Inne - Z Organizacji

KciukFestival Autostopowe Opowieści za nami

2014-04-25 09:44:59 | Kraków

Wieloletnia pasja zrodziła pomysł. Pomysł dojrzewał i przerodził się w plan. Przez pół roku plan się materializował i oto powstał on!KciukFestival Autostopowe Opowieści!Cały weekend 5-6 kwietnia 2014 r. mury Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie nasiąkały niezwykłymi opowieściami z autostopowych podróży przez pięć kontynentów. Była to pierwsza edycja tego festiwalu i zarazem pierwsza w Polsce możliwość zdobycia tytułu oraz statuetek w konkursie w dwóch kategoriach - na najlepszy film krótkometrażowy o tematyce autostopowej oraz na najlepszą prezentację wyprawy autostopowej.

Przez dwa dni na Auli AWF gościliśmy podróżników, którzy swoimi autostopowymi opowieściami rozbudzali w zgromadzonych chęć wyruszenia przed siebie. Prelegenci rozśmieszali nas do łez, skłaniali do refleksji, porywali w ciekawe zakątki świata i uczyli historii, której nie poznamy w szkołach. Na KciukFestival mógł przyjść każdy (wstęp wolny) i posłuchać, jak zwykli-niezwykli ludzie jeżdżą po świecie i spełniają swoje marzenia. Jeśli tylko ktoś potrzebował inspiracji, by wreszcie zrobić swój pierwszy autostopowy krok, z pewnością ją znalazł.

Pierwsza na scenie pojawiła się uśmiechnięta od ucha do ucha Agata Brzoza. Opowiadała o swojej podróży poślubnej po Ameryce Południowej, którą przemierzyła wzdłuż i wszerz – od brazylijskich plaż po wietrzną Patagonię. Jej towarzyszem był mąż Sławomir.  Agata i Sławek wędrowali przez latynoski kontynent przez osiem miesięcy,kąpiąc się z krokodylami, oglądając ogromne kopalnie diamentów. Spotkali nawet Adama Małysza podczas Rajdu Dakar. Na zakończenie swojej opowieści Agata, jak i każdy prelegent, odpowiadała na pytania widzów.

Z latynoskiej włóczęgi przenieśliśmy się na antypody, by wysłuchać relacji z Asia Trip 2013 Daniela Małajowicza i Pawła Krzepiny. Odmienne zainteresowania i podejście do podróżowania nie przeszkodziło im wspólnie przemierzyć na kciuka Tajlandię, Indonezję i Malezję. Słuchaliśmy o rasizmie do białych w Indonezji, o tym, jak w Tajlandii byli podrywani przez niewiasty, które okazywały się mężczyznami…

Po kontynencie azjatyckim stopowali także inni prelegenci. Roman Husarski, student Uniwersytetu Jagiellońskiego, wybrał się do Krainy Księcia Persji – Iranu. Przebyte 4000 km obaliły stereotypowe postrzeganie tego państwa, które tak starannie jest pielęgnowane w mediach. Wbrew pozorom Irańczycy mają poczucie humoru, nawet gdy chodzi o politykę, ale należy uważać, gdyż jest to zarówno chwytliwy jak i zdradliwy temat.

Do Iranu aż trzykrotnie zawitał także nasz niedzielny prelegent – Daniel Pochaba. Dwukrotnie dotarł tam samotnie, a za trzecim razem już z żoną Martą. Daniel, założyciel krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Lokalnych Ośrodków Twórczych (SLOT), stołował się u irańskich studentów, rozbijał namiot na skwerach miejskich (co prawie wszędzie jest tam dozwolone) i zetknął się z prawdziwą perską gościnnością. Dzięki temu poznał tamtejsze życie "od kuchni". Na jego szczęście imię Daniel jest kojarzone pozytywnie, odnosi się bowiem do proroka, który ma znaczenie w trzech wielkich religiach.

Na festiwalu prezentowali się autostopowicze początkujący, jak i podróżnicy bardziej doświadczeni. Do tych drugich należeli z pewnością wszyscy goście specjalni. Beata,Konrad i Mikołaj Tulejowie, czyli Rodzinka z Dzieckiem w Plecaku wystąpili jako nasi pierwsi goście specjalni. Konrad, tata Mikołaja i jednocześnie absolwent naszej Akademii Wychowania Fizycznego, twierdzi, że jego syn jest mistrzem autostopu. Ulubioną destynacją Rodzinki jest
Kaukaz. Podczas jednej z wypraw w tamte rejony Mikołaj dokonał, historycznego wyczynu. Jako najmłodszy alpinista o własnych siłach zdobył szczyt Tikanadze w Gruzji, który mierzy 3456 m n.p.m.

Najwięcej jest autostopowiczów podróżujących po Europie, dlatego nie mogło zabraknąć wielu relacji z tego kontynentu. Tę część świata, a przede wszystkim Francję i Włochy oswajali Aleksandra Koźmińska i Dominik Zając. Zafascynowani rzymskimi freskami oraz detalami architektonicznymi, dostrzegali ciekawe zachowania turystów i niezwykłą sztukę uliczną.

Bardzo popularnym kierunkiem europejskim dla autostopowiczów są Bałkany. Zwiedziła je Magdalena Dietrich, czyli kobieta podróżująca autostopem solo. Opowiadała o przygodach w trasie, o ludziach, dzięki którym mogła dotrzeć do niezwykłych miejsc i wielu innych ciekawych zdarzeniach na "rudych bezdrożach". Bałkański klimat wciągnął także Julię Stańczyk i Marcina Przybytko, a kosztowało ich to "jeden uśmiech". To dwójka przyjaciół, która poznała się na dwa dni przed wyjazdem.

Z kolei Piotr Ryczek w prezentacji pod tytułem "Thumbing the Stans: Tadżykistan, Uzbekistan i Afganistan"wplatał w swoje autostopowe opowieści spostrzeżenia o polityce i historii. Podróżował po obszarach objętych wojną. Jak sam o sobie mówi: "Wędruję tam gdzie jest źle, by zrozumieć, czemu tak jest."

Z pogranicza Azji i Europy swoje historie przywiózł Michał Marciniak. Opowiedział on o zjawisku wizzaryzacji, czyli zmianach w Gruzji spowodowanych wzmożonym ruchem turystycznym. Gruzja powoli przestaje być egzotyką dla Polaka, ponieważ tanie linie otworzyły połączenie między Polską a Gruzją. Gdzie zapodziała się gruzińska gościnność? Jest, ale trzeba się oddalić od turystycznych szlaków. Gdzie można postrzelać z kałasznikowa? Na granicach, gdzie porządku pilnują pijani celnicy.

Drugim afrykańskim samotnikiem był Bartłomiej Kiraga. Energicznemu i uśmiechniętemu prelegentowi przygody same pchały się do plecaka. Pojawiały się często. Zalicza do nich malarię, przez którą stracił ostatnie pieniądze. Nie ominęły go również zjawiska paranormalne, jak spotkanie z duchem proroka, który grzecznie go poprosił, by ten nie nocował przy jego grobowcu. Wystąpienie to zajęło pierwsze miejsce w konkursie na najlepszą prezentację wyprawy autostopowej. Bartek zdobył kciukową statuetkę oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe: plecak (ufundowany przez firmę Neptis), do którego wpakował pakiet map, książek i przewodników ufundowanych przez pozostałych sponsorów.

Statuetkę za najlepszy film krótkometrażowy do 5 minut o tematyce autostopowej otrzymała z rąk Andrzeja Urbanika studentka AWF w Krakowie – Adriana Czerwińska. Jej film o Islandii najlepiej spełnił kryteria oceny.

Przez dwa dni KciukFestival odwiedziło ponad 200 osób, co dla organizatorów pierwszej edycji festiwalu jest ogromnym sukcesem. Projekt udało się zrealizować dzięki zaangażowaniu studentów turystyki i rekreacji oraz wsparciu Oddziału Akademickiego PTTK Kraków i władz krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego, która udostępniła na czas KciukFestivalu aulę wraz z zapleczem technicznym.

Ruszajcie, podróżujcie, przeżywajcie przygody, pstrykajcie zdjęcia! Czekamy na Wasze relacje podczas drugiej edycji imprezy podróżniczej KciukFestival Autostopowe Opowieści!

ip

Słowa kluczowe: autostopowe opowieści, podróże, kciukfestival
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
spektakl
Stwórz międzypokoleniowy spektakl!

Poznaj szczegóły projektu Art Generacje.

Magazyn "Biznesmaniak" - nabór do 1. numeru 2019/20!

Twoja szansa, by zaistnieć! Napisz artykuł naukowy, który zostanie opublikowany w studenckim czasopiśmie!

Inkubator absolwenta dla niepełnosprawnych studentów, od Fundacji Sustinae

Szczegóły projektu "Student, absolwent, specjalista - zintegrowany program wsparcia osób niepełnosprawnych na otwartym rynku pracy".

Polecamy
Angielski B2 plus - o co w tym chodzi?

Język angielski ciągnie się za nami przez cały proces edukacji. Po zaliczeniu na studiach języka na poziomie B2 przychodzi pora na kurs B2 plus… Dowiedz się, dlaczego!

spektakl
Stwórz międzypokoleniowy spektakl!

Poznaj szczegóły projektu Art Generacje.

Polecamy
Ostatnio dodane
spektakl
Stwórz międzypokoleniowy spektakl!

Poznaj szczegóły projektu Art Generacje.

Magazyn "Biznesmaniak" - nabór do 1. numeru 2019/20!

Twoja szansa, by zaistnieć! Napisz artykuł naukowy, który zostanie opublikowany w studenckim czasopiśmie!

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.