Polska - Świat nauki

Czy na pewno E=mc2?

2009-09-15 13:22:14 | Kraków
 W jaki sposób wyciera gumka do wycierania? Dlaczego rzeczy zmoczone wydają się ciemniejsze, niż suche? Co tak naprawdę utrzymuje samolot w powietrzu? Te i wiele innych pytań... Odpowiedzi znajdziemy podczas Małopolskiej Nocy Naukowców już 25 września.


Nauka dość często wydaje nam się trudna, nudna i niezrozumiała, dlatego nie zadajemy pytań typu: dlaczego niebo jest niebieskie, bojąc się zbyt technicznych odpowiedzi. Noc Naukowców została wymyślona właśnie po to, aby w prosty i zrozumiały sposób wytłumaczyć nam sekrety Matki Natury. 25 września nie tylko dzieci, ale i dorośli będą mogli zadać pytanie: a dlaczego???

W piątkową noc swoje naukowe siedziby otworzą Kraków, Nowy Sącz i Tarnów. Jeżeli interesują nas zjawiska dotyczące tylko tego, co nad naszymi głowami, powinniśmy wybrać się do Obserwatorium Astronomicznego, gdzie będzie można podglądnąć kosmos za pomocą 37 cm teleskopu Maksutowa, zwiedzić Obserwatorium, czy posłuchać wykładów naukowców – to na Bielanach. W centrum proponuję przejść się do Kościoła Św. Piotra i Pawła, aby zobaczyć wahadło Foucaulta. Czym może zakończyć się zabawa wodorem – to w Instytucie Fizyki Jądrowej.

Gdy poczujemy się głodni podczas chłonięcia wiedzy, możemy wybrać się do Wydziału Ogrodniczego Uniwersytetu Rolniczego na degustację zupy dyniowej. Detektyw, zagadki, przestępstwa – dla miłośników tej dziedziny nauki proponuję zajrzeć do Instytutu Ekspertyz Sądowych, gdzie odbędzie się pokaz metod identyfikacji śladów biologicznych.

Noc Naukowców to nie tylko Kraków. Warto odwiedzić też Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Nowym Sączu, a także Mościckie Centrum Kultury i RPM Sound & Voices w Tarnowie.

Kto lubi podróżować powinien zarezerwować sobie termin 25 września, bo przecież nauka to też podróż, tylko, że z umysłem. W tę noc każdy może zostać małym Einsteinem.

Katarzyna Saja
(katarzyna.saja@dlastudenta.pl)
fot.www.nocnaukowcow.malopolska.pl
Słowa kluczowe: małopolska Noc Naukowców 2009, wahadło Foucaulta, Instytut Fizyki, Obserwatorium Astronomiczne, IES
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
szkoła angielskiego online
Novakid jedną z najlepszych szkół angielskiego online w Polsce

Odkryj, dlaczego Novakid to doskonała opcja do nauki języka angielskiego w Polsce!

nauka przedmiotÃłw ścisłych
Jak edukować, żeby młodzież chciała uczyć się przedmiotów ścisłych?

Jak zachęcić młodzież do pójścia w ślady małżeństwa Curie?

Polecamy
Polscy i chińscy naukowcy prezentują milimetrowy silnik obrotowy napędzany światłem

Poznaj ciekłokrystaliczne elastomery i dowiedz się, jak inteligentne materiały mogą zmienić przyszłość.

Najczęściej wybeirane uczelnie 2020/2021
Statystyki rekrutacyjne 2020/2021. Oto najpopularniejsze uczelnie i kierunki!

Chcesz wiedzieć, jakie studia wybierają absolwenci i ilu ich było? Resort nauki zaprezentował sporo ciekawych informacji.

Polecamy
Ostatnio dodane
szkoła angielskiego online
Novakid jedną z najlepszych szkół angielskiego online w Polsce

Odkryj, dlaczego Novakid to doskonała opcja do nauki języka angielskiego w Polsce!

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.