Dzieje się - Sztuka

Ucieczka z getta krakowskiego

2008-03-13 16:59:49 | Kraków
 Muzeum Historyczne w Krakowie zaprasza wszystkich zainteresowanych na otwarcie wystawy „Ucieczka kanałami z getta krakowskiego” w niedzielę 16 marca, o godzinie 10.30, Apteka pod Orłem, Plac Bohaterów Getta 18.


W ramach obchodów sześćdziesiątej piątej rocznicy likwidacji getta krakowskiego, tuż przed Marszem Pamięci, zaprezentowana zostanie niewielka wystawa odsłaniająca fragment wydarzeń związanych z tragicznym końcem krakowskiego getta. Po raz pierwszy eksponowana będzie mapa drogi uciekinierów na „aryjską” stronę miasta. 13 marca 1943 r. w czasie trwania akcji wysiedleńczej, pośród panującego terroru i szalonego popłochu, znaleźli się ludzie gotowi podjąć ryzyko ucieczki jedyną niestrzeżoną drogą – kanałami miejskimi.

Do kanałów wchodzili kilku lub kilkunastoosobowymi grupami, obarczeni bagażem i z małymi dziećmi na rękach. Wewnątrz kanałów posuwali się w zupełnych ciemnościach rzadko korzystając z latarek i zapałek do oświetlenia drogi. Zgięci wpół w ciasnych tunelach, płosząc szczury, brodząc w płynących środkiem nieczystościach zmierzali bardzo powoli w kierunku wylotu kanału.

Dokuczał im brak tlenu i wszechobecny smród śliskiego i bagnistego podłoża. Słabsi omdlewali i upadali blokując drogę postępującym za nimi. Rannym pomagano wydostać się na powierzchnię. Uciekinierzy opuszczali kanały w bezpiecznej odległości od murów getta wychodząc na powierzchnię w kilku różnych miejscach. Nie wszystkim powiodła się ucieczka.

W krótkim czasie ktoś w getcie zdradził drogę ucieczki i Niemcy ustawili posterunek przy włazie obok mostu kolejowego. Wyłapanych uciekinierów rozstrzelano na miejscu. Na wystawie można zapoznać się z lokalizacją włazów i miejsc wyjść wykorzystanych przez uciekinierów, z wyglądem i profilami kanałów, którymi prowadziła droga ucieczki.
 
 
(informacja organizatora)


Słowa kluczowe: wystawa, getto krakowskie, ucieczka, podgórze
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Dizajn na fali
Rusza Cykl "Dizajn na fali" z myślą o studentach Kraków

Pierwsze spotkanie odbędzie już 20 marca!

Polecamy
Śmierć i Åźycie, Gustav Klimt
"Śmierć i życie" - fundamentalne tematy w obrazie Gustava Klimta

Dzieło musiało mieć dla niego wyjątkowe znaczenie, skoro po kilku latach zdecydował się na przemalowanie go pod wpływem aktualnych przeżyć.

Zdzisław Beksiński obraz
Zdzisław Beksiński o swojej twórczości. Cytaty z artysty w rocznicę urodzin i śmierci

Chciałbym, żeby moje obrazy i rysunki "przetrwały". Oczywiście jest to pragnienie absurdalne - mówił artysta.

Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Dizajn na fali
Rusza Cykl "Dizajn na fali" z myślą o studentach Kraków

Pierwsze spotkanie odbędzie już 20 marca!

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.