Dzieje się - Literatura

Przed nami 8. Krakowski Festiwal Komiksu

2019-03-20 14:24:32 | Kraków

W weekend 30-31 marca 2019  w budynku Małopolskiego Ogrodu Sztuki i Arteteki Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie przy ulicy Rajskiej 12 odbędzie się 8. Krakowski Festiwal Komiksu.

8. Krakowski Festiwal Komiksu

Ciekawy program wydarzenia

Krakowski Festiwal Komiksu to doroczne spotkanie fanów komiksu, ilustracji, animacji i dziedzin pokrewnych. W programie jego tegorocznej edycji znajdzie się ponad 50 godzin atrakcji dla dzieci i dorosłych: spotkania autorskie, panele dyskusyjne, prelekcje, warsztaty, pokazy i wystawy.

Trzon festiwalu stanowią spotkania autorskie z artystami z Polski i zagranicy. W tym roku Krakowski Festiwal Komiksu odwiedzą twórcy z Belgii, Hiszpanii i Ukrainy, a wśród nich m.in. wieloletni twórca komiksów o Smerfach – Miguel Díaz Vizoso, niezwykle popularny w Polsce autor serii „Hugo” – Bédu, a także cieszący się opinią jednego z najlepszych kolorystów na świecie twórca „Brygady” – Enrique Fernández. W związku z dynamicznie zachodzącymi zmianami w strukturze demograficznej mieszkańców Krakowa, organizatorzy festiwalu zaprosili w tym roku aż czterech artystów z Ukrainy, którzy opowiedzą o swojej twórczości oraz sytuacji komiksu w ich kraju.

Nowością w programie festiwalu będą tematyczne panele dyskusyjne. O komiksach dla dzieci rozmawiać będą ich twórcy: Piotr Nowacki i Sławomir Kiełbus. O komiksie niezależnym – twórcy zinów: Anna Krztoń, Łukasz Kowalczuk, Anna Karolina Kaczmarczyk i Jerzy Łanuszewski. Temat teatralnych adaptacji komiksów podejmą Karol Kalinowski, Tomasz Grządziela i Jerzy Kramarczyk, a specyfikę przekładu komiksów i pracy tłumaczy omówią Tomasz Pindel i Marceli Szpak. Spotkają się także polscy twórcy publikujący u największych zagranicznych wydawców – Katarzyna Witerscheim, Aleksandra Motyka i Bartosz Sztybor.

Jak co roku w programie festiwalu można znaleźć szeroki wybór prelekcji: O twórczości Jeffa Lemire’a opowie Paweł Kicman, o uniwersum Sędziego Dredda – Rafał Olejko, o dorobku Darwyna Cooke’a – Konrad Dębowski, o Riverdale i Archie Comics – Maja Głogowska, zaś bohatera drugiego planu, czyli miasto w komiksie, przeanalizuje Matylda Sęk-Iwanek. Obok licznych warsztatów komiksowych dla dzieci, na uwagę zasługują również oparte na twórczości Wally’ego Wooda warsztaty komiksowe skierowane do osób dorosłych, prowadzone przez gdańskiego artystę Łukasza Kowalczuka.

Festiwal uświetni wystawa z okazji 60-lecia Smerfów, przygotowana we współpracy z Delegaturą Brukseli i Walonii w Polsce oraz IMPS The Smurfs Brussels, a także wystawy prac członków Krakowskiego Stowarzyszenia Komiksowego. Niewątpliwą atrakcją festiwalu będzie pokaz cosplay. W postaci z komiksów i filmów Marvela czy Disneya oraz z uniwersum Gwiezdnych Wojen wcielą się znani cosplayerzy z całej Polski. Zachęcamy wszystkich uczestników festiwalu do przychodzenia we własnych strojach, szczególnie zaś w przebraniach Smerfów, które będziemy nagradzać. Nagrody ufundowane przez partnera festiwalu, Faber-Castell Polska, będzie można zdobyć także poprzez udział w komiksowym maratonie oraz komiksowej bitwie.

Nie zabraknie komiksowej giełdy, na której – jak co roku – będzie można kupić najciekawsze polskie i zagraniczne komiksy. Tym razem weźmie w niej udział ponad 20 wydawnictw i sklepów komiksowych: są wśród nich duże oficyny, jak Non Stop Comics, Scream Comics czy Timof Comics, ale też mniejsze wydawnictwa i ziny. Wydawcy zapowiedzieli na festiwal kilka premierowych albumów, w tym: „Bardzo dziką opowieść” Tomasza Samojlika i Marcina Podolca, „Brom” Unki Odyi, monumentalną antologię z okazji 25-lecia Krakowskiego Klubu Komiksu oraz specjalny numer anglojęzycznej antologii „Sliced Quarterly”.

ip

fot. materiały organizatora

Słowa kluczowe: program, 2019, prelekcje, goście, wystawa
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Mieszkanie Szymborskiej
Rusza nadbór na rezydencje literackie w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej

Do wygrania jest miesięczny pobyt w Krakowie.

Polecamy
Lauren Groff - Apostrof 2019
Znamy pierwsze gwiazdy Apostrofu. Międzynarodowego Festiwalu Literatury 2019

Do Polski przyjedzie m. in. noblistka, białoruska mistrzyni reportażu - Swietłana Aleksijewicz.

Władca pierścieni
Poznaj hobbitowe ciekawostki o Bilbo i Frodo

Z okazji urodzin Hobbitów przedstawiamy kilka ciekawostek, które mogą być zaskoczeniem dla największych sympatyków twórczości Tolkiena.

Polecamy
Ostatnio dodane
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.