Dzieje się - Literatura

Nadchodzi Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2022 w Krakowie

2022-04-21 09:40:58 | Kraków

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich przypadający na 23 kwietnia można obchodzić na wiele sposobów. Miasto Kraków i KBF, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, będą szczególnie celebrować tę datę – damy nowe życie książkom, porozmawiamy o granicach nauki, czarnej materii i fantastyki oraz przespacerujemy się po wiosennym Krakowie śladem autora Ogniem i mieczem. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne.

Światowy Dzień Książki w Krakowie

Jeśli spojrzeć na całoroczny program działań KBF, można by stwierdzić, że dla nas Światowy Dzień Książki trwa cały rok – mówi Magdalena Doksa-Tverberg, dyrektorka KBF. W przyszłym roku minie dziesięć lat odkąd Kraków otrzymał tytuł Miasta Literatury UNESCO, ale dla naszego zespołu ma to wymiar nie tylko symboliczny. Programy wsparcia księgarń, twórców i wydawców, promocja czytelnictwa, festiwale literackie, rozwijanie współpracy wydawców z sektorem filmowym – to tylko wycinek z naszej codziennej pracy. Zapraszamy do wspólnego świętowania!

Książek szukajcie na… półkach!

Celebrując święto książki i literatury, koniecznie zajrzyjcie do krakowskich księgarń kameralnych, bo w wybranych lokalizacjach znajdziecie specjalnie oznaczone półki z książkami objętymi patronatem KMLU oraz wyróżnionymi Nagrodą KMLU.

W ramach akcji Kraków jak się pisze!, organizowanej jako część pomocowo-ochronnego programu Księgarnie Odporne, już od 22 kwietnia na półki w niezależnych krakowskich księgarniach kameralnych trafią kolejne pozycje krakowskich autorów i autorek… oraz wyjątkowe literackie opowieści z Krakowem w roli głównej.

Akcja ma na celu nie tylko zachęcanie do korzystania z bogatej oferty wydawniczej, ale również promowanie literackiego dziedzictwa Krakowa.

Drugie Życie Książki – na Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Drugie Życie Książki to doskonale znana mieszkańcom Krakowa akcja bezpłatnej wymiany książek, która co roku pozwalała tysiącom tytułów odnaleźć nowych właścicieli. Po pandemicznej przerwie wydarzenie powraca, tym razem w pięknych wnętrzach Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20.

W każdej biblioteczce można znaleźć tytuły, po które już nie sięgamy. Książka nieczytana to książka nieszczęśliwa – kierując się tą myślą i wychodząc naprzeciw potrzebie sprawiania radości właścicielom książek z drugiej ręki, zapraszamy bibliofilów na pierwszą po pandemii odsłonę popularnej akcji Drugie Życie Książki. Od godziny 10.45 będzie można przynieść do Pałacu Potockich książki, a sama wymiana rozpocznie się o godzinie 11.00.

Zasady wymiany są proste. Wystarczy przynieść jedną książkę, a maksymalnie dziesięć. Należy zwrócić uwagę na ich stan – nie muszą być nowe, ale nie mogą być zniszczone czy niekompletne, wszak kolejny właściciel będzie chciał je przeczytać. Celem akcji jest wymiana pozycji o szeroko rozumianych walorach literackich, niekoniecznie zaś książek kucharskich czy poradników. Tytuły dzielimy na dwie kategorie – te wydane przed 1995 rokiem, które można wymienić na pozycje pochodzące z tego okresu i te opublikowane po tej dacie, za które zabrać możemy dowolne publikacje. Wymieniamy się książką za książkę – jeżeli przyniosłeś pięć pozycji, pięć innych możesz zabrać ze sobą do domu. Akcja potrwa do godziny 12.00, a bezpośrednio po niej zapraszamy na pierwsze spotkanie z cyklu Fantastyka i Futurologia w Pałacu Potockich.

Fantastyczne wykłady i opowieści o ciemnej materii

W sobotnie popołudnie w Pałacu Potockich na wszystkich wielbicieli fantastyki czeka prawdziwe święto! W ramach pierwszego spotkania z cyklu Fantastyka i Futurologia uczestnicy wysłuchają wykładu dr hab. prof. Leszka Sokołowskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego, który opowie o wyzwaniach dla nauki w XXI wieku – poruszy kwestie badania fal grawitacyjnych, ciemnej energii i ciemnej materii.

Po wystąpieniu będzie miała miejsce prelekcja Nowe wynalazki w science fiction pisarza i publicysty Wojciecha Guni, laureata nagród literackich im. Stefana Grabińskiego, im. Jerzego Żuławskiego oraz im. Macieja Parowskiego. Jeden z najbardziej oryginalnych polskich autorów, który swoją odmiennością oraz nihilistycznymi skłonnościami uwiódł czytelników w kraju i za granicą, opowie o wizjach nowych wynalazków w fantastyce naukowej.

Na koniec obecni na spotkaniu specjaliści podejmą dyskusję Granica nauki. Kraniec wyobraźni dotyczącą wzajemnych powiązań pomiędzy nauką a fantastyką, w trakcie której zastanowią się między innymi nad rolą wyobraźni w inspirowaniu postępu. Rozmowę poprowadzi Krzysztof Biliński, założyciel krakowskiego Wydawnictwa IX, gość licznych festiwali poświęconych literaturze i fantastyce. Po panelu dyskusyjnym przewidziany jest czas na zadawanie pytań oraz rozmowy z udziałem uczestników wydarzenia.

Cykl comiesięcznych spotkań Fantastyka i Futurologia jest organizowany przez Polską Fundację Fantastyki Naukowej we współpracy z KBF i Krakowem Miastem Literatury UNESCO.

Na wykłady i panel dyskusyjny zapraszamy 23 kwietnia od godziny 12.00 do 16.00.
Wstęp na wydarzenie jest wolny – nie obowiązują wejściówki.

Pierwszy spacer literacki po Krakowie szlakiem Henryka Sienkiewicza

Jednym ze sposobów na poznanie bliżej sylwetek ulubionych twórców jest podążanie ich śladami w rzeczywistej przestrzeni. Dla miłośników literatury i przechadzek po Krakowie w tym roku po raz kolejny w ramach cyklu literackich spacerów po stolicy Małopolski organizowanych przez Kraków Miasto Literatury UNESCO przygotowano trasy, które będą okazją do zanurzenia się w literacką historię miasta. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich stanowi doskonałą sposobność do kontynuowania spacerowego cyklu – tym razem tropem Henryka Sienkiewicza!

Niejednego mógłby zdziwić wybór Henryka Sienkiewicza na bohatera wydarzenia, bo przecież pierwszy polski laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury kojarzony jest bardziej z Warszawą i Oblęgorkiem niż ze stolicą dzisiejszej Małopolski. Jednak z grodem Kraka wiązały go nie tylko więzi rodzinne, ale także sentymentalne – często zatrzymywał się tutaj w drodze do Zakopanego lub zagranicznych uzdrowisk. W krakowskiej gazecie „Czas” ukazywały się jego powieści w odcinkach, które przyniosły mu, mówiąc językiem współczesnym, status celebryty. To tutaj zawarł zakończone skandalem małżeństwo. Często bywał także w hotelu Grand, gdzie pił ulubioną kawę ze śmietanką i czytał zagraniczne gazety. Podczas spaceru prowadząca Agnieszka Konior opowie również o tym, dlaczego Sienkiewicz nie zbił fortuny na Quo vadis i jak przeszkodziły mu w tym luki w prawie międzynarodowym.

Spacer odbędzie się 23 kwietnia o godzinie 17.00.

Bezpłatne wejściówki są dostępne tutaj: https://kbfbilety.krakow.pl/wydarzenia/spacer-literacki-szlakiem-henryka-sienkiewicza.

ip

fot.materiały prasowe KBF

Słowa kluczowe: program, wydarzenia, spotkania, Krakowskie Biuro Festiwalowe
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Mieszkanie Szymborskiej
Rusza nadbór na rezydencje literackie w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej

Do wygrania jest miesięczny pobyt w Krakowie.

Polecamy
Patrycja  Strzałkowska
Patrycja Strzałkowska promuje książkę "#InstaBeauty" [FOTO]

Zobaczcie zdjęcia ze spotkania autorskiego w Warszawie.

KsiąÅźka
Ogłoszono nominacje do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za rok 2019 i 2020

Laureatów obu edycji Nagrody poznamy 10 lipca 2021 roku. Sprawdź, kto ma szansę!

Polecamy
Ostatnio dodane
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.