Dzieje się - Literatura

Rusza Festiwal Miłosza 2018 pod hasłem "Rok myśliwego"

2018-06-06 16:17:18 | Kraków

Cztery dni, ponad sześćdziesięcioro gości z kraju i zagranicy, spotkania autorskie, warsztaty, dyskusje, koncerty i salamy poetyckie – tak zapowiada się 7. edycja Festiwalu Miłosza. Największy w Polsce impreza poświęcona poezji startuje już 7 czerwca 2018.

Festiwal Miłosza 2018- Festiwalowi jak co roku patronuje jedna z książek Czesława Miłosza. Tym razem jest to „Rok myśliwego”, będący nie zbiorem poezji, ale dziennikiem w którym noblista notował wydarzenia, rozgrywające się na przestrzeni dwunastu miesięcy od 1 sierpnia 1987 roku do 30 lipca 1988 roku – mówi Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa zapraszając na wydarzenie.

Tytułowym myśliwym określał siebie – poetę, którego „zwierzyną był cały świat widzialny i życie poświęcił próbom uchwycenia go słowami”. Takimi samymi myśliwymi są też goście tegorocznej edycji, a ich „ łowieckim strategiom” będzie przyglądać się festiwalowa publiczność w czasie spotkań autorskich i dyskusji.

- To, że poeta, „poluje na rzeczywistość” nie ulega wątpliwości. My jednak chcemy zastanowić się również nad tym, czy dziś role nie zaczęły się odwracać i czy to rzeczywistość nie poluje na poetów, próbując poprzez politykę i ideologię, wpływać na ich twórczość – tłumaczy Dyrektor Artystyczny festiwalu, poeta i krytyk literacki, Krzysztof Siwczyk. - Poezja jest punktem wyjścia do dyskusji, bo otwiera nam oczy i wyostrza naszą uwagę na różne sposoby mówienia o świecie. Daje też szansę na znalezienie wspólnego mianownika w wielości systemów wartości, poglądów i narracji – dodaje Olga Brzezińska, Dyrektor Programowy festiwalu.

Festiwalowa opowieść o świecie snuta będzie z perspektywy różnych pokoleń, języków i kręgów kulturowych. Z USA przyjadą: Jane Hirshfield: buddystka, hippiska, przedstawicielka pokolenia rewolty lat 60. i Ron Padgett – klasyk nowojorskiej poezji, poeta tematów prywatnych, z których wydobywa uniwersalny sens. Ponadczasowych treści i refleksji o roli poety będzie można szukać też w wierszach Hiszpanki, Olvido Garcíi Valdés. Organizatorzy, jak co roku, zwracają również uwagę na naszych najbliższych sąsiadów – z Litwy przyjedzie, poruszający się w kręgu klasycyzmu, Eugenijus Ali¹anka, z Rosji zaś tworząca poezję zaangażowaną Maria Stiepanowa. Grono zagranicznych gości zamyka najmłodsza uczestniczka festiwalu - Słowenka, Katja Goreèan.

Lista polskich gości, tak jak w poprzednich latach, układa się w panoramę najciekawszych zjawisk w rodzimej poezji. Znaleźli się na niej i młodzi twórcy, którzy w ostatim czasie zaznaczyli silnie swoją obecność w polskiej poezji (Ilona Witkowska, Tomasz Bąk), i uznani poeci z ogromnym dorobkiem (Urszula Kozioł, Marek K.E. Baczewski, Marzanna Bogumiła Kielar, Jerzy Jarniewicz czy Andrzej Szuba) , a także autorzy niezwykle istotni dla krakowskiego środowiska literackiego (Joanna Oparek, Marcin Baran),.

Spotkania autorskie uzupełni debata „W pułapce dekretowanych prawd czy w wolności chaosu” i wykład inauguracyjny Miłosz Lecture zatytułowany “O poezji i cierpieniu. Rozmowa z Czesławem Miłoszem.”, który w tym roku wygłosi Jane Hirshfield. Mocno wybrzmi też temat relacji Czesława Miłosza i Zbigniewa Herberta, do czego pretekstem jest wydana niedawno biografia drugiego z tych poetów. Ich intelektualne i artystyczne spory będą przedmiotem debaty „Rok myśliwego czy jagnięcia?” oraz rozmowy z Renatą Gorczyńską i Andrzejem Franaszkiem. W programie nie zabraknie warsztatów translatorskich (z języka angielskiego, hiszpańskiego i słoweńskiego) i intensywnych, dwudniowych warsztatów historii mówionej z Mikołajem Grynbergiem. Na festiwalową publiczność czeka też koncert „Mickiewicz-Haydamaky-Stasiuk”, podczas którego muzycy tchną nowe życie w „Stepy akermańskie” i inne utwory Adama Mickiewicza, pasmo OFF Miłosz – poświęcone twórczości eksperymentalnej oraz gala wręczenia Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.

Festiwal potrwa do 10 czerwca. Szczegółowy program: www.miloszfestival.pl

ip

Słowa kluczowe: Kraków, 6-10 czerwca, program, spotkania
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Big Book Festival - przewodnik po festiwalu
Big Book Festival - przewodnik po festiwalu

W dniach 22-24 czerwca odbędzie się szósta edycja jednego z najbardziej nowatorskich wydarzeń kulturalnych w Polsce.

28. Festiwal Kultury Żydowskiej: znamy program Kraków

Program pasma literackiego 28. FKŻ w Krakowie.

Książki zakazane, czyli czego nie wolno było czytać

Poznaj dzieła, których czytania z różnych powodów usiłowano zakazać.

Polecamy
reklama Czytaj oryginalne!
Czytaj oryginalne!

Jeśli zastanawialiście się kiedyś, czy w kraju można łatwo kupić tanie książki, to odpowiedź brzmi: tak, w Krainie Książek.

Dorośli Harry Potter, Hermiona i Ron.  J.K. Rowling pisze ciąg dalszy!
Dorośli Harry Potter, Hermiona i Ron. J.K. Rowling pisze ciąg dalszy!

J.K. Rowling opublikowała nowy rozdział o dorosłym życiu uczniów Hogwartu.

Ostatnio dodane
Big Book Festival - przewodnik po festiwalu
Big Book Festival - przewodnik po festiwalu

W dniach 22-24 czerwca odbędzie się szósta edycja jednego z najbardziej nowatorskich wydarzeń kulturalnych w Polsce.

28. Festiwal Kultury Żydowskiej: znamy program Kraków

Program pasma literackiego 28. FKŻ w Krakowie.

Kupony i kody rabatowe