Dzieje się - Literatura

Przed nami 8. Krakowski Festiwal Komiksu

2019-03-20 14:24:32 | Kraków

W weekend 30-31 marca 2019  w budynku Małopolskiego Ogrodu Sztuki i Arteteki Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie przy ulicy Rajskiej 12 odbędzie się 8. Krakowski Festiwal Komiksu.

8. Krakowski Festiwal Komiksu

Ciekawy program wydarzenia

Krakowski Festiwal Komiksu to doroczne spotkanie fanów komiksu, ilustracji, animacji i dziedzin pokrewnych. W programie jego tegorocznej edycji znajdzie się ponad 50 godzin atrakcji dla dzieci i dorosłych: spotkania autorskie, panele dyskusyjne, prelekcje, warsztaty, pokazy i wystawy.

Trzon festiwalu stanowią spotkania autorskie z artystami z Polski i zagranicy. W tym roku Krakowski Festiwal Komiksu odwiedzą twórcy z Belgii, Hiszpanii i Ukrainy, a wśród nich m.in. wieloletni twórca komiksów o Smerfach – Miguel Díaz Vizoso, niezwykle popularny w Polsce autor serii „Hugo” – Bédu, a także cieszący się opinią jednego z najlepszych kolorystów na świecie twórca „Brygady” – Enrique Fernández. W związku z dynamicznie zachodzącymi zmianami w strukturze demograficznej mieszkańców Krakowa, organizatorzy festiwalu zaprosili w tym roku aż czterech artystów z Ukrainy, którzy opowiedzą o swojej twórczości oraz sytuacji komiksu w ich kraju.

Nowością w programie festiwalu będą tematyczne panele dyskusyjne. O komiksach dla dzieci rozmawiać będą ich twórcy: Piotr Nowacki i Sławomir Kiełbus. O komiksie niezależnym – twórcy zinów: Anna Krztoń, Łukasz Kowalczuk, Anna Karolina Kaczmarczyk i Jerzy Łanuszewski. Temat teatralnych adaptacji komiksów podejmą Karol Kalinowski, Tomasz Grządziela i Jerzy Kramarczyk, a specyfikę przekładu komiksów i pracy tłumaczy omówią Tomasz Pindel i Marceli Szpak. Spotkają się także polscy twórcy publikujący u największych zagranicznych wydawców – Katarzyna Witerscheim, Aleksandra Motyka i Bartosz Sztybor.

Jak co roku w programie festiwalu można znaleźć szeroki wybór prelekcji: O twórczości Jeffa Lemire’a opowie Paweł Kicman, o uniwersum Sędziego Dredda – Rafał Olejko, o dorobku Darwyna Cooke’a – Konrad Dębowski, o Riverdale i Archie Comics – Maja Głogowska, zaś bohatera drugiego planu, czyli miasto w komiksie, przeanalizuje Matylda Sęk-Iwanek. Obok licznych warsztatów komiksowych dla dzieci, na uwagę zasługują również oparte na twórczości Wally’ego Wooda warsztaty komiksowe skierowane do osób dorosłych, prowadzone przez gdańskiego artystę Łukasza Kowalczuka.

Festiwal uświetni wystawa z okazji 60-lecia Smerfów, przygotowana we współpracy z Delegaturą Brukseli i Walonii w Polsce oraz IMPS The Smurfs Brussels, a także wystawy prac członków Krakowskiego Stowarzyszenia Komiksowego. Niewątpliwą atrakcją festiwalu będzie pokaz cosplay. W postaci z komiksów i filmów Marvela czy Disneya oraz z uniwersum Gwiezdnych Wojen wcielą się znani cosplayerzy z całej Polski. Zachęcamy wszystkich uczestników festiwalu do przychodzenia we własnych strojach, szczególnie zaś w przebraniach Smerfów, które będziemy nagradzać. Nagrody ufundowane przez partnera festiwalu, Faber-Castell Polska, będzie można zdobyć także poprzez udział w komiksowym maratonie oraz komiksowej bitwie.

Nie zabraknie komiksowej giełdy, na której – jak co roku – będzie można kupić najciekawsze polskie i zagraniczne komiksy. Tym razem weźmie w niej udział ponad 20 wydawnictw i sklepów komiksowych: są wśród nich duże oficyny, jak Non Stop Comics, Scream Comics czy Timof Comics, ale też mniejsze wydawnictwa i ziny. Wydawcy zapowiedzieli na festiwal kilka premierowych albumów, w tym: „Bardzo dziką opowieść” Tomasza Samojlika i Marcina Podolca, „Brom” Unki Odyi, monumentalną antologię z okazji 25-lecia Krakowskiego Klubu Komiksu oraz specjalny numer anglojęzycznej antologii „Sliced Quarterly”.

ip

fot. materiały organizatora

Słowa kluczowe: program, 2019, prelekcje, goście, wystawa
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Jaką ksiąÅźkę kupić dziecku na Pierwszą Komunię? JuÅź niedługo zacznie się okres komunijny, coraz więcej ludzi poszukuje z tej okazji ciekawych prezentÃłw dla dzieci. Ciekawa ksiąÅźka to zawsze dobry pomysł. Dlaczego warto w ogÃłle kupować je d
Jakie książki kupić na Pierwszą Komunię?

Przygotowaliśmy zestawienie dziesięciu pozycji, które z pewnością sprawdzą się jako prezenty na tę okazję!

Big Book Festival - Jamie Barrtlett
Znamy zagranicznych gości Big Book Festival 2019

Międzynarodowy Duży Festwal Czytania odbędzie się od 21 do 23 czerwca w Warszawie.

Polecamy
"Zawsze wiedziałam, że Justin wróci!" Littlemooonster96 spotkała się z fanami [FOTO]
"Zawsze wiedziałam, że Justin wróci!" Littlemooonster96 spotkała się z fanami [FOTO]

Angelika Mucha spotkała się z fanami, promując książkę "Justin Bieber. Powrót na szczyt".

Rafał Bryndal - spotkanie w Jaszczurach
Rafał Bryndal - spotkanie w Jaszczurach Kraków

"LIMERYKI - O pewnych panach i paniach, czyli numery z każdej sfery". Ilustracje do tekstów Bryndala przygotował rysownik tygodnika "Przekrój" - Marek Raczkowski. Spotkanie poprowadzi – jak zazwyczaj - Bartek Borowicz, dziennikarz, student Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Ostatnio dodane
Jaką ksiąÅźkę kupić dziecku na Pierwszą Komunię? JuÅź niedługo zacznie się okres komunijny, coraz więcej ludzi poszukuje z tej okazji ciekawych prezentÃłw dla dzieci. Ciekawa ksiąÅźka to zawsze dobry pomysł. Dlaczego warto w ogÃłle kupować je d
Jakie książki kupić na Pierwszą Komunię?

Przygotowaliśmy zestawienie dziesięciu pozycji, które z pewnością sprawdzą się jako prezenty na tę okazję!