Dzieje się - Sztuka

XI Dni Dziedzictwa Kulturowego

2009-04-30 12:05:42 | Kraków

 Jeden z tegorocznych majowych weekendów warto zarezerwować na spotkanie z kulturą i historią Małopolski i wziąć udział w Małopolskich Dniach Dziedzictwa Kulturowego. To okazja, aby zwiedzić mało znane i często na co dzień niedostępne zabytki, zobaczyć z bliska pałace i kompleksy dworskie, muzea, świątynie, zabytki przyrody.


W tym roku w ramach Dni Dziedzictwa zostanie udostępnionych 12. zabytkowych obiektów, zgrupowanych w cztery trasy (Kraków, dwie trasy w pobliżu miasta - w odległości ok. 40 km, oraz jedna w okolicach Tarnowa). Zwiedzaniu będzie towarzyszyć specjalny program przybliżający historię i specyfikę każdego z miejsc. Znajdą się w nim, między innymi, spotkania z kulturą żydowską w Dąbrowie Tarnowskiej, prezentacja postaci Jana Wnęka - ludowego rzeźbiarza zwanego także Ikarem znad Dunajca, który 25 lat przed Lilienthalem odbył lot na skonstruowanej przez siebie lotni i plenerowy spektakl  kostiumowy w podkrakowskich Krzeszowicach, inspirowany wydarzeniami z 1838 r.

Krzeszowickie widowisko (prezentowane w parku Bogackiego 16 i 17 maja w godzinach od 16.00 do 18.00) zapowiada się niezwykle ciekawie. Mieszkańcy miasta wcielą się w historyczne postaci z otoczenia hrabiny Zofii Potockiej - właścicielki krzeszowickich dóbr, której przypadające na maj imieniny obchodzono bardzo uroczyście, organizując co roku festyn dla domowników, okolicznych ziemian, kuracjuszy uzdrowiska, służby i wszystkich pracujących w dobrach Potockich.

Scenariusz do spektaklu napisała Bogna Wernichowska, wieloletnia dziennikarka „Przekroju", pisarka i znawczyni dziejów rodziny Potockich, która jest także autorką książki poświęconej hrabinom Potockim. Jej fabuła koncentruje się na okresie od końca XVIII w. do lat 50. XX w., barwnie opisuje bale, przyjęcia, koncerty i inne znaczące wydarzenia obyczajowe odnotowywane przez pamiętnikarzy i redaktorów rubryk towarzyskich. Premiera książki „Kardy i kokardy. Opowieść o hrabinach Potockich" odbędzie się podczas wspomnianego spektaklu.

Na pewno warto też zwrócić uwagę na to, co będzie się działo w Imbramowicach. Podwoje dla zwiedzających otworzy tam klasztor ss. Norbertanek. Wśród prezentowanych podczas Dni Dziedzictwa skarbów tego kontemplacyjnego zakonu znajdzie się XVII-wieczny obraz na blasze Jana Brueghla Starszego Madonna w girlandzie, starodruki z biblioteki klasztornej oraz pozytyw - unikatowy instrument, jeden z trzech w Polsce.

W tym roku przygotowano ponadto propozycje wycieczek rowerowych łączących poznawanie regionu z aktywnym wypoczynkiem. Jedna z nich wiedzie przez miejscowości na północ od Krzeszowic, druga obejmuje swym zasięgiem północną część powiatu tarnowskiego.

Zapraszają: Samorząd Województwa Małopolskiego, inicjator wydarzenia, oraz realizujący przedsięwzięcie Małopolski Instytut Kultury. Więcej na www.dnidziedzictwa.pl

 

Słowa kluczowe: małopolska, zabytki kraowowskie, zabytki małopolskie, muzea, pałace krakowskie
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Dizajn na fali
Rusza Cykl "Dizajn na fali" z myślą o studentach Kraków

Pierwsze spotkanie odbędzie już 20 marca!

Polecamy
Hilma af Klint
Hilma af Klint - poznajcie szwedzką matkę abstrakcji

To ona jako pierwsza odeszła od malarstwa przedstawiającego.

Nocna mara obraz
"Nocna mara", czyli groza w malarstwie Johanna Heinricha Füssliego

Czy dzieło sztuki może przywodzić na myśl horrory?

Polecamy
Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Dizajn na fali
Rusza Cykl "Dizajn na fali" z myślą o studentach Kraków

Pierwsze spotkanie odbędzie już 20 marca!

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.