Koła naukowe - Z Organizacji

Bogaty program "Dni Indyjskich"

2014-05-20 12:37:35 | Kraków

INDIE to bogactwo kultur, wyznań oraz języków, kraj, który od zawsze fascynuje i inspiruje rzesze naukowców i podróżników, a mimo to wciąż pozostawia tak wiele do odkrycia! Zgłębienie tajemnic tego regionu będzie możliwe od 28 maja do 2 czerwca, podczas DNI INDYJSKICH w Krakowie - wydarzenia organizowanego po raz piąty przez Koło Naukowe Indologów UJ, Zakład Indianistyki UJ oraz Koło Naukowe Religioznawców UJ! 

Celem „Dni Indyjskich” jest wieloaspektowe ukazanie różnych sfer funkcjonowania regionu Azji Południowej – polityki, gospodarki, religii, kultury i jego pozycji na arenie międzynarodowej.

W ramach Dni Indyjskich zaplanowano konferencję naukową z udziałem nie tylko specjalistów z różnych dziedzin nauki, ale również studentów zainteresowanych tematem dawnych i współczesnych Indii. Wykłady dotyczące zarówno polityki , historii, kultury i religii państw subkontynentu indyjskiego odbędą się w czwartek i piątek (29 – 30 maja) w sali Biblioteki Jagiellońskiej (Al. Mickiewicza 22).

Druga część Dni Indyjskich obfituje w wydarzenia kulturalne. Na uczestników czekają m.in.:

28.05- PHYPERLINK w wykonaniu Anuja Mishry i Nehy Singh, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha", godz. 18.00

Pokaz klasycznego północnoindyjskiego tańca kathak w wykonaniu wybitnych artystów z Indii - Anuja Mishry i Nehy Singh. Artyści zabiorą widzów w taneczną podróż przez dzieje i wielokulturowy pejzaż tradycji kształtujących kathak: świeckich i religijnych, dworskich i ludowych, hinduskich i muzułmańskich.

Sprzedaż biletów w cenie 15 zł rozpocznie się godzinę przed spektaklem

29-30.05 Warsztaty klasycznego tańca indyjskiego kathak z Anujem Mishrą i semi klasycznego z Nehą Singh, Akademia Tańca i Walki GOTA

Warsztat kathaku obejmować będzie podstawy rytmu, stepów i pracy rąk, techniki wykonywania obrotów i innych charakterystycznych dla kathaku ruchów, krótkich kompozycji tanecznych (tukda), a także wprowadzenie w tajniki niezwykle istotnej w kathaku gry aktorskiej na przykładzie kompozycji typu vandana (z użyciem mimiki i gestów). Warsztat zarówno dla osób stawiających pierwsze kathakowe kroki, jak i dla tych, którzy chcą udoskonalić nabyte wcześniej umiejętności i poznać nowe, choreograficzne układy. Warsztat z semi-klasycznego tańca będzie nauką choreografii do wybranego utworu z filmów indyjskich, wykorzystując elementy zaczerpnięte z tańca filmowego oraz indyjskich tańców klasycznych w przystępnej formie zarówno dla początkujących jak i tych, którzy już mają doświadczenie w nauce tańców indyjskich.

Czwartek (29 maja), sala orientalna                                           Cennik:
16:00 - 18.00 - taniec semi-klasyczny                                         warsztat dwugodzinny: 60 zł
18:00 - 20.00 - kathak (Lucknow gharana)                                 warsztat czterogodzinny: 120 zł
                                                                                             uczestnictwo w obu warsztatach: 200 zł
Piątek (30 maja), sala orientalna
16:00 - 18.00 - taniec semi-klasyczny
18:00 - 20.00 - kathak (Lucknow gharana)

29.05- Projekcja filmu "Ankur", Kawiarnia Cudowne Lata, godz. 20.00

„Ankur” to debiut fabularny Shyama Benegala nakręcony w 1973 roku. Film ten, będący niezwykle ostrą krytyką indyjskiej kastowości, stanowi pierwszą część swoistej społecznie zaangażowanej trylogii, od której Benegal rozpoczął swoją przygodę z kinem. W roli głównej zobaczymy Shabanę Azmi, jedną z najbardziej utalentowanych aktorek kina indyjskiego.

Projekcję poprzedzi krótki wstęp mgr Tatiany Szurlej.

30.05- Wieczór gier indyjskich, Restauracja Roti Roti, godz. 20.00

Wieczór gier indyjskich zostanie poprowadzony przez Konrada Kochela, pasjonata gier planoszowych. W pierwszej części spotkania przybliży on uczestnikom gry, które powstały w Indiach lub są tam szczególnie popularne oraz ich zasady. Po części wykładowej uczestnicy spotkania będą mieli okazję spróbować swoich sił w tradycyjnych indyjskich planszówkach.

31.05- Warsztaty „Bharatanatjam w kilku słowach i kilku krokach”, DK Podgórze, godz 11.30

W ramach tegorocznych Dni Indyjskich w Krakowie zapraszamy także na „Bharatanatjam w kilku słowach i kilku krokach” – warsztaty tańca bharatanatjam z prelekcją. Uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z tańcem bharatanatjam w teorii i praktyce. Zdobędą najważniejsze informacje na temat jego historii, techniki i repertuaru . Nauczą się także kilku podstawowych elementów tańca – kroków oraz gestów rąk. Spotkanie poprowadzą Agnieszka i Katarzyna Wójcik z zespołu Natyalaya.

31.05- Bollywood Party, Loch Ness Club, godz. 21.00

Impreza w rytmach bollywoodzkich przebojów. W jej programie znajdzie się między innymi pokaz taneczny zespołu Alaya Dance. Uczestnicy będą mieli także możliwość ozdobienia swoich dłoni henną. Przewidziany jest także konkurs tematyczny- główną wygraną jest profesjonalna sesja zdjęciowa w stylu bollywood.

Kosz wejścia: 6 zł

2.06- Polacy z Indii - Valivade, Dom Kultury Podgórze, godz, 18.00

Spotkanie z Małgorzatą Czausow, współautorką scenariusza do filmu „My Home India” oraz Andrzejem Chendyńskim, który który jako chłopiec spędził kilka lat w Valivade, od siedmiu lat jest prezesem Koła Polaków z Indii 1942-1948. P. Chendyński wygłosi prelekcję na temat Polskiego Osiedla Valivade - Kolhapur - "Małej Polski w Indiach", gdzie przybywał w latach 1943 -1948 (po tragicznych przejściach deportacji w głąb ZSRR w roku 1940).

Jego wystąpieniu będzie towarzyszyła prezentacja unikatowych zdjęć i kronik filmowych z Polskiego Osiedla Valivade z lat 40.

Aktualny grafik imprezy i szczegółowe informacje na stronie wydarzenia: https://www.facebook.com/events/755411671159955/?fref=ts

ip

Słowa kluczowe: dni indyjskie kraków uj program harmonogram
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
ptsf
Antybiotykoterapia pod Lupą Farmaceuty

Poznaj szczegóły wydarzenia.

strefa studenta
Jury wyłoniło najlepsze projekty opakowań

Kto został wyróżniony podczas konkursu Strefa Studenta?

Polecamy
Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.