Dzieje się - Literatura

Kody Miasta 2018 - bajki związane z Krakowem wprost z literackich ławeczek

2018-08-29 12:34:39 | Kraków

Baltazar Gąbka, Ferdynand Wspaniały, Pies Dżok, a może po prostu Smok Wawelski - historie tych związanych z Krakowem bajkowych postaci będzie można niebawem ściągnąć wprost z literackich ławek. Projekt Kody Miasta - flagowy spacer literackimi ławkami Krakowa po raz pierwszy wzbogaci się o nowych sześć postaci z literatury dziecięcej. 6 września 2018 nowe ławki pojawią się w skwerze parkowym przy Alei Daszyńskiego, a siódma - na Bulwarach Wiślanych pod rzeźbą Smoka Wawelskiego. Inauguracji dla najmłodszych czytelników towarzyszyć będą m.in.: spotkanie z autorką książeczek dla dzieci i dziennikarką Radia Kraków, Barbarą Gawryluk, a także warsztaty wymyślania historii.

Projekt Kody Miasta

To już kolejna odsłona projektu Kody Miasta realizowanego przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, operatora tytułu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Po Nowej Hucie i Kazimierzu, Grzegórzki to następna dzielnica spoza centrum Krakowa, która zyskuje literackie ławeczki, tym razem – ze względu na charakter przestrzeni (w pobliżu popularnego parku zabaw dla dzieci czy rzeźby smoka wawelskiego) – sprofilowane na odbiorcę dziecięcego.

Nowe ławeczki i atrakcje dla dzieci

- Ogromnie cieszy nas sukcesywny rozwój projektu popularyzującego literaturę w przestrzeni miasta. W ciągu ponad 4 lat funkcjonowania projektu opletliśmy miasto kluczem literackich odniesień. Tabliczki na ławkach to zarówno forma upamiętnienia twórców i tytułów literatury związanej z Krakowem, jak i swoista dziurka do klucza, przez którą można wejść w świat wirtualnych tekstów, biografii, nagrań, a nawet słuchowisk, które umilą czytelnikom Miasta Literatury UNESCO odpoczynek w Parkach, a rodzicom bawiącym dzieci na ul. Daszyńskiego dają narzędzie do wspólnego przeżywania przygód bohaterów dziecięcej wyobraźni - mówi Andrzej Kulig, Zastępca Prezydenta ds. Polityki Społecznej, Kultury i Promocji Miasta. – Kody Miasta to jednak nie tylko sygnały „literackości” Krakowa w przestrzeni miejskiej. To także łączenie literatury z nowymi technologiami, które są dla nas bardzo istotnym elementem promocji czytelnictwa.

Premierze ławek przy Alei Daszyńskiego towarzyszyć będą rozmaite atrakcje dla dzieci – o godzinie 12.00 rozpocznie się spotkanie z Barbarą Gawryluk, podczas którego dzieci poznają historię Psa Dżoka, a następnie warsztaty literackie o godz. 13.00, w trakcie których uczestnicy będą wspólnie wymyślać niezwykłą historię związaną z Krakowem. Zależy nam na podsycaniu w dzieciach ich naturalnej potrzeby tworzenia historii, konfabulowania, bawienia się słowem. Z wielu doświadczeń wynika, że pielęgnowanie w dzieciach żywiołu opowieści daje niezwykłe przełożenie na rozwój kreatywności literackiej u najmłodszych – dodaje Andrzej Kulig. Podczas zabaw do wygrania będą również książki dla dzieci wydane przez Wydawnictwo Literackie, partnera premiery.

Co przeczytamy?

Wśród wyróżnionych bohaterów literackich, których autorzy (lub sami bohaterowie) byli lub są związani z Krakowem, znaleźli się: znany wszystkim Baltazar Gąbka pióra Stanisława Pagaczewskiego, Babcia Brygida stworzona przez Dorotę Terakowską; wierny Pies Dżok, którego historię spisała Barbara Gawryluk; Maszyna Konstruktora Trurla z „Cyberiady” Stanisława Lema, Detektyw Pozytywka, którego z pewnością znają czytelnicy Grzegorza Kasdepke, a także Ferdynand Wspaniały Ludwika Jerzego Kerna. Nowe literackie ławki znajdują się na skwerze parkowym przy Alei Daszyńskiego wokół placu zabaw. Z kolei ostatnia z nich trafiła nieco dalej, lecz we właściwe sobie miejsce – mowa oczywiście o tabliczce Smoka Wawelskiego, która znalazła się u stóp Zamku Wawelskiego przy rzeźbie słynnego Smoka.

- Na każdej z nowych  literackich ławeczek, zarówno dziecko, jak i dorosły mogą posłuchać historii wesołych, tajemniczych i wzruszających - mówi Barbara Gawryluk, autorka książek dla dzieci, w tym „Przygód Psa Dżoka”. - Na pewno wszyscy polubią Baltazara Gąbkę czy Babcię Brygidę, przeżyją przygodę z Ferdynandem Wspaniałym czy detektywem Pozytywką, Cieszę się, że poznają również psa Dżoka, który teraz w Krakowie ma nie tylko pomnik, ale też ławeczkę - dodaje.

Wszystkie ławki opatrzone zostały specjalnymi tabliczkami, na których obok imienia i nazwiska bohatera znalazł się również specjalny kod QR. Każdym urządzeniem mobilnym wyposażonym w aplikację do odczytywania kodów QR możemy zeskanować ukryty szyfr. Za jego pomocą trafiamy bezpośrednio na stronę internetową, gdzie można przeczytać biografię danej postaci literackiej oraz fragment książki zarówno w wersji tekstowej, jak i audio. Dodatkowo na stronie znajduje się interaktywna mapa, dzięki której można łatwo odnaleźć wszystkie literackie ławki – a także wybrane, najważniejsze literackie adresy Krakowa.

Projekt Kody Miasta

Projekt Kody Miasta to nie tylko bogata wirtualna biblioteka multimedialnych treści: fragmentów tekstów, bezcennych nagrań archiwalnych, fotografii i biogramów najważniejszych postaci krakowskiego życia literackiego na przestrzeni kilku stuleci. Estetyczne tabliczki zadedykowane literackim patronom umieszczone w przestrzeni miejskiej to również sposób promocji Krakowa Miasta Literatury UNESCO wśród mieszkańców i turystów. Projekt akcentuje prestiżowy tytuł w  przestrzeni publicznej, którym Kraków został uhonorowany już cztery lata temu i urzeczywistnia ideę literatury wchodzącej w tkankę miasta.

Blisko dwieście tabliczek z nazwiskami literackich patronów imponuje i pokazuje siłę literackiego dziedzictwa miasta. Dzięki nagraniom archiwalnym w projekcie usłyszeć możemy głosy m.in. Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza, Adama Zagajewskiego, Ryszarda Krynickiego, Ewy Lipskiej, Julii Hartwig czy Ziemowita Szczerka. Literackie ławeczki oplatają Planty, znajdują się w Parku Ratuszowym w Nowej Hucie, a także na kamienicach Kazimierza.

MD/ip

fot. materiały prasowe

bon promocyjny Neonet

Słowa kluczowe: książki, projekt, dla dzieci, tytuły
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Bruno Grigori
Bruno Grigori o studiach artystycznych, debiutanckiej książce i grach wideo [Wywiad]

Talentu uczelnia nie da, ale dać może szansę zapoznania się z praktyką korzystania z niego - mówi pisarz i wykładowca.

5 pomysłów na świąteczny prezent dla mola książkowego

Twój znajomy prawie zamieszkał w bibliotece? Zobacz naszych 5 propozycji na świąteczny prezent dla niego.

Dobre Strony i PiÃłro Fredry 2021
Nagrody edytorskie Pióro Fredry 2021 i Dobre Strony 2021 wręczone [FOTO]

Ogłoszenie zwycięzców miało miejsce wieczorem 2 grudnia w ramach 29. Wrocławskich Targów Dobrych Książek.

Polecamy
Tolkien
Zestawienie pięciorga następców Tolkiena

Pisarze fantastyki tworzą niesamowite uniwersa. Sprawdzamy, kto może aspirować do poziomu legendy?

Najpiękniejsze wiersze z motywem śmierci w polskiej literaturze

Poznaj polskie poematy ze śmiercią w tle.

Ostatnio dodane
Bruno Grigori
Bruno Grigori o studiach artystycznych, debiutanckiej książce i grach wideo [Wywiad]

Talentu uczelnia nie da, ale dać może szansę zapoznania się z praktyką korzystania z niego - mówi pisarz i wykładowca.

5 pomysłów na świąteczny prezent dla mola książkowego

Twój znajomy prawie zamieszkał w bibliotece? Zobacz naszych 5 propozycji na świąteczny prezent dla niego.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.