Dzieje się - Sztuka

Neoklasycyzm Canovy

2008-03-01 08:54:21 | Kraków
 W Arsenale książąt Czartoryskich – Oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie od 29 lutego do 4 maja mamy okazję podziwiać dzieła wybitnego włoskiego artysty Antonia Canovy.


Antonio Canova jako młody chłopak miał wiele szczęścia. Zdobył bowiem uznanie bogatego senatora, Giovanniego Faliera, który zachwycił się jego skrzydlatym lwem wyrzeźbionym w... maśle. Dzięki temu trafił pod skrzydła innego znanego rzeźbiarza – Torretti’ego.

W 1775 roku założył swoją własna pracownię, a pierwsze zlecenie, jakie otrzymał od swojego opiekuna, zapewniło mu uznanie. Były to dwa posągi Orfeusza i Eurydyki. Wkrótce wyruszył pełen wiary we własne umiejętności do Rzymu, gdzie rodzi się nowy styl – neoklasycyzm. Po otrzymaniu zlecenia wykonania grobowca papieża Klemensa XIII w Bazylice Piotrowej stał się jednym z najbardziej wpływowych artystów ówczesnych lat.

Zwróciła się do niego księżna Izabela z Czartoryskich o sportretowanie swojego ulubieńca, kilkuletniego Henryka Lubomirskiego. Pomimo, iż początkowo artysta się opierał, wreszcie zgodził się wykonać zlecenie i tak powstało jedno z najbardziej znamienitych dzieł Canovy - Henryk Lubomirski jako Amor. Teraz rzeźbę w otoczeniu innych można podziwiać w Krakowie. Przyjechały z Włoch i zostaną w grodzie Kraka do maja, aby potem w drodze powrotnej zatrzymać się jeszcze w Łańcucie.

Jest co oglądać, zwłaszcza dla prawdziwego miłośnika sztuki klasycznej. Popiersia antycznych postaci o rysach ludzi żyjących w czasach Canovy, a także kilka grafik i temper, którymi bardzo lubił się posługiwać. Naszym oczom być może po raz pierwszy ukażą się również płótna namalowane przez niego. Nie powstało ich jednak dużo, bowiem sam rzeźbiarz mawiał, że malować nie potrafi, a robi to jedynie dla przyjemności.

Choć dzieł nie jest wiele, ich piękno w pełni rekompensuje niewielka ilość. Polecamy!

Anna Kędzior


Słowa kluczowe: Canova, muzeum, wystawa,rzeźba,neoklasycyzm
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Dizajn na fali
Rusza Cykl "Dizajn na fali" z myślą o studentach Kraków

Pierwsze spotkanie odbędzie już 20 marca!

Polecamy
Śmierć i Åźycie, Gustav Klimt
"Śmierć i życie" - fundamentalne tematy w obrazie Gustava Klimta

Dzieło musiało mieć dla niego wyjątkowe znaczenie, skoro po kilku latach zdecydował się na przemalowanie go pod wpływem aktualnych przeżyć.

Narodziny Wenus, Sandro Botticelli
"Narodziny Wenus" - co ukryto w obrazie bogini miłości?

Sandro Botticelli umiejętnie zestawił ze sobą statyczną pozę Wenus i dynamiczne gesty pozostałych postaci.

Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Dizajn na fali
Rusza Cykl "Dizajn na fali" z myślą o studentach Kraków

Pierwsze spotkanie odbędzie już 20 marca!

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.