Dzieje się - Sztuka

Lokacja Krakowa - wystawa w Wieży Ratuszowej

2008-05-30 13:36:04 | Kraków
 Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza na wystawę w Wieży Ratuszowej - "Lokacja Krakowa. Przeszłość - Teraźniejszość - Przyszłość".


750. rocznica lokacji Krakowa na prawie magdeburskim zaowocowała licznymi i różnorodnymi inicjatywami, których realizacji formalnie patronowała Rada Programowa Obchodów Jubileuszu Lokacji, powołana do życia 17 grudnia 2003 r., na posiedzeniu Rady Miasta, w trakcie którego podjęta została uchwała o organizacji uroczystych obchodów tej rocznicy. Jubileuszowy program realizowany był w latach 2005 – 2007, a kulminacja obchodów przypadła na dni od 1 do 10 czerwca 2007 r. W dniu 5 czerwca 2007, dokładnie w 750. rocznicę wydania aktu lokacji Krakowa na prawie magdeburskim, odbyło się w Teatrze im. Juliusza Słowackiego uroczyste posiedzenie Rady Miasta, zaś po nim w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, w pałacu Krzysztofory, otwarta została wielka wystawa „Kraków – europejskie miasto prawa magdeburskiego 1257-1791”.

Pomysł zorganizowania wystawy podsumowującej jubileusz 750-lecia lokacji Krakowa na prawie magdeburskim w pierwszą rocznicę samego jubileuszu wyszedł z Rady Programowej Obchodów Jubileuszu, a jego realizację zlecono Muzeum Historycznemu Miasta Krakowa.

Prezentowana obecnie na trzech kondygnacjach Wieży Ratuszowej ekspozycja „Lokacja Krakowa. Przeszłość – teraźniejszość – przyszłość” stanowi podsumowanie kilkuletniego programu obchodów rocznicy lokacji Krakowa. Wystawa ta z jednej strony ukazuje europejski aspekt wydarzenia, jakim było przyjęcie w XIII w. przez Kraków norm niemieckiego prawa miejskiego, z drugiej zaś trwałe efekty trzyletniego programu jubileuszowego, a wreszcie zarysowuje plany co do przyszłości Krakowa na lata kolejne, plany wykreowane w trakcie obchodów jubileuszu i mające na celu wytyczenie nowych kierunków rozwoju miasta.

Integralną część pojubileuszowej wystawy stanowi, prezentowana na I piętrze Wieży Ratuszowej, ekspozycja „Zwierciadło saskie i prawo magdeburskie fundamentami Europy”, przygotowana i udostępniona przez Krajową Centralę Edukacji Politycznej Rządu Krajowego Saksonii – Anhalt, a która przyjechała do Krakowa z Magdeburga. Pozwala ona zapoznać się z ideą norm prawa magdeburskiego, ich recepcją i zasięgiem oddziaływania w Europie.

Kolejne piętro Wieży zajmuje prezentacja bogatego dorobku obchodów jubileuszu, na który składały się wystawy, koncerty, publikacje, tak książkowe jak multimedialne itp. Ponadto odnotowano tu różnorodne imprezy, np. poszukiwania krakowskiej rodziny o najstarszym rodowodzie. Ta część wystawy przygotowana została głównie przy współpracy z Biurem Turystyki Urzędu Miasta Krakowa i innych jednostek miejskich.

Na piętrze III, dzięki pomocy Wydziału Strategii UMKr, zwiedzający zobaczyć mogą planowane inwestycje miejskie, które niejednokrotnie zrodziły się dzięki jubileuszowym obchodom, stanowiącym ich inspirację. Uroczyste otwarcie wystawy nastąpi dokładnie w rok od kulminacji jubileuszu, 5 czerwca 2008, o godz. 19.00, na estradzie przed Wieżą Ratuszową. Wystawa czynna będzie do 30 września 2008.



Słowa kluczowe: Muzeum Historyczne, Lokacja Krakowa, "Lokacja Krakowa. Przeszłość - Teraźniejszość - Przyszłość"
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Dizajn na fali
Rusza Cykl "Dizajn na fali" z myślą o studentach Kraków

Pierwsze spotkanie odbędzie już 20 marca!

Polecamy
Droga krzyÅźowa
"Droga krzyżowa" Pietera Bruegla Starszego - obraz, który zainspirował filmowców

Dzieło było impulsem do realizacji filmu "Młyn i krzyż" Lecha Majewskiego.

Taniec, Henri Matisse
Motyw radości w obrazie "Taniec" Henriego Matisse'a

Obraz powstał na zlecenie zamożnego, rosyjskiego przedsiębiorcy. Co dokładnie przedstawia?

Polecamy
Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Dizajn na fali
Rusza Cykl "Dizajn na fali" z myślą o studentach Kraków

Pierwsze spotkanie odbędzie już 20 marca!

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.