Inne - Z Organizacji

Budowanie przestrzeni dialogu

2007-11-28 23:39:18 | Kraków

 Międzynarodowa konferencja „Różnorodność - media - dialog" jest najnowszym projektem zrealizowanym przez Wyższą Szkołę Europejską im. ks. Józefa Tischnera oraz Konsulat Generalny USA w Krakowie. Podczas jednej z dyskusji panelowych rozmawiano o dziennikarstwie ponad granicami. Jako eksperci w tej dziedzinie wystąpili zagraniczni korespondenci oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych - Fundacji Pogranicze i Fundacji Partnerstwo dla Demokracji.

Co motywuje dziennikarza do pracy za granicą? Zarabianie pieniędzy czy poczucie misji? Chęć szybkiego wzniesienia się na wyżyny sławy czy może pragnienie niesienia prawdy i tworzenia w atmosferze autentyczności? Zdaniem gości prowadzącego panel dyskusyjny - Marka Cynkara z Radia Rzeszów - bywają dziennikarze, dla których zdobycie szokującego niusa jest celem absolutnym. Wszystkie mniej bulwersujące informacje nie mają dla nich najmniejszego znaczenia. Tacy dziennikarze zamiast płynąć pod prąd unoszą się wraz z głównym nurtem, pogłębiają panujące stereotypy, zaostrzają konflikty między narodami.

Iryna Kyrychenko - niezależna ukraińska dziennikarka i dyrektor Fundacji Partnerstwo dla Demokracji - przyznaje, że korespondentom często brakuje wiedzy na temat kraju, do którego podróżują i który chcą opisywać. Źródła internetowe zazwyczaj wykorzystywane przez takich pseudo - dziennikarzy rzadko można uznać za rzetelne i wiarygodne. Autentyczną wiedzę można posiąść jedynie poprzez wtopienie się w rzeczywistość, która nas interesuje. Problem w tym, że nie każdy decyduje się podjąć takie wyzwanie. Jako przykład Małgorzata Nocuń z „Tygodnika Powszechnego" przytoczyła relacje z pomarańczowej rewolucji na Ukrainie, których wiele powstało nie na ulicach i dzięki rozmowom z uczestnikami wydarzeń, ale w ciepłych, wygodnych hotelowych pokojach z widokiem na Majdan.

W tworzeniu reportaży przeszkadzać może także tendencja do oceniania obserwowanych sytuacji według własnych standardów. Chcąc przeniknąć daną kulturę należy za wszelką cenę odłożyć na bok wszelkie emocje i osobiste niechęci, historyczne zaszłości nie mogą wpływać na to, jak postrzegamy obecne wydarzenia. Tę zasadę śmiało można odnieść do relacji polsko - ukraińskich, które często są opisywane przez pryzmat konfliktów narodowościowych z ubiegłego wieku. Zadanie dziennikarza na tej płaszczyźnie budzi sporo wątpliwości. Czy informowanie o nagannych zachowaniach nacjonalistycznych bojówkarzy jest na pewno zgodne z etyką dziennikarską? Czy nie lepiej czasami zrezygnować z sensacyjnego niusa na rzecz łagodzenia narastającego problemu? Zdaniem panelistów dyskusji - takie wybory to codzienność.

Włodzimierz Nowak, korespondent „Gazety Wyborczej" na Białorusi i w Niemczech oraz Krzysztof Czyżewski z Fundacji Pogranicze zwrócili uwagę słuchaczy na istotę dziennikarskiej pracy wszędzie tam, gdzie stykają się różne mentalności i zwyczaje. Możliwość pisania historii w poprzek i portretowanie diametralnie różniących się osobowości - oto nagrody czekające na dociekliwego reportera. Ważne, aby zawsze pamiętać o delikatności i zwracaniu się bezpośrednio ku ludziom, których problemy chcemy poznać. Dotychczas niestety niemożliwe okazało się wykreowanie wspólnej płaszczyzny porozumienia między kulturami z pogranicza. Niemniej budowanie przestrzeni dialogu ponad podziałami powinno stać się celem nr 1 dla wszystkich, którzy o dziennikarstwie myślą w kategoriach misji.

Natalia Łach
(natalia.lach@dlastudenta.pl)



Słowa kluczowe: Dialog, kultury, różnorodność, media, dziennikarstwo, misja, korespondent
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
spektakl
Stwórz międzypokoleniowy spektakl!

Poznaj szczegóły projektu Art Generacje.

Magazyn "Biznesmaniak" - nabór do 1. numeru 2019/20!

Twoja szansa, by zaistnieć! Napisz artykuł naukowy, który zostanie opublikowany w studenckim czasopiśmie!

Inkubator absolwenta dla niepełnosprawnych studentów, od Fundacji Sustinae

Szczegóły projektu "Student, absolwent, specjalista - zintegrowany program wsparcia osób niepełnosprawnych na otwartym rynku pracy".

Polecamy
spektakl
Stwórz międzypokoleniowy spektakl!

Poznaj szczegóły projektu Art Generacje.

Ubezpieczenie dla studenta z legitymacją ISIC - co może Ci dać?

Międzynarodowa legitymacja studencka to cenny dokumenty, który oferuje wiele korzyści.

Polecamy
Ostatnio dodane
spektakl
Stwórz międzypokoleniowy spektakl!

Poznaj szczegóły projektu Art Generacje.

Magazyn "Biznesmaniak" - nabór do 1. numeru 2019/20!

Twoja szansa, by zaistnieć! Napisz artykuł naukowy, który zostanie opublikowany w studenckim czasopiśmie!

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.