą wizualizację konkursu miss i palący problem społeczny w wielu krajach odbudowujących pokój po długotrwałym konflikcie zbrojnym.

„Bo miny nie uznają traktatów pokojowych i nie potrafią odróżnić
stopy dziecka czy kobiety od stopy żołnierza…”

Na zdjęciach znajduje się 10 Angolskich kobiet, które zostały okaleczone w wyniku eksplozji miny. Każda reprezentuje swoją rodzinną prowincję w jednym z najbardziej zagrożonych minami kraju na świecie, gdzie na każdego mieszkańca przypada więcej niż jedna mina.

W panelu dyskusyjnym, który będzie uzupełnieniem wystawy, wezmą udział pracownicy naukowi Uniwersytetu Jagiellońskiego, Krakowskiej Szkoły Wyższej i Uniwersytetu Warszawskiego,
a także przedstawiciel Ośrodka Upowszechniania Międzynarodowego Prawa Humanitarnego PCK.

Na otwarcie wystawy i panel zostali zaproszeni posłowie z małopolski, przedstawiciele małopolskich konsulatów i organizacji pozarządowych.

Przyjęcie w 1997 roku tzw. Konwencji Ottawskiej o zakazie produkcji, użycia, składowania
i przekazywania min przeciwpiechotnych było zwieńczeniem światowej  kampanii publicznej prowadzonej przez Czerwony Krzyż, Międzynarodową Kampanię na Rzecz Zakazu  Min Przeciwpiechotnych (ICBL), ONZ oraz Rząd Kanady wraz z grupą państw pod jej przewodnictwem. Konwencja zaczęła obowiązywać 1 marca 1999, szybciej niż jakikolwiek traktat w przeszłości.  Od tego momentu miny przeciwpiechotne stały się bronią nielegalną, a państwa strony Konwencji zostały zobowiązane do zniszczenia istniejących składów, do oczyszczenia zaminowanych terytoriów i do pomocy ofiarom tej broni.

W historii prawa międzynarodowego był to pierwszy raz, gdy wprowadzono całkowity zakaz broni konwencjonalnej używanej powszechnie na całym świecie.

Dziś Konwencja Ottawska jest wciąż niepodważalnym sukcesem.  Obecnie jej stronami jest 156 państw – ponad 3/4 wszystkich krajów świata, w tym wielu byłych producentów i użytkowników min przeciwpiechotnych. W krajach ogarniętych problemem powstaje coraz więcej programów dla ofiar min oraz systemów edukacji osób zamieszkujących na obszarach zaminowanych.

Polska podpisała Traktat Ottawski 4 grudnia 1997 roku, ale do dzisiaj nie dokonała jego ratyfikacji. Jesteśmy jednym z dwóch krajów Unii Europejskiej, obok Finlandii, które do tej pory nie poparło całkowitego zakazu min przeciwpiechotnych. Pomimo iż od wielu lat nie produkujemy ani nie używamy min, w składach naszych sił zbrojnych nadal zalega prawie milion sztuk tej broni.

Polski Czerwony Krzyż wraz z MKCK i ICBL apeluje od lat do Rządu RP o bezzwłoczną ratyfikację Konwencji Ottawskiej o zakazie min przeciwpiechotnych.

Podobny problem jak miny przeciwpiechotne stanowi broń kasetowa. Wykorzystywana jest przez samoloty, artylerie i rakietnice. Zrzucają one bomby kasetowe zawierające amunicję, która w czasie lotu wypuszczona zostaje z pojemnika (tzw. kasety). Zależnie od modelu, ilość amunicji w kasecie może wynosić od kilkudziesięciu do ponad sześciuset sztuk. Większość amunicji spada w sposób niekontrolowany i powinna eksplodować pod wpływem uderzenia o ziemię.

Broń kasetowa przez ostatnie 40 lat zabiła lub okaleczyła dziesiątki tysięcy osób cywilnych
w krajach dotkniętych wojną. Dzięki staraniom  MKCK oraz Międzynarodowej Koalicji na Rzecz Zakazu Broni Kasetowej (CMC), 31 maja tego roku w Dublinie, został uzgodniony ostateczny tekst Konwencji o całkowitym zakazie broni kasetowej. Traktat zakłada zakaz użycia, posiadania, produkcji i przekazywania broni kasetowej. Nie przewiduje on żadnych wyjątków ani okresów przejściowych dla rozpoczęcia realizacji zobowiązań. Konwencja wprowadza wysokie standardy ochrony i pomocy względem ofiar broni kasetowej, ich rodzin oraz społeczności żyjących na terenach skażonych pozostałościami bomb kasetowych. Nakłada ona restrykcyjne zobowiązania dotyczące oczyszczania terenów z niewybuchów, zarówno na państwa nimi skażone jak i na państwa zobligowane do pomocy finansowej. Stronami traktatu stanie się większość państw posiadających, produkujących i stosujących broń kasetową. Konwencja zakłada zniszczenie posiadanych składów broni kasetowej w ciągu 8 lat od przystąpienia do umowy. Definicja broni kasetowej zawarta w traktacie obejmuje wszystkie istniejące i używane jej typy.

Polska nie uczestniczyła aktywnie w procesie tworzenia nowej konwencji i nie planuje przystąpienia do Konwencji o całkowitym zakazie broni kasetowej.. W czasie ostatecznych negocjacji w Dublinie polska delegacja przyjęła status obserwatora.


Wystawę można oglądać od 17 października do 9 listopada 2008 r. w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie, ul. Rajska 1, II piętro.

Polecamy
Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Dizajn na fali
Rusza Cykl "Dizajn na fali" z myślą o studentach Kraków

Pierwsze spotkanie odbędzie już 20 marca!

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.