Kino
Banff Centre Mountain Film Festival World Tour

Banff Centre Mountain Film Festival World Tour

  • 2023-11-24, , godzina 19:30
  • Kino Pod Baranami, Kraków

Opis

Banff Centre Mountain Film Festival World Tour to objazdowa wersja kultowego wydarzenia Banff Mountain Film and Book Festival, które od lat 70. odbywa się w kanadyjskiej prowincji Alberta. Tournée po raz pierwszy w historii odbędzie się w Polsce, w krakowskim Kinie Pod Baranami. W piątek, 24 listopada będzie można zobaczyć dziesięć tytułów z ubiegłorocznej, 47. edycji Festiwalu w Banff. Po pokazie ostatniego z filmów DOO SAR: Film o wyprawie narciarskiej do Karakorum odbędzie się spotkanie, w którym weźmie udział Andrzej Bargiel - skialpinista, biegacz górski i himalaista.

Banff Centre Mountain Film Festival World Tour wywodzi się z Festiwalu, który narodził się w 1976 roku w mieście Banff, w kanadyjskiej prowincji Alberta. To właśnie tam grupa zaprzyjaźnionych wspinaczy i entuzjastów spędzania czasu na świeżym powietrzu wymyśliła Banff Mountain Film and Book Festival. Początkowo wydarzenie miało formę jednodniowego spotkania dla wąskiego grona odbiorców, lecz z czasem przeobraziło się w znaną na całym świecie imprezę. Obecnie każdej jesieni przez dziewięć dni prezentowane są tu najlepsze filmy, książki i wykłady o tematyce górskiej. Na program składa się także oferta edukacyjna i międzynarodowe konkursy, które pozwalają wyłonić najciekawsze filmy, książki i fotografie nadsyłane z najodleglejszych zakątków świata.

Ponad 30 lat temu Festiwal uruchomił swoją “objazdową” wersję, czyli Banff Centre Mountain Film Festival World Tour. Pierwsza edycja tournée miała niewielki zasięg – dotarła zaledwie do trzech miast w Kanadzie, jednak obecnie festiwal odwiedza już ponad 40 krajów, gdzie filmy poświęcone tematyce górskiej ogląda ponad 550 tys. widzów w około 550 różnych lokalizacjach. W tym roku po raz pierwszy w historii, pokaz Banff Centre Mountain Film Festival World Tour odbędzie się w Polsce. Mamy nadzieję, że Banff Mountain Film Festival World Tour rozgości się w Polsce na dobre i w kolejnych latach pokazy najciekawszych filmów o tematyce górskiej z całego świata będą odbywać się w kilku miastach Polski - mówią organizatorzy polskiej odsłony festiwalu.

W piątek, 24 listopada, w Kinie Pod Baranami będzie można zobaczyć łącznie dziesięć filmów z ubiegłorocznej 47. edycji Festiwalu w Banff. To filmy o narciarstwie (Alta), wspinaczce (Wakacje na Ziemi Baffina, Reel Rock 16: Cenote), jeździe na rowerze (Pokaż, jak jeździsz…, Najszybsza dziewczyna w wiosce, Dziewięć kółek), surfingu (Tkanka…) i bieganiu (Wolność biegania). W programie jest też dokumentalna relacja z wizyty w Karakorum Andrzeja Bargiela i Jędrka Baranowskiego (Doo Sar…) oraz nagrodzony na Festiwalu w Banff film Niedźwiedź utrapienie o niedźwiedziach polarnych z Manitoby.

Po pokazie odbędzie się spotkanie z twórcami filmu DOO SAR: Film o wyprawie narciarskiej do Karakorum, w tym z Andrzejem Bargielem - skialpinistą, biegaczem górskim i himalaistą.Rozmowę poprowadzi Bartek Dobroch - dziennikarz, stały współpracownik Tygodnika Powszechnego, przewodnik tatrzański i autor książek o tematyce górskiej.

Filmy będą prezentowane w oryginalnych wersjach językowych z polskimi napisami. 

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Popularne