Dzieje się - Sztuka

Henryk Stażewski - abstrakcjonista polski

2008-03-11 11:47:01 | Kraków
 Twórczość Henryka Stażewskiego ukazuje, jak różnorodna i piękna może być abstrakcja geometryczna: od awangardowej ortodoksji czasów przedwojennych przez poszukiwanie harmonii kształtów i kolorów w seriach znakomitych reliefów, aż po eksplozję odważnych barw w późnych cyklach malarskich.

Wystawa podkreśli paradoks niewzruszonej postawy artystycznej Henryka Stażewskiego przy jednoczesnej inklinacji do ciągłego eksperymentowania. Stażewski już w latach 20. XX wieku bywał w Paryżu, gdzie związał się z kręgiem najwybitniejszych abstrakcjonistów – utrzymywał kontakty m.in. z Pietem Mondrianem i The van Doesburgiem z De Stijl oraz z wybitnym teoretykiem sztuki, Michelem Seuphorem. Był członkiem legendarnych polskich grup Blok, Praesens i a.r., w których skład wchodzili pionierzy, a późniejsi klasycy nowoczesności: Katarzyna Kobro, Władysław Strzemiński, Henryk Berlewi.

Działał też w międzynarodowych ugrupowaniach Cercle et Carré i Abstraction – Création. W latach powojennych uczestniczył w prestiżowych zagranicznych wystawach, a wiodący krytycy sztuki poświęcali mu entuzjastyczne recenzje. Był inicjatorem powstania słynnej warszawskiej galerii Foksal, patronem wielu artystycznych plenerów i festiwali. Do końca życia skupiał wokół siebie urzeczonych jego charyzmą młodych artystów i krytyków sztuki.

To za jego sprawą nastąpiło odrodzenie abstrakcji geometrycznej w Polsce. Dzisiaj, po dwudziestu latach od śmierci, Stażewski ciągle fascynuje: jego twórczość stale poddawana jest analizom i reinterpretacjom, prace zaś osiągają zawrotne ceny na rynku sztuki. Stylowa aranżacja sali pozwoli uciec na chwilę od męczącej codzienności w stronę elegancji i ładu geometrii. Wystawa doskonale wpisze się w obserwowany od paru lat renesans geometrycznej estetyki w kulturze popularnej, jak również w debatę nad dziedzictwem modernizmu.

Wystawa dostarczy niezwykłych wrażeń wizualnych, ale i materiału do refleksji na temat modernistycznej utopii. Ekspozycji towarzyszyć ma bogaty program edukacyjny: pogadanki i warsztaty plastyczne wprowadzające najmłodszych w tajemniczy świat geometrii oraz wykłady przybliżające sylwetkę Henryka Stażewskiego i jego znaczenie dla sztuki XX wieku. Potrwa od 17 kwietnia do 21 września w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego.
Warto podkreślić, że to pierwsza tak obszerna prezentacja dzieł Henryka Stażewskiego w Krakowie, złożona m.in. z obrazów ze zbiorów naszego Muzeum, Muzeum Sztuki w Łodzi, Galerii Starmach i Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

[Agata Małodobry, kurator wystawy]


Słowa kluczowe: wystawa, sztuka współczesna, abstrakcjonizm, Muzeum Narodowe
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Dizajn na fali
Rusza Cykl "Dizajn na fali" z myślą o studentach Kraków

Pierwsze spotkanie odbędzie już 20 marca!

Polecamy
Portret JÃłzefa Piłsudskiego
Skąd inspiracje znad Nilu na portrecie Józefa Piłsudskiego?

Edward Okuń sportretował Józefa Piłsudskiego w 1919 r. - w czasie, gdy jeszcze nie do końca wiadomo było jak ma wyglądać odrodzona Polska.

„Słońce majowe JÃłzef Mehoffer
"Słońce majowe" - Józef Mehoffer namalował wszystko czego trzeba, by wypocząć

Poetycki tytuł potęguje wrażenie pięknego, wiosennego dnia.

Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Dizajn na fali
Rusza Cykl "Dizajn na fali" z myślą o studentach Kraków

Pierwsze spotkanie odbędzie już 20 marca!

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.