Dzieje się - Sztuka

Noce z Malczewskim

2009-04-23 14:12:25 | Kraków

 O czym śnił Malczewski? Co podszeptywała mu Sztuka? Czym kusiła go Fortuna? Kim były jego Muzy?


Dlaczego ten artysta nieustannie się przebierał, podszywał pod innych, wcielał w różne role - Proroka Ezechiela, Niewiernego Tomasza, Tobiasza, Sancho Pansę? No i czemu na wszystkich autoportretach wydaje się taki obcy, nieprzystępny, zasłuchany w swoje przeznaczenie?

O genialnym artyście Jacku Malczewskim i jego sztuce opowie Urszula Kozakowska-Zaucha kuratorka wystawy „Podszepty sztuki. Jacek Malczewski. 1854-1929" podczas „Nocy z Malczewskim".Jacek Malczewski należy do grona najwybitniejszych indywidualności sztuki polskiej, zajmuje szczególną pozycję w sztuce okresu Młodej Polski. Był malarzem, który pozostawił dzieła o trudnej, zaszyfrowanej treści, dotykające takich zagadnień jak ojczyzna, życie, śmierć, miłość.

W 2009 roku przypada 155. rocznica urodzin i 80. rocznica śmierci artysty. Z tej okazji w Muzeum Narodowym w Krakowie prezentujemy wyjątkową ekspozycję poświęconą jednemu z ważniejszych problemów obecnych w twórczości Jacka Malczewskiego. Wystawa „Podszepty sztuki. Jacek Malczewski 1854-1929" pokazuje malarskie rozważania Malczewskiego o akcie twórczym, inspiracjach, natchnieniu.

Wystawa „Podszepty sztuki" ukazuje Jacka Malczewskiego jako dumnego i pewnego siebie „kapłana sztuki", chcącego sprawować „rząd dusz", artystę pragnącego intrygować tajemniczymi dziełami, uwodzącego pozujące mu kobiety, ironicznego demaskatora własnych i cudzych wad, uwielbiającego maskarady aktora, mającego jednak trudności z samookreśleniem, twórcę targanego wątpliwościami i wewnętrznymi sprzecznościami, krytycznie oceniającego własne oeuvre, humanistę i patriotę - wcielającego się dla ukazania tych wszystkich ról w postacie biblijne, mitologiczne i symboliczne.

Wystawa, na której można zobaczyć 60 obrazów, w tym tak sławne jak „Melancholia" czy „Błędne koło" oparta jest w większości na zbiorach Fundacji im. Raczyńskich przy Muzeum Narodowym w Poznaniu oraz Muzeum Narodowym w Krakowie, a wzbogacona została kilkoma obrazami użyczonymi z Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu i z Muzeum Narodowego w Poznaniu i w Warszawie.

Zapraszamy  na kameralne spotkania w grupach do 35 osób w soboty, w dniach 2 i 23 maja, o godzinie 20.00 na wystawie w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich - Oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie. Proponujemy gościom poczęstunek, zwiedzanie przy ulubionej przez artystę muzyce Mahlera i z lampką wina. Cena biletu - 30 zł od osoby. Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja (tel. 012 29 55 631; e -mail: promocja@muzeum.krakow.pl). Bilet należy odebrać w kasie Arsenału Muzeum Książąt Czartoryskich, nie później niż dwa ni przed spotkaniem. Podczas „Nocy z Malczewskim" można będzie też nabyć katalog wystawy w promocyjnej cenie 50 zł.

Wystawa „Podszepty sztuki. Jacek Malczewski 1854-1929"
27 marca 2009 - 24 maja 2009
Muzeum Narodowe w Krakowie - Arsenał Muzeum Książąt Czartoryskich

Kraków, ul. Pijarska 8
Czynna: wtorek-sobota 10.00-18.00, niedziela 10.00-18.00

 

Słowa kluczowe: Podszepty sztuki. Jacek Malczewski. 1854-1929, Muzeum Narodowe oddział Ksiażąt Czartoryskich
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Dizajn na fali
Rusza Cykl "Dizajn na fali" z myślą o studentach Kraków

Pierwsze spotkanie odbędzie już 20 marca!

Polecamy
Jak narysować Sonica
Jak narysować Sonica? Zobacz prosty kurs [WIDEO]

Bohater filmu "Sonic. Szybki jak błyskawica" jest dość prosty do samodzielnego narysowania. Spróbujcie!

Śmierć i Åźycie, Gustav Klimt
"Śmierć i życie" - fundamentalne tematy w obrazie Gustava Klimta

Dzieło musiało mieć dla niego wyjątkowe znaczenie, skoro po kilku latach zdecydował się na przemalowanie go pod wpływem aktualnych przeżyć.

Polecamy
Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Dizajn na fali
Rusza Cykl "Dizajn na fali" z myślą o studentach Kraków

Pierwsze spotkanie odbędzie już 20 marca!

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.