Sztuka
Huculszczyzna w Muzeum Narodowym

Huculszczyzna w Muzeum Narodowym

Opis

 W ramach – organizowanego przez Fundację ARTica – Festiwalu Kultury Huculskiej im. Stanisława Vincenta w Krakowie, w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie odbędzie się spotkanie z okazji wydania katalogu Huculszczyzna.


Ceramika pokucka w kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie. Prezentacji wydawnictwa towarzyszyć będzie pokaz wybranych przykładów ceramiki i rzemiosła huculskiego ze zbiorów Muzeum (14-26 marca 2008). Huculszczyzna to rejon od dawna wzbudzający zainteresowanie etnografów, kulturoznawców i turystów. To rejon o wspaniałej przyrodzie, bogatych tradycjach i niezwykle barwnej kulturze ludowej. Obecnie możemy zaobserwować kolejny „renesans” popularności tych terenów, które coraz częściej znajdują się na szlaku sentymentalnych wycieczek na Kresy, a występy i wystawy prezentujące artystyczny dorobek ich mieszkańców cieszą się dużą popularnością.

Opracowany przez Krystynę Tucholską i Bożenę Kostuch katalog „Huculszczyzna. Ceramika pokucka w kolekcji Muzeum Narodowe go w Krakowie” znakomicie wpisuje się w te zainteresowania. W zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie znajduje się interesujący zbiór ceramiki ludowej pochodzącej z dawnych Kresów Wschodnich. Na szczególne wyróżnienie zasługuje właśnie ceramika z Pokucia, tworząca niezwykle charakterystyczny, zwarty zespół liczący 189 pozycji inwentarzowych. Składają się na niego wyroby garncarzy pokuckich z Aleksandrem Bachmińskim oraz Michałem i Józefem Baranowskimi na czele, oraz ceramika autorstwa uczniów i nauczycieli Szkoły Garncarskiej w Kołomyi. To kafle oraz naczynia dekoracyjne i użytkowe o formach, dekoracji i kolorystyce charakterystycznej dla terenów Pokucia i Huculszczyzny.

Wyjątkowość kolekcji polega nie tylko na jej wielkości i różnorodności, lecz przede wszystkim na pochodzeniu obiektów – większość została nabyta jeszcze w XIX wieku na terenach Pokucia i Huculszczyzny przez Muzeum Techniczno-Przemysłowego w Krakowie, a po jego likwidacji trafiła do zbiorów Muzeum Narodowego. Liczne obiekty posiadają „metryczki” z informacjami nie tylko kto je wykonał, lecz także gdzie, kiedy i za ile zostały zakupione. To niezwykle istotne dane, podnoszące wartość kolekcji.Katalog poprzedzony wstępem charakteryzującym ceramikę pokucką oraz kolekcję znajdującą się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, podzielony został na rozdziały odpowiadające poszczególnym twórcom. Każdy obiekt został dokładnie opisany, w notach podane zostały jego wymiary, materiał i technika wykonania, numer inwentarzowy oraz sposób nabycia. Niektórym towarzyszą dodatkowe omówienia. Każdy obiekt będzie mieć  kolorowe zdjęcie, sfotografowane zostały także sygnatury. W katalogu zamieszczono również kilka zdjęć archiwalnych, oraz bibliografię i indeksy.

Zbiory ludowego rzemiosła pochodzącego z terenów Pokucia i Huculszczyzny, w tym ceramiki, znajdują się w licznych polskich muzeach i kolekcjach prywatnych. Prezentowane także były podczas organizowanych wystaw. Nigdzie jednak nie zostały opracowane i wydane w formie kompletnego katalogu zbiorów. Katalog „Huculszczyzna. Ceramika pokucka w kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie” będzie więc pierwszym w Polsce tego typu opracowaniem. Wydany zostanie w wersji polsko-angielskiej. Katalog z pewnością wzbudzi zainteresowanie kolekcjonerów, etnografów i muzealników, tym bardziej, że kolekcja znajdująca się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie nie jest znana nawet specjalistom.
 
[informacja prasowa]

 

Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Dizajn na fali
Rusza Cykl "Dizajn na fali" z myślą o studentach Kraków

Pierwsze spotkanie odbędzie już 20 marca!

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.