Zmień miasto
Rozrywka Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w lokalnym wydaniu.

Bulwar[t] Sztuki 2023 - letni maraton kulturalny

Kiedy2023-06-30
Do kiedy2023-07-30
Gdzie
Bulwar[t] Sztuki 2023 - letni maraton kulturalny

30 czerwca rusza w Krakowie letni maraton kulturalny – Bulwar[t] Sztuki 2023! W programie blisko 40 wydarzeń z dziedziny teatru, literatury, muzyki i… ciszy. Wśród festiwalowych gości m.in. Christopher James Chaplin, Filip Springer, Barbara Sadurska i Tomasz Stawiszyński. Większość wydarzeń odbędzie się na dużej scenie Teatru Łaźnia Nowa oraz w Domu Utopii – Międzynarodowym Centrum Empatii.

– Kiedy dopada nas mrok, zawodzą wewnętrzne kompasy. Potrzebujemy zewnętrznych kierunkowskazów – przewodników, którzy pomogą nam dostrzec tlącą się nadzieję. Tytuł tegorocznego Bulwar[t]u Sztuki, „Reguły na czas chaosu”, zaczerpnęliśmy z książki Tomasza Stawiszyńskiego. Część z tych reguł będzie nam towarzyszyła podczas wspólnych spotkań z teatrem, literaturą i muzyką, ale też w trakcie poszukiwania ciszy i wzajemnego wsłuchiwania się w siebie – zapowiadają Małgorzata i Bartosz Szydłowscy, kuratorzy Bulwar[t]u Sztuki.

„Nie daj się uwieść apokalipsie”, „Nie szukaj pewności”, „Nie ulegaj polaryzacji”, „Czytaj książki”, „Przedkładaj myślenie nad działanie”, „Ogranicz korzystanie z mediów społecznościowych”, „Przestań się oburzać”, „Kieruj się racjonalnością, a nie tożsamością”, „Żyj w niezgodzie ze sobą”, „Memento mori” – pisze Tomasz Stawiszyński, za którym będziemy podążać.

Na bulwar[t]owej scenie zobaczymy nagradzane i doceniane spektakle z programu Teatru Łaźnia Nowa. Podobnie jak w ubiegłym roku spotkamy się na dachu Domu Utopii, aby podczas cyklu „Widok z dachu świata” porozmawiać o literaturze. Rafał Mazur, który rok temu prowadził cykl Koncertów Głębokiego Słuchania, tym razem zaprosi do słuchania Muzyki w Komnatach Ciszy. Razem z nim w podróż po audiosferze Nowej Huty wyruszy trzech innych artystów dźwiękowych, w tym m.in. Christopher James Chaplin, brytyjski kompozytor awangardowy i artysta eksperymentalny, syn Charliego Chaplina, który zagra koncert na dachu Domu Utopii. Dwa dni wcześniej otworzymy utopijną czytelnię i popijając napary z nowohuckich roślin będziemy „smakować” książki z dziedziny sztuki współczesnej i szeroko pojętej humanistyki.

Scena Nocy Letniej

Podobnie jak w poprzednich latach serce Bulwar[t]u Sztuki stanowi Scena Nocy Letniej, czyli cykl wakacyjnych pokazów teatralnych. Na scenie zobaczymy nagradzane i doceniane – zarówno przez krytyków, jak i publiczność – spektakle z programu Teatru Łaźnia Nowa. Wśród nich: „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” – adaptację głośnej książki Mateusza Pakuły i jedno z najważniejszych wydarzeń teatralnych minionego sezonu; „Lem vs. P.K. Dick”, dramat tego samego autora i reżysera, opowiadający o starciu dwóch gigantów literatury: Stanisława Lema i Philipa K. Dicka; „Strach i nędzę 2022”, do której Bartosz Szydłowski zaczerpnął inspirację z „Radykalnej nadziei” Jonathana Leara i „8 ½” Felliniego; „Autobiografię na wszelki wypadek”, w której autorska wizja Michała Buszewicza przywodzi na myśl pisarstwo Mrożka czy kino Koterskiego oraz „Śnieg” – głośny, nagradzany spektakl Bartosza Szydłowskiego, który tyle samo mówi o Turcji (w której rozgrywa się akcja przedstawienia opartego na powieści Orhana Pamuka), co o dzisiejszej Polsce.

Spektakle w ramach Sceny Nocy Letniej będzie można oglądać w każdy weekend lipca, zawsze o godzinie 19:00 w wakacyjnej cenie 30 zł.

30 czerwca, 1–2 lipca / 19:00 – „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję”, reż. Mateusz Pakuła
7–8–9 lipca / 19:00 – „Strach i nędza 2022”, reż. Bartosz Szydłowski
14–15–16 lipca / 19:00 – „Autobiografia na wszelki wypadek”, reż. Michał Buszewicz
 21–22–23 lipca / 19:00 – „Śnieg”, reż. Bartosz Szydłowski
28–29–30 lipca / 19:00 – „Lem vs. P.K. Dick”, reż. Mateusz Pakuła

Spotkania literackie „Widok z dachu świata”

„Czytaj książki” – brzmi jedna z reguł na czas chaosu. W kolejnym już roku wspólnie ze znakomitymi polskimi autorkami i autorami roztoczymy „Widok z dachu świata” – literacki cykl na metaforycznym dachu świata i całkiem dosłownym dachu Domu Utopii.

– Z Tomaszem Stawiszyńskim porozmawiamy o tym, jak nie ulec bezradności i nie dać się ściągnąć w dół czarnowidztwa, pesymizmu i gniewu w czasach chaosu. Marek Styczyński podpowie receptę na życie oparte na szlachetnej prostocie, szacunku do Ziemi i budowaniu głębokich relacji z innymi. Barbara Sadurska wskaże drogi ucieczki przed cierpieniem w świat marzeń, a Filip Springer opowie o łagodności otaczającego nas pejzażu i ukojeniu płynącym z bycia jego częścią – zapowiada Olga Brzezińska, kuratorka cyklu „Widok z dachu świata”.

30 czerwca / 20:30 / Marek Styczyński
07 lipca / 20:30 / Tomasz Stawiszyński  
21 lipca / 20:30 / Barbara Sadurska
28 lipca / 20:30 / Filip Springer

Wejściówki w cenie 15 zł dostępne są w kasie Teatru Łaźnia Nowa oraz online: bilety.laznianowa.pl  

Nowohucka „herbata” na dachu

W piątkowe wieczory poprzedzające „Widok z dachu świata”, w godz. 19:00–20:10 będzie można wziąć udział w ceremonii picia nowohuckich naparów. Podczas „herbacianych” spotkań przywołujących smak lata pojawi się m.in. „susz zielny ukwiecony”, „drzewna lemoniada – napój jesionowy”, „leśny spacer w filiżankach”, „ochłodzenie latem” i „owocowe szaleństwo”, w czasie którego w filiżankach uczestników pojawią się wygrzane słońcem truskawki i jagody oraz liście malin i płatki hibiskusa.

Celebrację picia dzikich „herbat” poprowadzi Cecylia Ciechańska, znana szerzej jako Pani od Zieleni. Autorka książki „Ogród dla każdego”.

Utopijna Czytelnia

7 lipca o godz. 19:00 w Domu Utopii zostanie otwarta Czytelnia, w której znajdą się publikacje z dziedziny sztuki współczesnej i szeroko pojętej humanistyki. Wśród nich m.in. katalogi wystaw, monografie artystów, albumy oraz opracowania naukowe z zakresu sztuki współczesnej, teatrologii, kulturoznawstwa, filozofii i wielu innych dziedzin. Książki będą udostępniane na miejscu!

– Można je będzie poczytać przy wspólnym stole, rozgościć się na kanapie albo zabrać na taras dachu Domu Utopii, na którym będą czekały leżaki – mówi Małgorzata Szydłowska.

Czytelnia będzie czynna podczas Bulwar[t]u Sztuki od poniedziałku do piątku, w godz. 9:00–17:00.

Muzyka w Komnatach Ciszy

Podczas ubiegłorocznego Bulwar[t]u Sztuki odbył się cykl Koncertów Głębokiego Słuchania, podczas którego uczestniczki i uczestnicy zagłębili się w audiosferę Nowej Huty. W tym m.in. Zalewu Nowohuckiego, Kopca Wandy, Alei Róż i Łąk Nowohuckich.

W tegorocznym programie pojawi się cykl Muzyka w Komnatach Ciszy. Tym razem Rafał Mazur, muzyk i filozof, zaprosił do współpracy trzech innych artystów, którzy połączą muzykę ambientową z pejzażem dźwiękowym. Wśród nich znalazł się Christopher Chaplin, brytyjski awangardowy kompozytor i artysta eksperymentalny, syn Charliego Chaplina; Dominik Strycharski, kompozytor, flecista i wokalista, autor muzyki do ponad 90 spektakli teatralnych w tym m.in. do spektakli „Śnieg” i „Hamlet” w reżyserii Bartosza Szydłowskiego; Michał Wiśniowski artysta dźwiękowy i DJ zafascynowany pejzażem dźwiękowym.

Koncerty odbędą się na dachu Domu Utopii, nad Zalewem Nowohuckim i w Alei Róż.

– Aby nie „zanieczyszczać” naturalnej audiosfery dodatkowym dźwiękiem, koncerty będą się odbywały w trybie „silent music”, co oznacza, że będziemy korzystać z przygotowanych wcześniej słuchawek i mikrofonów – zapowiada Rafał Mazur, kurator cyklu Muzyka w Komnatach Ciszy.

09 lipca / 21:00 / Et in Arcadia Ego / Christopher Chaplin
16 lipca / 6:30 / Przebudzenie z wodą / Rafał Mazur
23lipca / 17:00 / Elementy rosarium / Michał Wiśniowski
30.07 / 20:00 / Zalew dźwięku / Dominik Strycharski

Wejściówki w cenie 15 zł dostępne są w kasie Teatru Łaźnia Nowa oraz online: bilety.laznianowa.pl  

Spotkania i warsztaty

Poza tym w programie tegorocznego Bulwar[t]u Sztuki znajdą się również projekty artystyczne realizowane przez rezydentów Domu Utopii (m.in. z Czech i Niemiec) oraz cieszące się ogromną popularnością warsztaty ceramiczne z Paolo Spalluto, artystą, ceramikiem pochodzącym z południa Włoch, z regionu Puglia.

– Czytajcie program, notujcie i rezerwujcie bilety, karnety i wejściówki, bo liczba miejsc na wszystkie wydarzenia jest ograniczona – zachęcają organizatorzy.

Bulwar[t] Sztuki 2023 zakończy się 30 lipca.

Szczegółowy program: laznianowa.pl i domutopii.pl oraz Facebook Teatru Łaźnia Nowa i Domu Utopii

Kasa biletowa: tel. 504 416 796, bilety@laznianowa.pl

Teatr Łaźnia Nowa os. Szkolne 25 / Kraków–Nowa Huta
Dom Utopii – Międzynarodowe Centrum Empatii os. Szkolne 26a / Kraków–Nowa HutaChcesz kupić nasze zdjęcia?
ZOBACZ OFERTĘ
Copyright © 2003-2024 dlastudenta.pl

FB dlaMaturzysty.pl reklama