Zmień miasto
Rozrywka Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w lokalnym wydaniu.

Banff Centre Mountain Film Festival World Tour

Kiedy2023-11-24 godzina 19:30
GdzieKino Pod Baranami
Rynek Główny 27
Kraków
Banff Centre Mountain Film Festival World Tour

Banff Centre Mountain Film Festival World Tour to objazdowa wersja kultowego wydarzenia Banff Mountain Film and Book Festival, które od lat 70. odbywa się w kanadyjskiej prowincji Alberta. Tournée po raz pierwszy w historii odbędzie się w Polsce, w krakowskim Kinie Pod Baranami. W piątek, 24 listopada będzie można zobaczyć dziesięć tytułów z ubiegłorocznej, 47. edycji Festiwalu w Banff. Po pokazie ostatniego z filmów DOO SAR: Film o wyprawie narciarskiej do Karakorum odbędzie się spotkanie, w którym weźmie udział Andrzej Bargiel - skialpinista, biegacz górski i himalaista.

Banff Centre Mountain Film Festival World Tour wywodzi się z Festiwalu, który narodził się w 1976 roku w mieście Banff, w kanadyjskiej prowincji Alberta. To właśnie tam grupa zaprzyjaźnionych wspinaczy i entuzjastów spędzania czasu na świeżym powietrzu wymyśliła Banff Mountain Film and Book Festival. Początkowo wydarzenie miało formę jednodniowego spotkania dla wąskiego grona odbiorców, lecz z czasem przeobraziło się w znaną na całym świecie imprezę. Obecnie każdej jesieni przez dziewięć dni prezentowane są tu najlepsze filmy, książki i wykłady o tematyce górskiej. Na program składa się także oferta edukacyjna i międzynarodowe konkursy, które pozwalają wyłonić najciekawsze filmy, książki i fotografie nadsyłane z najodleglejszych zakątków świata.

Ponad 30 lat temu Festiwal uruchomił swoją “objazdową” wersję, czyli Banff Centre Mountain Film Festival World Tour. Pierwsza edycja tournée miała niewielki zasięg – dotarła zaledwie do trzech miast w Kanadzie, jednak obecnie festiwal odwiedza już ponad 40 krajów, gdzie filmy poświęcone tematyce górskiej ogląda ponad 550 tys. widzów w około 550 różnych lokalizacjach. W tym roku po raz pierwszy w historii, pokaz Banff Centre Mountain Film Festival World Tour odbędzie się w Polsce. Mamy nadzieję, że Banff Mountain Film Festival World Tour rozgości się w Polsce na dobre i w kolejnych latach pokazy najciekawszych filmów o tematyce górskiej z całego świata będą odbywać się w kilku miastach Polski - mówią organizatorzy polskiej odsłony festiwalu.

W piątek, 24 listopada, w Kinie Pod Baranami będzie można zobaczyć łącznie dziesięć filmów z ubiegłorocznej 47. edycji Festiwalu w Banff. To filmy o narciarstwie (Alta), wspinaczce (Wakacje na Ziemi Baffina, Reel Rock 16: Cenote), jeździe na rowerze (Pokaż, jak jeździsz…, Najszybsza dziewczyna w wiosce, Dziewięć kółek), surfingu (Tkanka…) i bieganiu (Wolność biegania). W programie jest też dokumentalna relacja z wizyty w Karakorum Andrzeja Bargiela i Jędrka Baranowskiego (Doo Sar…) oraz nagrodzony na Festiwalu w Banff film Niedźwiedź utrapienie o niedźwiedziach polarnych z Manitoby.

Po pokazie odbędzie się spotkanie z twórcami filmu DOO SAR: Film o wyprawie narciarskiej do Karakorum, w tym z Andrzejem Bargielem - skialpinistą, biegaczem górskim i himalaistą.Rozmowę poprowadzi Bartek Dobroch - dziennikarz, stały współpracownik Tygodnika Powszechnego, przewodnik tatrzański i autor książek o tematyce górskiej.

Filmy będą prezentowane w oryginalnych wersjach językowych z polskimi napisami. Chcesz kupić nasze zdjęcia?
ZOBACZ OFERTĘ
Copyright © 2003-2024 dlastudenta.pl

FB dlaMaturzysty.pl reklama