Dzieje się - Sztuka

Muzeum Inżynierii Miejskiej

2008-03-30 11:57:17 | Kraków
 Muzeum Inżynierii Miejskiej to jedno z najmłodszych muzeów w Krakowie. Swą działalność wystawienniczą zainaugurowało w marcu 1999 roku. Siedzibą Muzeum jest zespół hal ponad 100-letniej krakowskiej zajezdni tramwajowej. Nieco wcześniej, w 1994 roku, w hali zajezdni tramwaju wąskotorowego przy ul. Św. Wawrzyńca otwarta została Składnica Taboru Zabytkowego przy MPK Kraków Sp. z o.o.


Muzeum realizuje podstawowe cele: gromadzi, opracowuje, dokumentuje i upowszechnia obiekty z zakresu historii techniki, technologii, przemysłu i inżynierii miejskiej. Największą uwagę Muzeum zwraca jednak na to, żeby zachować polskie dziedzictwo techniczne. Ważnym obszarem działalności Muzeum jest także rewaloryzacja historycznej zajezdni tramwajowej. Prace konserwatorskie prowadzone są tam od 1995 roku. Doprowadziły do odsłonięcia i odtworzenia we wnętrzach pierwotnych form architektonicznych, w tym szczególnie interesującej drewnianej konstrukcji dachów i podziałów nawowych.

Celem Muzeum jest adaptacja pięciu hal zajezdni na cele muzealne. W jednej z nich, specjalnie na ten cel rewaloryzowanej XIX-wiecznej hali tramwaju konnego, od 9 czerwca 2007 roku prezentowana jest najnowsza stała wystawa Muzeum – „Krakowskie drukarstwo XV - XX wiek”. Eksponowana jest na niej bogata historia krakowskiego drukarstwa oraz zmiany w technikach stosowanych przez drukarzy na przestrzeni dziejów. Zobaczyć zatem można faksymile kalendarza astronomicznego z 1474 roku – pierwszego dokumentu polskiego, szufle z czcionkami, prasę drukarską Gutenberga, druki nut, maszyny do pisania, prasę, gilotynę a także współczesne drukarki laserowe czy aparat fotograficzny.

Oddzielna część wystawy przeznaczona jest na prowadzenie zająć edukacyjnych i pokazów związanych z produkcją papieru i historycznymi technikami drukarskimi. W swoich zbiorach Muzeum posiada także - obecnie nie eksponowane – maszyny codziennego użytku do pracy w domu i w biurze, np. fonograf kieszonkowy, maszyny do pisania, odkurzacz Alfa II, gramofony elektryczne, radioodbiornik Detefon i Pionier, odbiornik telewizyjny Belweder i Koral, diaskop Bajka oraz maszyny liczące. Być może i one doczekają się wkrótce swojej ekspozycji.

Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie znajduje się przy ulicy Wawrzyńca 15.
Otwarte jest w godzinach 10:00 – 16:00 we wszystkie dni z wyjątkiem poniedziałków.
Ceny biletów: 5,50 zł/3,50 zł.




Agnieszka Nowak
(agnieszka.nowak@dlastudenta.pl )


Słowa kluczowe: Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie ,historia motoryzacji
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Dizajn na fali
Rusza Cykl "Dizajn na fali" z myślą o studentach Kraków

Pierwsze spotkanie odbędzie już 20 marca!

Polecamy
Jak narysować Sonica
Jak narysować Sonica? Zobacz prosty kurs [WIDEO]

Bohater filmu "Sonic. Szybki jak błyskawica" jest dość prosty do samodzielnego narysowania. Spróbujcie!

Narodziny Wenus, Sandro Botticelli
"Narodziny Wenus" - co ukryto w obrazie bogini miłości?

Sandro Botticelli umiejętnie zestawił ze sobą statyczną pozę Wenus i dynamiczne gesty pozostałych postaci.

Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Dizajn na fali
Rusza Cykl "Dizajn na fali" z myślą o studentach Kraków

Pierwsze spotkanie odbędzie już 20 marca!

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.