Literatura
Salon Literacki – dla dzieci i dorosłych

Salon Literacki – dla dzieci i dorosłych

Opis

To zupełnie niezwykła książka ze względu na treść i osobę autora. Oby zajęła ona stale miejsce na listach klasyki polskiego reportażu - napisał Ryszard Kapuściński w maju 2005 roku po przeczytaniu pierwszego wydania „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd”

gość Salonu Literackiego:

Łukasz Wierzbicki

redaktor książki „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd” oraz autor książki „Afryka Kazika”

niedziela, 26 października 2008, godz. 18
Klub Pod Jaszczurami (Rynek Główny 8, Kraków)
wstęp wolny

Spotkanie (uzupełnione o prezentacje multimedialną) poświęcone będzie książce „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd”. Pozycja zawiera pełną, napisaną pięknym, barwnym językiem, opowieść o pionierskiej, pięcioletniej afrykańskiej wędrówce Kazimierza Nowaka, przez ponad 60 lat zupełnie zapomnianego polskiego przedwojennego podróżnika, który głównie rowerem i pieszo oraz na wielbłądzie, konno i czółnem dwukrotnie pokonał samotnie kontynent afrykański (od Trypolisu po Kapsztad i z powrotem – do Algieru)! Książkę czyta się jednym tchem. Oprócz opisów niezwykłych przygód globtrotera i cudów afrykańskiej przyrody znajdzie w niej Czytelnik bogaty opis życia mieszkańców Czarnego Lądu, wnikliwą krytykę polityki kolonialnej oraz spostrzeżenia, które wydają się niezwykle aktualne również w odniesieniu do Afryki współczesnej.

Ponadto Łukasz Wierzbicki przygotuje gratkę dla dzieci – porozmawiamy o książce „Afryka Kazika”. - Ta książka to fenomen na polskim rynku. Prawdziwa powieść drogi – napisana zrozumiałym dla kilkulatka językiem, świetnie nadająca się dla dziecka, które zaczyna samodzielnie czytać. Jeśli szukamy książki, którą nasze dziecko będzie podczytywać pod kołdrą bo musi dowiedzieć się co było dalej, właśnie ją znaleźliśmy – pisze „Miasto Dzieci”.
 - Kiedy byłem chłopcem, uwielbiałem słuchać opowieści mojego Dziadka. Wśród nich ważne miejsce zajmowała historia Kazimierza Nowaka, podróżnika, który jako pierwszy na świecie przemierzył Afrykę rowerem i to w czasach, gdy był to niezbadany jeszcze, tajemniczy kontynent. Zaintrygowany opowieściami Dziadka postanowiłem odszukać w archiwalnych gazetach listy Kazimierza Nowaka z Afryki i przypomnieć jego niezwykły wyczyn. Po kilku latach pracy książka „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd. Listy z podróży afrykańskiej z lat 1931-1936.”, w której zebrałem reportaże Kazimierza Nowaka była gotowa. Zainteresował się nią znany pisarz Ryszard Kapuściński – w listopadzie 2006 roku przyjechał do Poznania i na dworcu kolejowym odsłonił poświęconą poznańskiemu podróżnikowi tablicę pamiątkową w kształcie Afryki. Tamtego dnia słuchając jego słów zrozumiałem, że musi powstać jeszcze jedna książka o przygodach Kazimierza Nowaka, w której ten nieustraszony i serdeczny podróżnik opowie najmłodszym czytelnikom czego nauczyła go wyprawa do Afryki, niebezpieczne przygody, obcowanie z egzotyczną przyrodą i spotkania z mieszkańcami dalekich krain – mówi Łukasz Wierzbicki.
Spotkanie poprowadzi Bartek Borowicz.

Pełna informacja znajduje się na stronie internetowej: www.kazimierznowak.pl

Ostatnio dodane
Czarownica Zora. Czarownica idzie do szkoły
Premiery komiksów Egmontu na maj 2024

Wiele ciekawych opowieści w majowej ofercie. Co warto przeczytać?

Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.