Dzieje się - Sztuka

Wystawa Jubileuszowa: oddział „Dzieje Nowej Huty"

2009-02-06 12:29:25 | Kraków

 Już niebawem w Muzeum Hitoryczne Miasta Krakowa zostanie zaprezentowana wystawa pt. Moja Nowa Huta. 1949-2009. Oddział „Dzieje Nowej Huty". Jest to wystawa Jubileuszowa.

Wystawa jubileuszowa Moja Nowa Huta. 1949-2009 to spojrzenie na historię Nowej Huty przez pryzmat wspomnień jej mieszkańców, reprezentujących różne pokolenia oraz środowiska. Tematyka wystawy koncentruje się wokół losów nowohucian, których indywidualne historie ukazują szersze zjawiska społeczne i historyczne.

Ówczesna sytuacja polityczna zaistnieje tu jedynie w formie krótkiego wprowadzenia. Głównym środkiem przekazu są relacje świadków uzyskane metodą oral history (audio i video), fotografie, fragmenty kronik filmowych, filmów oraz reportaży radiowych.

Ideą wystawy jest uświadamianie mieszkańcom dzielnicy wartości ich wspomnień, osobistych przeżyć i doświadczeń istotnych w dokumentowaniu i prezentowaniu przeszłości i teraźniejszości Nowej Huty.

Na wystawie przedstawione są fotografie, dokumenty oraz pamiątki związane z dwunastoma świadkami wydarzeń rozgrywających się w Nowej Hucie przez ostatnie sześćdziesiąt lat: Józefem Ziębą, Stanisławem Juchnowiczem, Tadeuszem Świerzewskim, Krystyną Gil, Janiną Drąg, Stanisławem Gawlińskim, Jerzym Ridanem, Stanisławą Olchawą, Elżbietą Borysławską, Janem Franczykiem, ks. Janem Bielańskim i Jakubem Błądkiem.

Uzupełnienie stanowią zdjęcia i dokumenty ukazujące ważne czy wręcz przełomowe wydarzenia z historii Nowej Huty: początki budowy miasta i kombinatu, walkę o krzyż nowohucki z 1960 roku, życie codzienne lat 60. i 70. XX wieku, czas nadziei lat 80. (wizyta Jana Pawła II, Solidarność), ale i tragedię stanu wojennego. Z tego okresu pochodzą np. pamiątkowy obraz na szkle ks. J. Bielańskiego, koszula więzienna i krucyfiks wykonany z wieczka od puszki z więzienia w Załężu.

Autorami fotografii są m.in. Wojciech Łoziński, Henryk Makarewicz, Henryk Hermanowicz, Stanisław Gawliński, Janusz Podlecki, Jadwiga Rubiś, Adam Gryczyński, Grzegorz Ziemiański. Na wystawie pokazane zostały po raz pierwszy zdjęcia Bogusława Dąbrowy-Kostki przedstawiające dramatyczne wydarzenia, jakie rozgrywały się w Nowej Hucie w latach 1981-1983. Ponadto na wystawie można zobaczyć gipsowy oryginalny odlew pomnika Lenina (3/5 postaci) według projektu Mariana Koniecznego, a także plakaty, dokumenty i fotografie z wydarzeń oraz imprez odbywających się w Nowej Hucie obecnie.

Wystawa będzie kontynuowana w czerwcu 2009 roku w Nowej Hucie, w Parku Ratuszowym przy alei Róż. Na fotogramach przedstawione zostaną zdjęcia nowohucian i to właśnie oni będą bohaterami ekspozycji. Nie budynki miasta czy też hale produkcyjne kombinatu, ale właśnie ludzie.

Otwarcie wystawy Moja Nowa Huta. 1949-2009, odbędzie się 24 lutego o godz. 12.00. i potrwa do 6 września 2009 roku.

inf. prasowa

Słowa kluczowe: Wystawa Jubileuszowa. Oddział „Dzieje Nowej Huty" Moja Nowa Huta. 1949-2009
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Dizajn na fali
Rusza Cykl "Dizajn na fali" z myślą o studentach Kraków

Pierwsze spotkanie odbędzie już 20 marca!

Polecamy
Narodziny Wenus, Sandro Botticelli
"Narodziny Wenus" - co ukryto w obrazie bogini miłości?

Sandro Botticelli umiejętnie zestawił ze sobą statyczną pozę Wenus i dynamiczne gesty pozostałych postaci.

Dziewczyna z bratkami
"Dziewczyna z bratkami" - Tamara Łempicka miesza nowoczesność z klasycznym warsztatem

Niewielu artystkom udało się osiągnąć taką sławę jak Tamarze Łempickiej, której obrazy są dziś masowo reprodukowane.

Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Dizajn na fali
Rusza Cykl "Dizajn na fali" z myślą o studentach Kraków

Pierwsze spotkanie odbędzie już 20 marca!

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.