Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Rowerowa Islandia

2009-09-28 12:21:51 | Kraków
 Trójka studentów Akademii Górniczo-Hutniczej spędziła jeden z wakacyjnych miesięcy na Islandii. Przemierzyli na rowerach dystans 1700 km. Wrócili do Polski z ciekawymi okazami skał oraz samodzielnie stworzoną mapą rowerową najciekawszych obiektów geoturystycznych wyspy.


Krystyna Jarosińska, Dorota Murczyńska i Łukasz Wartak, studenci Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH, odwiedzili najmniej dostępne i najatrakcyjniejsze zakątki Islandii. Nie było łatwo - musieli stawić czoło huraganowym wiatrom, opadom śniegu (które w lipcu na wyspie lodu i ognia nie są niczym nadzwyczajnym), nie zawsze pomocnym mieszkańcom oraz... wysokim cenom. Islandia została niedawno uznana za najdroższy kraj Europy. Wynika to między innymi z konieczności importowania wielu towarów zza mórz. Podróżnicy znaleźli jednak sposób na oszczędności. - „Nie rozbijaliśmy namiotów w miejscach płatnych, tylko na dziko, uwzględniając zakazy dotyczące parków narodowych. Wzięliśmy dużo jedzenia z Polski, wystarczyło nam na pół trasy, a potem robiliśmy zakupy w tanich supermarketach.”

Często dotarcie do kolejnego punktu wyprawy kosztowało wiele wysiłku: - „Chowaliśmy się jedno za drugim walcząc o każdy przejechany metr, pchani bardziej siłą woli, niż mięśni. Silne podmuchy zrzucały nas z rowerów. Trzeba było zapierać się z całej siły”. Pomimo tych przeciwności Krystynie, Dorocie i Łukaszowi udało się zrealizować cel wyprawy i stworzyć trasę rowerową najbardziej wartych zobaczenia obiektów wulkanicznej wyspy, położonej w pobliżu północnego koła podbiegunowego. Przy okazji podziwiali fiordy, lodowce, czynne i wygasłe wulkany, wodospady oraz pola geotermalne z gejzerami i solfatarami. Szukali szpatu islandzkiego - najczystszej odmiany kalcytu. Odwiedzili także Złoty Krąg - miejsce, w którym można przejść nad granicą pomiędzy płytami kontynentalnymi i zobaczyć największą elektrownię geotermalną. W wolnych chwilach, wyposażeni w raki, czekany i spięci liną, uczyli się chodzić po lodowcu. - „Zdani na haki, liny i ósemki utrzymujące nas na ścianie oraz niebywałą chęć zasmakowania przygody, krok za krokiem, czekan za czekanem opuszczaliśmy się w dół, by po chwili znów wdrapać się z powrotem na górę.”

Polacy spotkali na swej drodze rowerzystów między innymi z Francji, Włoch i Hiszpanii. - "Większość jechała dookoła wyspy, nie zapuszczając się w środek. My dwa razy wjechaliśmy w głąb i już wiemy, dlaczego inni tego nie robili. Nie ma tam drogi asfaltowej, są za to kamienie ze żwirem tworzące rodzaj tarki.” Jednoślady pod koniec wyprawy miały starte opony, nadwyrężone hamulce, a w rowerowi Łukasza dodatkowo zepsuła się podpórka. To niewiele, jak na ilość przebytych kilometrów, stan dróg, warunki pogodowe i obciążenie - każdy z kolarzy miał ze sobą 40-kilogramowy bagaż.

Wyprawa trójki studentów mogła odbyć się dzięki ich wytrwałości, licznym sponsorom oraz patronatowi i wsparciu finansowemu prof. dr hab. inż. Antoniego Tajdusia - rektora Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Teraz Krystyna i Dorota obrały nowy kierunek. Właśnie wyjeżdżają do Hiszpanii, w ramach Erasmusa. Tam również zamierzają jeździć na rowerach.

Dagna Skrzypińska
(dagna.skrzypinska@dlastudenta.pl)
fot. podróżnicy we własnej osobie
Słowa kluczowe: Krystyna Jarosińska, Dorota Murczyńska, Łukasz Wartak, Islandia, AGH, studenci, rowerowa mapa,
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Jakie są formy egzaminÃłw i zaliczeń na studiach?
Jakie są formy egzaminów i zaliczeń na studiach?

Zobacz, czego możesz się spodziewać na zajęciach.

nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Polecamy
Wychowanie fizyczne na studiach - czy jest obowiązkowe i jak wygląda?
Wychowanie fizyczne na studiach - czy jest obowiązkowe i jak wygląda?

Zobacz, ile godzin wychowania fizycznego trzeba zrealizować na studiach i jakie rodzaje zajęć są do wyboru.

Jak zmienić tryb studiów na zaoczne - poradnik

Sprawdź, czy można zmienić formę studiów w trakcie roku akademickiego i dowiedz się, jak to zrobić.

Polecamy
Ostatnio dodane
Jakie są formy egzaminÃłw i zaliczeń na studiach?
Jakie są formy egzaminów i zaliczeń na studiach?

Zobacz, czego możesz się spodziewać na zajęciach.

nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.