Dzieje się - Literatura

Salon literacki z Małgorzatą Szejnert

2009-04-09 10:55:19 | Kraków

 Już 20. kwietnia Pod Jaszczurami będzie mozna wziąć udział w spotkaniu z Małgorzatą Szejnert, promującą swoją najnowszą książkę "Wyspa klucz".


Małgorzata Szejnert, autorka książki „Czarny ogród", zabiera nas tym razem w daleką podróż na Ellis Island, małą wyspę u wybrzeży Nowego Jorku, która przez lata była nazywana „bramą do Ameryki". Od końca XIX wieku do lat 50. wieku XX mieściło się na niej centrum przyjmowania imigrantów przybywających do Stanów Zjednoczonych. W tym czasie przez wyspę przewinęło się blisko 12 milionów osób. Większość przebywała na niej zaledwie kilka godzin. Ci, którzy mieli mniej szczęścia, spędzali tam nawet do kilkunastu miesięcy, przechodząc długotrwałą kwarantannę i najróżniejsze badania. Inni zaś byli po prostu odsyłani z powrotem, ponieważ zgodnie z ustawami imigracyjnymi zakaz wstępu obejmował: „idiotów, chorych umysłowo, nędzarzy, poligamistów, osoby, które mogą się stać ciężarem publicznym, cierpią na odrażające lub niebezpieczne choroby zakaźne, były skazane za zbrodnie lub inne haniebne przestępstwa, dopuściły się wykroczeń przeciw moralności" oraz tych, którzy nie mieli pieniędzy na podróż w głąb kraju.

Autorka nie tylko śledzi dramatyczne losy emigrantów polskich, żydowskich, niemieckich czy włoskich, ale dzięki ogromnej reporterskiej pasji i dociekliwości ożywia postaci pracowników stacji na Ellis Island - lekarzy, pielęgniarek, komisarzy, tłumaczy oraz opiekunek społecznych, a nawet przyzwoitek.
To fascynujący reportaż, bogato ilustrowany unikatowymi zdjęciami archiwalnymi.

Małgorzata Szejnert jest dziennikarką i pisarką, współzałożycielką „Gazety Wyborczej", gdzie przez 15 lat prowadziła dział reportażu. Jest autorką książki „Czarny ogród" (wydanej w 2007 roku), która mówi o katowickich dzielnicach: Giszowcu i Nikiszowcu. Książka została laureatem Nagrody Mediów Publicznych „Cogito" oraz „Górnośląskiego Tacyta", była też nominowana do Nagrody literackiej Nike i Nagrody literackiej Gdynia 2008.

W dorobku literackim absolwentki Uniwersytetu Warszawskiego są jeszcze inne pozycje: „Borowiki przy ternpajku", „Szczecin - grudzień - sierpień - grudzień" (z Tomaszem Zalewskim) i „Śród żywych duchów" . Małgorzata Szejnert wraz z Romanem Załuskim była scenarzystką filmu „Jeśli się odnajdziemy". Reporterzy, którzy pracowali z nią w „Gazecie Wyborczej" podkreślają, że jest zawodowcem, mistrzem redagowania tekstów. - To po prostu cesarzowa reportażu! - przyznał w Klubie Pod Jaszczurami Jacek Hugo-Bader, reporter „GW".

Salon literacki - Klub Pod Jaszczurami
prowadzenie: Bartek Borowicz
20. kwietnia, poniedziałek, godz. 19.00
wstęp wolny
fot.
Adam Kozak/Agencja Gazeta



 

Słowa kluczowe: Wyspa klucz, gazeta wyborcza, dziennikarka, czarny ogród
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • W drodze do Ameryki [0]
    Czytajka
    2009-04-21 12:41:37
    Świetna książka o drodze, którą musieli kiedyś pokonać nasi przodkowie by dostać się do wymarzonego, lepszego świata- Ameryki. Książka ukazuje rzeczywistość- trud i cierpienie, z którymi musieli zmierzyć się imigranci przybywający na statkach na słynną wyspę Ellisa. Selekcja, wnikliwe badania lekarskie, fotografie, tym lepsze im cięższa choroba lub zniekształcenie człowieka.. Brutalność ukazana w tej książce robi niesamowite wrażenie... W związku z książką można rzucić okiem na stronę internetową wyspy, gdzie w starych dokumentach można sprawdzić, czy aby kiedyś w przeszłości nasi przodkowie nie dotarli na wyspę. Polecam i życzę miłej lektury !
Zobacz także
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Mieszkanie Szymborskiej
Rusza nadbór na rezydencje literackie w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej

Do wygrania jest miesięczny pobyt w Krakowie.

Polecamy
Kontrowersyjne wpisy J.K. Rowling na Twitterze o osobach transpłciowych. Fani nie są zachwyceni

Kto ma racje w konflikcie o miejsce słowa "kobieta" w rzeczywistości?

e-book
Jak e-book, to tylko z legalnych źródeł. Sprawdź, dlaczego to takie ważne

Piracki obieg elektronicznych treści dotyczy też książek.

Polecamy
Ostatnio dodane
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.