Dzieje się - Literatura

Rok Kultury Niezależnej w Krakowie

2009-10-09 12:21:50 | Kraków
 W ramach obchodów Roku Kultury Niezależnej Oddział IPN w Krakowie we współpracy ze Stowarzyszeniem NZS 1980 organizuje serię imprez kulturalnych, których celem jest przedstawienie niezależnych działań kulturalnych podejmowanych w latach 80. ubiegłego wieku. W trakcie imprez pokazana zostanie niezależna działalność kulturalna głównie w sferze literatury. Podejmowane działania mają na celu ukazanie roli literatury w kontekście wydarzeń lat 80.


Cykl imprez rozpoczną warsztaty teatralne dla studentów „Kartka na cukier”, organizowane na przełomie sierpnia i września 2009 r. Warsztaty te poprowadzi Wiesław Hołdys. Efektem i podsumowaniem warsztatów będzie spektakl, który uczestnicy przedstawią dwukrotnie, we wrześniu i październiku tego roku.

15 października o godz. 11.00 w Bibliotece Jagiellońskiej otwarta zostanie wystawa poświęcona działalności kulturalnej NZS w Krakowie, ze szczególnym uwzględnieniem literatury.W tym samym dniu o godz. 11.30 rozpocznie się konferencja popularnonaukowa „Literatura niezależna w PRL”, którą poprowadzi dyrektor krakowskiego oddziału IPN dr Marek Lasota.

Kolejne imprezy organizowane w ramach Roku Kultury Niezależnej będą miały miejsce w listopadzie 2009 r. W tym miesiącu zorganizowane zostaną dwa przedstawienia, będące rekonstrukcją teatru podziemnego: spektakl „Wyrzeczenie” (tekst: Jarosław Kamiński, reżyseria Jarosław Tochowicz) odbędzie się w teatrze „Łaźnia” w Nowej Hucie, natomiast występ kabaretu „Trzecia siła – spotkanie po latach” odbędzie się w Klubie „Chimera” przy ul. Św. Anny 3 w Krakowie.

Również w listopadzie, w budynku Wydziału Polonistyki UJ, czyli w popularnym „Gołębniku” przy ul. Gołębiej w Krakowie odbędzie się spotkanie poetyckie z Krzysztofem Dawidowiczem, Janem Polkowskim i Wojciechem Pazdurem. Zaprezentowani zostaną także nieżyjący poeci związani z krakowskim NZS-em – Lech Sadowski i Marek Tarasewicz. Owocem spotkania będzie wydanie zbiorków poetyckich wymienionych autorów.

Mamy nadzieję, że imprezy te przypomną pokoleniom biorącym udział w wydarzeniach lat 80. atmosferę tamtych dni, a dla młodszych nie tylko będą lekcją historii, lecz również pomogą lepiej zrozumieć starszych, a także rozwiną ich zainteresowania historyczne i literackie.


Wydarzenia w ramach RKN:

15 października
-  Biblioteka Jagiellońska, przy  ul. Oleandry 3, od godz. 11.00.- konferencja popularnonaukowa „Literatura niezależna w PRL” oraz otwarcie wystawy podsumowującej działalność kulturalną NZS: m.in. czasopisma literackie, wydawnictwa, działalność kabaretową, malarstwo, Wolny Uniwersytet. Celem konferencji jest przedstawienie różnych postaci niezależnej literatury, która wniosła znaczny wkład w kulturę niezależną lat 80., a także w historię literatury.
Podczas konferencji referaty wygłoszą:
 - o. Adam Boniecki – Literaci niezależni w środowisku tzw. łagodnej opozycji,
 - Tadeusz Nyczek – Literatura poza cenzurą
 - Bronisław Wildstein – Literatura niezależna a studenci
 - o. Jan Andrzej Kłoczowski – Mecenat Kościoła nad niezależnymi literatami
 - Bronisław Maj – Literatura niezależna w PRL – próba podsumowania.
Ilustracją do wygłaszanych referatów będzie film w reż. Dariusza Walusiaka pt. „Bibuła”, który zostanie zaprezentowany w drugiej części konferencji. Sesja zakończy się dyskusją panelową „Literatura niezależna w PRL”.
26 października – prezentacja „Kanonu Literatury Niezależnej”
28 listopada – spektakl „Wyrzeczenie”, Teatr Łaźnia

Słowa kluczowe: Rok Kultury Niezależnej, Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie, komunistyczna cenzura, kultura
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Mieszkanie Szymborskiej
Rusza nadbór na rezydencje literackie w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej

Do wygrania jest miesięczny pobyt w Krakowie.

Polecamy
Czym się kierować przy wyborze ksiąÅźki
Czym się kierować przy wyborze książki?

Podpowiadamy, jak kupować książki z głową!

KsiąÅźki o kobietach
Książki o kobietach, które zapisały się w historii

Książki o kobietach, które przez swoje dzieła lub nowatorskie odkrycia zapisały się na kartach historii.

Polecamy
Ostatnio dodane
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.