Sztuka
Jerzy Panek - wystawa z cyklu "Graficy Krakowa"

Jerzy Panek - wystawa z cyklu "Graficy Krakowa"

Opis

Wystawa Jerzy Panek (1918-2001), należąca do cyklu ekspozycji prezentujących w Muzeum Narodowym w Krakowie dorobek mistrzów współczesnej grafiki krakowskiej, przypomni tym razem twórczość jednego z najznakomitszych mistrzów powojennego drzeworytu polskiego, pełnego pasji malarza i doskonałego rysownika.

Nieczęsto mamy okazję doświadczania sztuki łączącej walor przesłania o charakterze uniwersalnym i głęboko humanistycznym z bardzo prostą, a jednocześnie odkrywczą formułą plastycznego obrazowania; sztuki, która potrafi wzbudzić w widzu głębokie emocje oraz pozwala odczuć rodzaj wspólnoty nie tylko z artystą, ale i całym przedstawianym przez niego światem. Takie właśnie dzieła pozostawił po sobie Jerzy Panek (1918-2001), krakowski grafik, malarz i rysownik obdarzony ogromną intuicją artystyczną i niezrównaną umiejętnością stworzenia oryginalnego, trafnego przekazu.

Rozpoczęte w 1937 w Państwowym Instytucie Sztuk Plastycznych w Krakowie studia graficzne Panek kontynuował w czasie wojny w Staadtliche Kunstgewerbeschule, następnie uczył się na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (1945–1948), gdzie uzyskał dyplom w 1955. Z krakowską uczelnią był także krótko związany jako wykładowca malarstwa (1967/1968).

Za swą podstawową dyscyplinę artysta obrał jednak nie malarstwo, lecz grafikę, w ramach której uprawiał głównie drzeworyt wzdłużny, czarno-biały. W czasie swej ponad trzydziestoletniej pracy drzeworytniczej zrealizował blisko 600 grafik, równocześnie malując obrazy olejne oraz tworząc tysiące rysunków. Motywy czerpał z najbliższego otoczenia: wykonywał autoportrety oraz portrety bliskich i znajomych, utrwalał wizerunki ulubionych zwierząt, niekiedy z plenerów przywoził widoki okolic i starej architektury. Często swe grafiki łączył w cykle tematyczne; największym – bo liczącym około stu prac – był cykl głów zainspirowany Boską Komedią Dantego.

Na graficzną twórczość Jerzego Panka silnie oddziałała podróż do Chin (1956), w czasie której zetknął się z tradycyjnym chińskim drzeworytem, potwierdzającym kierunek jego indywidualnych, samodzielnych poszukiwań zarówno formalnych, jak i wyrazowych. Wkrótce wykształcił własny, łatwo rozpoznawalny i niepowtarzalny styl, charakteryzujący się rezygnacją z anegdoty, uproszczoną, syntetyczną, zróżnicowaną niemal w każdej pracy formą, dającą nie tyle wizerunki rzeczy, ile ich znaki. Pasja artysty do drewna i specjalne traktowanie obrabianej deski dawały w efekcie niemal samodzielne dzieła sztuki, jakimi były jego drewniane matryce. Ostatnie swe deski drzeworytnicze, powstałe w 1983, traktował zresztą właśnie jako prace rzeźbiarskie, pozostawiając je nietknięte farbą drukarską.

Jerzy Panek tworzył grafikę świeżą i szczerą, sugestywną i ekspresyjną, ujawniającą wielką wrażliwość pokrywaną często dobroduszną ironią. Takie same cechy odnaleźć można w jego pracach malarskich i rysunkowych, w których zdradzał ogromny temperament i swobodę, bowiem jako twórca funkcjonował z powodzeniem i bez wewnętrznych sprzeczności w dwóch światach: obszarze czarno-białej, najczęściej linearnej grafiki i świecie barwnych, fakturalnych plam swych obrazów.

Choć cieszył się wielkim uznaniem i sympatią środowiska artystycznego i krytycznego, o czym świadczyły liczne, nie tylko polskie honory i nagrody – miał niewiele wystaw indywidualnych. Główną przyczyną był fakt, iż artysta czas konieczny do przygotowania ekspozycji uznawał za stracony dla własnej twórczości, traktowanej przez niego jako główna życiowa misja.

Organizowana w Muzeum Narodowym w Krakowie wystawa ponad 300 dzieł Jerzego Panka – grafik, obrazów, rysunków ze zbiorów publicznych i prywatnych oraz licznych, podarowanych przez niego krakowskiemu Muzeum desek drzeworytniczych – próbuje niejako nadrobić niedostatki obecności tego niezwykłego artysty.

Ekspozycja zbiega się w czasie z jubileuszową edycją krakowskiego Międzynarodowego Triennale Grafiki, zasłużonej imprezy popularyzującej bieżące osiągnięcia grafiki światowej, której początkom towarzyszyła twórczość Jerzego Panka.
Polecamy
Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Dizajn na fali
Rusza Cykl "Dizajn na fali" z myślą o studentach Kraków

Pierwsze spotkanie odbędzie już 20 marca!

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.