Dzieje się - Sztuka

Socrealizm uchwycony w kadrze

2008-02-09 21:49:17 | Kraków
Nowa HutaJuż od początku swego istnienia Nowa Huta była wdzięcznym obiektem artystycznych wizji fotografów. Henryk Makarewicz oraz Wiktor Pental to tylko niektórzy spośród budowniczych miasta, którzy jednocześnie dokumentowali jego narodziny, uwieczniając na zdjęciach powstawanie niemal każdego osiedla. Efekty ciągłych poszukiwań doskonałego kadru możemy teraz podziwiać na wystawie „802 procent normy" zorganizowanej w dawnym kinie „Światowid".

Nowa Huta sprzed lat

Fotografie prezentujące pierwsze lata Nowej Huty zostały pokazane szerszej publiczności dzięki współpracy Fundacji Imago Mundi oraz Kolektywu Fotografów Visavis.pl. Dzięki zastosowaniu fotokastu, czyli cyklu zdjęć przewijających się z równolegle prowadzoną ścieżką dźwiękową, wystawa zyskuje na autentyczności. Zdaniem autorów wernisażu w dobie zaawansowanej technologii fotograficznej wykonanie dobrego zdjęcia nie jest zbyt trudnym zadaniem. Dlatego też artyści powinni skoncentrować swoje wysiłki na promowaniu autorskiej wizji świata i poszukiwaniu nowych form upowszechniania sztuki wizualnej.

Nazwa Nowa Huta została po raz pierwszy użyta w 1945 roku na posiedzeniu Centralnego Zjednoczenia Przemysłu Hutniczego w Katowicach. Cztery lata później rozpoczęto budowę socjalistycznego miasta marzeń. Plan urbanizacyjny zakładał powstanie 7 tys. mieszkań, 58 sklepów i 13 placówek zbiorowego żywienia. Wkrótce też dla upamiętnienia 30. rocznicy śmierci „wodza i nauczyciela ludzkości" - Lenina, zaczęto wznosić Kombinat Metalurgiczny.

Twórcy fotografii prezentowanych na wystawie „802 procent normy" sporo uwagi poświęcają trudowi pracy robotniczej. Posępne, monumentalne stalownie, smugi światła wdzierającego się do hutniczych pomieszczeń i wszechobecny pył często widnieją na zdjęciach Makarewicza i Pentala. Podobnie jak i ujęcia kobiet pracujących w ekipach murarskich. Według ówczesnych władz to właśnie kobiety były najbardziej podatne na antyludową propagandę kleru, dlatego też przedstawiciele PZPR chętnie promowali wśród nich kult pracy. Natomiast wszelkie postępy w budowaniu miasta dokumentowali reportażyści z filii Krakowskiej Rozgłośni Polskiego Radia.

Codzienność w obiektywieNowa Huta

Nowa Huta to jednakże nie tylko ogromny plac budowy, ale także tętniące życiem miasto, pałające miłością do sportu i rozrywki. Pokazy spadochronowe, zawody motocyklowe, wesołe miasteczko i uliczne festyny to tylko niektóre spośród form spędzania wolnego czasu przez ówczesnych nowohucian. Kolorowe pochody młodzieży z okazji Dni Sportu i Młodości, pierwszomajowe marsze i defilady przodowników pracy również stanowiły stałe elementy nowohuckiego krajobrazu.

Lata 50. i 60. to również czas nowych trendów w modzie. Inspirację czerpano od najlepszych światowych projektantów, co tłumaczy popularne powiedzenie „elegancja - Francja". Podczas Festiwalu Mody na krakowskiej Hali Wisły prezentowano najnowsze fryzury i makijaże wzorowane na sztuce op-art. Na ulicach w tym czasie królowały okulary w kształcie motylich skrzydeł i sukienki w grochy. Mężczyźni chętnie nosili włoskie kołnierze, spodnie w kratki i dwurzędowe marynarki.

Fotografie Henryka Makarewicza i Wiktora Pentala doskonale oddają niepowtarzalną atmosferę narodzin Nowej Huty, zabierają oglądających w podróż w przeszłość, do czasów uwielbienia dla fizycznej pracy, kształtowania się ludowej ojczyzny i chwilami udawanego stanu powszechnej szczęśliwości. Oprócz Krakowa, wystawę fotografów Kolektywu Visavis.pl gościła także Warszawa. W lipcu ubiegłego roku zdjęcia z pierwszych lat Nowej Huty pokazywano w Pałacu Kultury i Nauki, stanowiącym drugi po krakowskiej dzielnicy symbol socjalizmu w Polsce.

Natalia Łach

(natalia.lach@dlastudenta.pl )

Słowa kluczowe: Nowa Huta, socrealizm, wystawa, fotografia, 802 procent normy, sztuka
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Dizajn na fali
Rusza Cykl "Dizajn na fali" z myślą o studentach Kraków

Pierwsze spotkanie odbędzie już 20 marca!

Polecamy
Narodziny Wenus, Sandro Botticelli
"Narodziny Wenus" - co ukryto w obrazie bogini miłości?

Sandro Botticelli umiejętnie zestawił ze sobą statyczną pozę Wenus i dynamiczne gesty pozostałych postaci.

Śmierć i Åźycie, Gustav Klimt
"Śmierć i życie" - fundamentalne tematy w obrazie Gustava Klimta

Dzieło musiało mieć dla niego wyjątkowe znaczenie, skoro po kilku latach zdecydował się na przemalowanie go pod wpływem aktualnych przeżyć.

Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Dizajn na fali
Rusza Cykl "Dizajn na fali" z myślą o studentach Kraków

Pierwsze spotkanie odbędzie już 20 marca!

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.