Dzieje się - Literatura

Smocze jajo

2007-03-07 16:11:23 | Kraków

 "Smocze jajo" to konkurs na limetyk o Krakowie zorganizowany z okazji 750-lecia lokacji Miasta.

Limeryk jest jednym z gatunków, który z racji swej zwięzłej formy wymaga dużej samodyscypliny w formułowaniu myśli, ale równocześnie otwiera fantastyczne spektrum językowe. Język polski jest wręcz wymarzonym dla tworzenia oryginalnych połączeń językowych, skojarzeń i neologizmów. Nie bez znaczenia pozostaje też fakt, iż w limeryku żadne tabu nie istnieje, wręcz przeciwnie źródłem najbardziej śmiesznych i absurdalnych limeryków jest niczym nieokiełznana profanacja. Limeryk „im plugawszy, tym lepiej" - pisał Maciej Słomczyński - mistrz wyrafinowanych limerycznych bezeceństw. I chociaż ojczyzną tej miniaturki poetyckiej jest Irlandia, a prekursorem pisanego limeryku Anglik - Edward Lear to i w Polsce (czytaj w Krakowie) limeryk od pokoleń rozwija się wspaniale, przede wszystkim dzięki takim postaciom jak: J. Tuwim i K.I.Gałczyński, M. Słomczyński, W.Szymborska, czy S. Barańczak.

Chcąc podtrzymać więc krakowską tradycję limerykowania i uczcić w ten sposób 750-lecia lokacji Miasta, Klub Absolwenta UJ ogłasza Konkurs na limeryk o Krakowie. Konkurs skierowany jest do wszystkich miłośników Krakowa, którzy charakteryzują się niebanalnym poczuciem humoru i twórczym potencjałem. Liczymy, iż z wierszy uczestników Konkursu wyłoni się Jubileusz à rebours, bez zbędnej pompy, za to  wesoły i finezyjnie złośliwy.  Do Projektu zaproszono również uznanych autorów limeryków, artystów, pisarzy, poetów, a także historyków, którzy uświetnią napisanymi specjalnie na tą okazję limerykami publikację pokonkursową. W gronie tak znanych postaci jak między innymi: Stanisław Balbus, Zbigniew Machej, Jacek Baluch, Andrzej Sikorowski, Robert Makłowicz, Rektor UJ Karol Musioł, Mieczysław Czuma i Leszek Mazan zadebiutują laureaci Konkursu.

Limeryki konkursowe powinny zawierać nazwę własną (na końcu pierwszego wersu): krakowskich ulic • krakowskich zabytków architektury (w tym kamienic, kościołów, pomników, kopców) • krakowskich lokali, lub nazwy własne: Krak • Smok Wawelski • Hejnał • Lajkonik • Dzwon Zygmunta, lub imię i nazwisko: historycznej lub współczesnej ogólnie znanej postaci Krakowa. Osobną kategorię stanowią limeryki o Uniwersytecie Jagiellońskim. Kwalifikują się wiersze zawierające nazwy: Alma Mater • Uniwersytet Jagielloński • Akademia Krakowska • UJ. Nagrodę dla zwycięzcy w tej kategorii ufunduje Rektor UJ, Karol Musioł.

Oficjalne wręczenie nagród laureatom odbędzie się na podczas święta Absolwentów Uczelni Wyższych - „Laurealiów", organizowanych w roku bieżącym pod hasłem „Skoki w czasie i przestrzeni". Jednym właśnie z owych metafizycznych skoków w czasoprzestrzeni będą wiersze o legendarnym i współczesnym Krakowie.
Anna Wrzesińska

Czas trwania Konkursu - 1-25 marca 2007, Ogłoszenie wyników (na www.klub.uj.pl) - kwiecień 2007, Wręczenie nagród - maj 2007, Druk książki z limerykami - czerwiec 2007

Jury Konkursu:
Bronisław Maj - Przewodniczący Jury, Michał Rusinek, Grzegorz Turnau, Mariusz Parlicki

LIMERYKI NALEŻY WYSYŁAĆ: e-mailem: limeryk@uj.pl, formularzem elektronicznym (www.klub.uj.pl) lub listownie: Klub Absolwenta UJ: ul. Karmelicka 34, 31-131 Kraków

Szczegółowe informacje i regulamin Konkursu na stronie:WWW.KLUB.UJ.PL



NAGRODA GŁÓWNA

PUBLIKACJA LIMERYKÓW W KSIĄŻCE WYDANEJ Z OKAZJI KONKURSU, Przelot dla dwóch osób w dwie strony do wybranego kraju w Europie, Książka z autografem Wisławy Szymborskiej, Wieczne Pióro, Ekslibris autorstwa Krzysztofa Kmiecia, Słownik Polszczyzna na co dzień, Album o Krakowie

II MIEJSCE

PUBLIKACJA LIMERYKÓW W KSIĄŻCE WYDANEJ Z OKAZJI KONKURSU, Książka
z autografem Wisławy Szymborskiej, Wieczne pióro, Słownik Polszczyzna na co dzień, Album
o Krakowie, Multimedia

III MIEJSCE

PUBLIKACJA LIMERYKÓW W KSIĄŻCE WYDANEJ Z OKAZJI KONKURSU, Książka
z autografem Wisławy Szymborskiej, Wieczne pióro, Słownik Polszczyzna na co dzień, Album
o Krakowie


JAK PISAĆ LIMERYKI:

Limeryk powinien być zbudowany w sposób następujący:

  • pięć wersów o stałej liczbie sylab akcentowanych,

  • układ rymów aabba, zwykle żeńskich,

  • trzeci i czwarty wers krótsze od pozostałych (zwykle o 2-3 sylaby akcentowane),

  • nazwa geograficzna na końcu pierwszego wersu (podstawa rymu a).

I zawierać zbliżony układ narracji:

  • wprowadzenie bohatera i miejsca, w którym dzieje się akcja, w pierwszym wersie,

  • zawiązanie akcji w wersie drugim (często wprowadzony jest tu drugi bohater),

  • krótsze wersy trzeci i czwarty to kulminacja wątku dramatycznego,

  • zaskakujące, najlepiej absurdalne rozwiązanie w wersie ostatnim.

Słowa kluczowe: smocze jajo, konkurs na limeryk
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Mieszkanie Szymborskiej
Rusza nadbór na rezydencje literackie w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej

Do wygrania jest miesięczny pobyt w Krakowie.

Polecamy
Sebastian Mila. Autobiografia
Sebastian Mila promuje swoją autobiografię [FOTO]

Na spotkaniu we Wrocławiu były piłkarz dostał koszulkę od drużyny blind footballu.

Czym się kierować przy wyborze ksiąÅźki
Czym się kierować przy wyborze książki?

Podpowiadamy, jak kupować książki z głową!

Polecamy
Ostatnio dodane
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.