Koła naukowe - Z Organizacji

2nd International Geosciences Student Conference

2011-09-09 11:41:17 | Kraków

Jeśli kiedykolwiek biegliście w maratonie będziecie wiedzieć, że pierwsze 30 km jest  stosunkowo łatwe do pokonania. Problemy zaczynają się, gdy  trzeba przebiec ostatnie kilometry do mety. Ale uczucie po zakończeniu wyścigu jest niepowtarzalne.  I dokładnie tak  czuliśmy się po ceremonii zamknięcia naszej konferencji.

Ciężar zorganizowania międzynarodowej  imprezy  został podjęty  przez do  studentów z  Koła Naukowego Geofizyków AGH  „GEOFON” . Pierwsza edycja odbyła się w Bukareszcie. Mieliśmy sporo szczęścia, ponieważ mogliśmy korzystać  z pomocy poprzednich organizatorów. Ale i tak kilkudziesięcioosobowa grupa pracowała przez wiele miesięcy, by całe wydarzenie mogło być jak najlepiej wspominane przez naszych gości.

Wydarzenie miało miejsce w  dniach 9-12 lipca 2011 r. na Wydziale Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska Akademii Górniczo - Hutniczej w Krakowie. Honorowy patronat nad konferencją  objęli min.  Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Barbara Kurdrycka, Wojewoda Małopolski Stanisław Kracik oraz Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski. Wsparły nas także lokalne media i magazyn Petroleum Club.

Gościliśmy 158 studentów z 16 krajów z całego świata. Zaprezentowali oni 58 prac związanych z naukami o Ziemi. Sektor ropy i gazu był reprezentowana przez 42 specjalistów, którzy przeprowadzili rozmowy kwalifikacyjne i byli gospodarzami  kursów, jak również zaprezentowali swoje firmy  na stoiskach w pawilonie A0. Naszymi sponsorami byli: Shell, Chevron, Maersk Oil, ExxonMobil, Total, Microseismic, Orlen Upstream, Geofizyka Kraków, Geofizyka Toruń, Newgas Contracting, Aurelian Oil & Gas, Państwowy Instytut Geologiczny i Polska Akademia Nauk.

Wsparcia udzieliły nam międzynarodowe organizacje: Society of Exploration Geophysicists, American Association of Petroleum Geologists i European Association of Geoscientists and Engineers, podobnie jak Polska Akademia Nauk i Państwowy Instytut Geologiczny.

Ostatnio Polska stała się obszarem intensywnych poszukiwań gazu łupkowego, więc studenci mieli okazję dowiedzieć się o potencjale gazu łupkowego w kraju. Na uwagę zasługuje projekt PolandSPAN, który został zainicjowany przez Polski Instytut Geologiczny. Profesor Piotr Krzywiec zapoznał studentów z filozofią projektów SPAN i wyzwaniami związanymi z tym pierwszym prowadzonym na tak dużą skalę projekcie SPAN.

Otrzymaliśmy także pomoc od przemysłu, dzięki czemu 130 studentów miało okazję uczestniczyć w czterogodzinnych krótkich kursach przygotowanych przez Maersk Oil, Shell, Geofizykę Kraków i Newgas Contracting.

Kurs od Maersk Oil poświęcony był interpretacji sejsmicznej, w tym krótkie wprowadzenie do geologii strukturalnej, a następnie ćwiczenia praktyczne w interpretacji sejsmicznej.

Shell przedstawił temat poszukiwań niekonwencjonalnych złóż węglowodorów. Poza dyskusją na temat podstawowych rodzajów tych złóż opowiedziano o wyzwaniach, którym musimy stawić czoła, aby zyskały większe znaczenie w przemyśle naftowym. Praca zespołowa pokazała studentom praktyczne aspekty poszczególnych parametrów, które przyczyniają się do lokalizacji tzw. sweet spots. Także wskazówki Shell’a odnośnie CV  wzbudziły ogromne zainteresowanie wśród studentów.

Nasz lokalny partner Geofizyka Kraków przeprowadziła krótki kurs o współczesnej interpretacji badań sejsmicznych 3D dla poszukiwań węglowodorów. Przedstawiono historię sejsmicznych poszukiwań węglowodorów w Polsce, a następnie zostały przeprowadzone ćwiczenia z interpretacji strukturalnej.

Newgas Contracting będący firmą rekrutacyjną poinformował studentów o najważniejszych elementach dobrego CV. Prezentacja przedstawiciela firmy Total, Pascala Bretona pt „What energy future after the world oil production peak?” dała studentom do zrozumienia z jakimi wyzwaniami będą musieli się zmierzyć w swojej pracy zawodowej.

Czwarty dzień konferencji był dniem wycieczek. Jedna z grup odwiedziła wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Kopalnię Soli w Wieliczce, która jest siódmym najstarszym przedsiębiorstwem w Europie. Druga grupa mogła podziwiać piękno polskiej przyrody podczas wyprawy w Tatry, a dzięki pracownikom AGH poznać  historię geologiczną najwyższych polskich gór.

Turniej Challenge Bowl był jak zawsze ekscytującym wydarzeniem. Studenci w dwuosobowych drużynach odpowiadali na pytania z zakresu szeroko pojętych nauk o Ziemi. W tym roku w wyniku zaciętej, ale uczciwej konkurencji wygrali Wołodia Hlebnikov i Ebuka Emmanuel. Zwycięscy będą mięli okazję uczestniczyć w finale World Challenge Bowl w SEG na dorocznym spotkaniu w San Antonio. Życzymy naszym przedstawicielom owocnej konkurencji!

Tak więc jesteśmy na mecie maratonu, wyczerpani, ale jednocześnie bardzo szczęśliwi i zadowoleni. Ci, którzy przebiegli maraton wiedzą, że bez względu na to jak bardzo jesteś zmęczony, po prostu chcesz więcej. Więc będziemy  służyć swoją pomocą  zespołowi z Belgradu, który zorganizuje 3. IGSC w Belgradzie w dniach 27-30 maja 2012 roku.

ip

Słowa kluczowe: koło naukowe fizyków geofon konferencja biofizyka challenge bowl turniej
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
ptsf
Antybiotykoterapia pod Lupą Farmaceuty

Poznaj szczegóły wydarzenia.

strefa studenta
Jury wyłoniło najlepsze projekty opakowań

Kto został wyróżniony podczas konkursu Strefa Studenta?

Polecamy
Wyścig odbędzie się w terminie od 27 kwietnia do 2 maja 2019.
Ruszyły zapisy na VII edycję Krakostopu! Kraków

Wyścig odbędzie się w terminie od 27 kwietnia do 2 maja 2019.

Ostatnio dodane
Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.