Dzieje się - Sztuka

Uszy na małopolskę ruszają w świat

2009-05-06 13:32:30 | Kraków

 Prezentacja w Galerii Krakowskiej  w dniach 4-14 maja, zapoczątkuje niezwykłą podróż uchofonów czyli trzech dźwiękowych rzeźb w kształcie wielkich uszu.


Po wyprawie do Galerii, rzeźby odwiedzą Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków - Balice skąd 29 maja wyruszą dalej. W czerwcu instalacja zostanie zaprezentowana w Poznaniu.

Po ekspozycji w Porcie Lotniczym Poznań-Ławica, na początku lipca uchofony ruszą na północ Polski do Gdańska. Kolejnym punktem podróży uchofonów jest Warszawa. Tam na lotnisku im. Fryderyka Chopina przez kolejny miesiąc będzie można wsłuchiwać się w dźwięki charakterystyczne dla Małopolski.

Ostatnim portem lotniczym, do którego zawitają uchofony, będzie lotnisko we Wrocławiu. To właśnie tam w październiku po raz ostatni podczas tej podróży z uchofonów popłyną małopolskie dźwięki, zapraszając do odwiedzania naszego regionu.

W  podróży uchofonom będzie towarzyszył multimedialny kiosk, pozwalający na odwiedzenie strony internetowej www.malopolskiedzwieki.pl, przedstawiającej między innymi mapę regionu z zaznaczonymi miejscami, z których pochodzą dźwięki emitowane przez rzeźby. Dzięki infokioskowi będzie można także wysyłać elektroniczne pozdrowienia. Ponadto ekspozycja zostanie wyposażona w nadajnik bluetooth, umożliwiający pobranie na telefon małopolskich brzmień w postaci polifonicznych dzwonków.

Co to takiego uchofony?

Uchofony są interaktywnymi rzeźbami dźwiękowymi w kształcie ludzkich uszu, emitującymi trzy kategorie dźwięków:
 - dźwięki miejsko-industrialne: Hejnał mariacki, dźwięk nowohuckiego zgniatacza stali, zapalania lampy naftowej, odbijania szpuntu
 - dźwięki nawiązujące do kultury ludowej regionu: dźwięk trombity, brzmienia góralskich, żydowskich i cygańskich kapeli
 - dźwięki związane z naturą: odgłosy hali z owcami, Jaskini Wierzchowskiej, Puszczy Niepołomickiej, Pustyni Błędowskiej

Dlaczego uchofony wydają dźwięki?

Uchofony są rzeźbami nie tylko do oglądania. Naturalna forma muszli sprawia, że przy niewielkim natężeniu każdy z uchofonów emituje dźwięk słyszalny w promieniu około 40 centymetrów. Aby rozróżnić poszczególne dźwięki odbiorca musi podejść blisko rzeźby i przyłożyć ucho do ucha. Uchofony nie zakłócają ciszy, wymagają natomiast skoncentrowania uwagi przez odbiorcę, by mógł przekonać się, „co słychać" w Małopolsce.

Jak powstały uchofony?

Uchofony zostały pomyślane, jako „wystawa plenerowa" organizowana w ramach ubiegłorocznych Dni Małopolski w Brukseli. Autorce koncepcji, Łucji Piekarskiej-Duraj z Małopolskiego Instytutu Kultury, zależało na tym, żeby odejść od pokazywania fotografii czy obrazów, w zamian traktując przestrzeń wystawienniczą jako obszar do prezentacji dźwięków.

Z pomysłem zmierzył się projektant MIK-u, Marcin Klag, odpowiedzialny między innymi za identyfikację wizualną projektu, który zaprosił do współpracy Mariusza Ratajczyka, krakowskiego rzeźbiarza i konserwatora. Zaprojektował on i wykonał formę ucha.

Po brukselskiej wystawie uchofony wróciły do Instytutu, gdzie przezimowały otulone w śpiwory. Na potrzeby projektu Uszy na Małopolskę. Podróż uchofonów 2009, rzeźby zostały poddane gruntownej modernizacji. Tym razem do współpracy zaproszono Tomasza Budzynia, absolwenta Wydziału Form Przemysłowych ASP w Krakowie, który wspólnie z koleżankami po fachu Sabiną Francuz i Agnieszką Pawluś zaproponował i zrealizował nową koncepcję graficzną wyglądu rzeźb.

Organizatorzy:
Małopolski Instytut Kultury
Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

Słowa kluczowe: uchofon, małopolskie dźwięki, hejnał mariacki, rzeźby, promocja małopolski, kraków
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Dizajn na fali
Rusza Cykl "Dizajn na fali" z myślą o studentach Kraków

Pierwsze spotkanie odbędzie już 20 marca!

Polecamy
Jak narysować Sonica
Jak narysować Sonica? Zobacz prosty kurs [WIDEO]

Bohater filmu "Sonic. Szybki jak błyskawica" jest dość prosty do samodzielnego narysowania. Spróbujcie!

Śmierć i Åźycie, Gustav Klimt
"Śmierć i życie" - fundamentalne tematy w obrazie Gustava Klimta

Dzieło musiało mieć dla niego wyjątkowe znaczenie, skoro po kilku latach zdecydował się na przemalowanie go pod wpływem aktualnych przeżyć.

Polecamy
Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Dizajn na fali
Rusza Cykl "Dizajn na fali" z myślą o studentach Kraków

Pierwsze spotkanie odbędzie już 20 marca!

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.