Dzieje się - Sztuka

Trans*Festiwal w Krakowie. Co w programie?

2015-05-20 11:45:43 | Kraków

W dniach 28-31 maja 2015 roku Fundacja Kultura dla Tolerancji zaprasza do Krakowa na Trans*Festiwal. W międzynarodowym gronie odbędą się wystawy, pokazy filmowe, prezentacje, dyskusje i warsztaty. Główny temat zdradza nazwa wydarzenia. „Trans*” oznacza bowiem wszelkie identyfikacje i ekspresje płciowe, inne od jednoznacznie męskich i kobiecych bądź jednoznacznie kobiece i męskie, ale odmienne od płci przypisanej przy urodzeniu.

Głównym celem Trans*Festiwalu jest edukowanie o różnorodności płciowej, w tym zwłaszcza o transpłciowości. Według nas płeć nie jest czarno-biała, a istnieje jako spektrum możliwości. Chcemy, aby festiwal był bezpieczniejszą przestrzenią opartą na wzajemnej życzliwości, akceptacji i otwartości, wolną od dyskryminujących zachowań. Spróbujemy stworzyć miejsce wyrażenia siebie dla wszystkich osób, których tożsamość płciowa i/lub ekspresja płci wykraczają poza tworzone przez społeczeństwo normy

Na Trans*Festiwalu zobaczymy pięć wystaw. Uroczyste otwarcie festiwalu odbędzie się 28 maja o godz. 20:00 w Galerii Szara Kamienia podczas wernisażu wystawy Jess T. Dugan „Transcendencja”. Prace Dugan kwestionują istnienie dwubiegunowego podziału płci. Portretowane osoby definiują swoją tożsamość poza ramami "kobiecości" i "męskości" oraz poszukują ekspresji oddającej ich odczuwanie płci. Dzień później w galerii F.A.I.T. otworzymy wystawę Ireny Kalickiej  „Koń jaki jest każdy widzi”, której fotografie, inspirowane poszczególnymi hasłami z pierwszej polskiej encyklopedii „Nowe Ateny”, są ironiczną grą z potocznymi skojarzeniami i schematycznymi obrazami świata. W sobotę zaprosimy na dwa wernisaże: rysunków Arobala w galerii Onamato oraz instalację fotograficzno-dźwiękową Anji Weber i Sabine Ercklentz z Berlina w galerii Art Agenda Nova. W niedzielę na zakończenie festiwalu Siostry Nieustającej Przyjemności, główne bohaterki reportażu fotograficznego Oliviera Touron, oprowadzą po wystawie w Teatrze Barakah.

Podczas festiwalu zaprosimy także na Trans*Cafe, na które składają się krótkie prezentacje, dłuższe wykłady, dyskusje oraz warsztaty przygotowane zarówno przez krajowych, jak i zagranicznych gości festiwalu. Zarówno osoby, które nie mają wiedzy o tym, czym jest transpłciowość, jak i osoby zaangażowane w aktywizm znajdą wśród wydarzeń coś dla siebie. Celem Trans*Cafe jest przybliżenie uczestnikom_czkom festiwalu tematyki transpłciowości. Chcemy także, by spotkania zainicjowały dyskusje na temat różnorodnych identyfikacji i ekspresji płciowych oraz namysł nad tym czego brakuje w dominujących narracjach o transpłciowości. Jakie obszary doświadczenia są w nich pomijane lub wykluczane? Które wątki zasługują na popularyzację, a które na krytykę? O co walczymy, a co kwestionujemy?

Każdy z dni Trans*Festiwalu będzie komentował tematykę transpłciowości językiem kina. W pierwszy dzień festiwalu w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK wyświetlimy historię Anny Grodzkiej zatytułowaną „Trans-akcja”. Po projekcji odbędzie się spotkanie z bohaterką. W trzy kolejne dni festiwalu pokazy będą wyświetlane w kinie Agrafka. Pokażemy „Mój domek na prerii” opowiadający o kanadyjskim artyście Rae Spoon, „Magiczne Lustro" o francuskiej surrealistce Claude Cahun oraz „Miwa – japońska ikona” - dokument o jednej z najbardziej fascynujących postaci japońskiej kultury popularnej.

Trans*Festiwal
Kraków, 28-31 maja 2015
Wstęp wolny
Więcej informacji na Facebooku

(mat. organizatorów)


Słowa kluczowe: transfestiwal 2015 kraków
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Dizajn na fali
Rusza Cykl "Dizajn na fali" z myślą o studentach Kraków

Pierwsze spotkanie odbędzie już 20 marca!

Polecamy
Przy Morskim Oku
Obraz "Przy Morskim Oku" Walerego Eljasza-Radzikowskiego, czyli wyprawa w Tatry z 1893 roku

Jak wędrowano po górach w czasach, gdy nie było obuwia trekingowego, a kobiety w każdej sytuacji nosiły długie suknie?

„Słońce majowe JÃłzef Mehoffer
"Słońce majowe" - Józef Mehoffer namalował wszystko czego trzeba, by wypocząć

Poetycki tytuł potęguje wrażenie pięknego, wiosennego dnia.

Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Dizajn na fali
Rusza Cykl "Dizajn na fali" z myślą o studentach Kraków

Pierwsze spotkanie odbędzie już 20 marca!

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.