Dzieje się - Literatura

Dni książki i róź

2009-04-08 14:51:24 | Kraków

 Są święta, które otwierają sobie drogę w czasie i przestrzeni, początkowo utożsamia się z nimi niewielkie grono, z czasem duża grupa ludzi. 23 kwietnia jest jednym z takich dni.


Katalonia jest kolebką obchodów Dnia Książki, znanego jako Diada de Sant Jordi, a u jego źródeł leżą elementy tradycji średniowiecznych, kulturalnych, itd. Z czasem święto zaczęto obchodzić w całej Hiszpanii i w świecie hiszpańskojęzycznym, przy okazji rocznic śmierci Cervantesa i Inca Garcilaso de la Vegi. Później zdobyło popularność już na całym świecie, a rocznice śmierci Szekspira czy Nabokova stały się okazją do literackich spotkań. 15 listopada 1955 roku literackie święto 23 kwietnia zostaje ogłoszone przez UNESCO Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich.

Fundacja Erakis, Instytut Ramona Llulla i Instytut Cervantesa w Krakowie dołączają się do światowych obchodów i wspólnie pragną odtworzyć niektóre aspekty tego święta pod hasłem „Dni książki i róż".

Przedstawiamy szczegółowy program:

17.04., godz. 21.00 -
 Wszystko jasne. Muzyka katalońska wczoraj i dziś - koncert jazzowy, Harris Piano Jazz Bar, Rynek Główny 28
Dwóch muzyków jazzowych odkrywa nowe wymiary klasycznych tematów muzyki katalońskiej. Łącząc różne instrumenty i kombinacje dźwięków Matas i Smith nadają nowe i oryginalne brzmienie tradycyjnym melodiom katalońskim, wzbogacając je o własne rozwiązania kompozycyjne i współczesne tematy jazzowe.
Jordi Matas - gitara elektryczna, śpiew, fortepian, melodyka
Joe Smith - perkusja, gitara akustyczna, fortepian, harmonijka, śpiew

18.04, godz. 13.30 - Wystawa wydań książkowych Tiranta Białego Joanota Martorella, Instytut Cervantesa w Krakowie, ul. Kanonicza 12
Prezentacja wydań XV-wiecznej powieści autorstwa Joanota Martorella pt. "Tirant Biały". Wśród przedstawionych egzemplarzy znajdują się: reprint pierwszego wydania powieści z 1490 roku, wydania francuskie z XVIII w., wydanie bibliofilskie z grafikami Manuela Boixa, a także współczesne dzieła przetłumaczone na różne języki.

19.04, godz. 16.00-20.00 - Willa-Sztuka-Świat, Willa Decjusza, ul. 28 Lipca 1943, 17 A

 - godz. 16.00 - Otwarcie wystawy plakatów Manuela Boixa
Prezentacja wybranych prac znakomitego katalońskiego malarza, plakacisty i grafika, Manuela Boixa (ur. 1942 Ribera del Júcar, Hiszpania), jednego z pionierów nowego realizmu w Hiszpanii w latach 60-tych ubiegłego wieku. Na wystawę składają się plakaty i grafiki powstałe w latach 1979-2006.
 - godz. 16.15-17.00 - Dylematy kultury katalońskiej - wykład Anny Sawickiej
Jako gość honorowy Międzynarodowych Targów Książki we Frankfurcie w 2007 Katalonia wystąpiła pod hasłem „Kultura katalońska - specyficzna i uniwersalna". Warto przyjrzeć się bliżej obu tym aspektom katalońskiej kultury, a przy okazji innym jej historyczno-politycznym uwikłaniom i zastanowić się nad nieporozumieniami związanymi z jej polskim odbiorem. 
 - godz. 17.00-17.45 -  Wielki Katalończyk - Antonio Gaudi i Cornet - wykład Barbary Kokoski
 - godz. 18.00-18.45 -  koncert muzyki katalońskiej w wykonaniu Jordiego Matasa (gitara) i Joe Smitha (gitara)
 - godz. 19.00-20.00   Tożsamość i granice w poezji - debata z udziałem poetów: Sebastiá Alzamory, Lluisa Calvo, Ignacio Escuína, Jordiego Doce oraz Edwarda Pasewicza. Prowadzenie: Abel A. Murcia Soriano i Xavier Farré.
Poeci piszący w języku hiszpańskim, katalońskim i polskim, podejmą temat tożsamości i granic z jakimi spotyka się współczesna poezja: od tych najbardziej intymnych i osobistych, po językowe, geograficzne, historyczne, społeczne czy polityczne.

20.04, godz. 18.00 - Wieczór poetycki z udziałem poetów: Sebastiá Alzamory, Lluisa Calvo, Ignacio Escuína, Jordi Doce, oraz Magdaleny Bielskiej, Edwarda Pasewicza i Tomasza Różyckiego, Księgarnia hiszpańska Elite, Mały Rynek 4, wstęp wolny

21.04, godz. 18.00 - Pokaz filmów, Kino pod Baranami, Rynek Główny 27

 - Efímera, reż. José Mª González Sánchez, krótki metraż, 13 min.
Ewa uczęszcza na kurs malowania graffiti za pomocą laseru, organizowany przez grupę nowojorskich artystów mieszkających w Barcelonie. Kurs odbywa się w ośrodku HANGAR, zajmującym się produkcją i poszukiwaniem nowych form w sztukach wizualnych, położonym w starej, XIX-wiecznej fabryce w dzielnicy Poblenou, którą władze miasta mają zamiar przekwalifikować i utworzyć w niej luksusowe apartamenty i lofty.

 - Honor rycerza, reż. Albert Serra, 110 min.
Albert Serra w swoim filmie dołącza do grona twórców (wśród nich znajdziemy Orsona Wellesa czy Terry'ego Gilliama), zainspirowanych Don Kichotem Miguela Cervantesa. Tym razem reżyser i zarazem autor scenariusza bierze na warsztat i adaptuje dwa rozdziały książki, skupiając się na przyjaźni, rodzącej się między Don Kichotem a Sancho Pansą. Przepełnieni wiarą w przeznaczenie, dwaj przyjaciele spędzają czas w nieustannej podróży, rozmawiając o życiu codziennym, sprawach duchowych, miłości i męstwie, dzień i noc szukając przygód.

22.04, godz. 18.00 - Pokaz filmów, Kino pod Baranami, Rynek Główny 27

 - Maradona, reż. Jordi Gonzalez Castelló, krótki metraż, 10 min.
Joan Sabaté, zwany Maradoną Rambli, od ponad 20 lat przemierza tę samą trasę z San Feliu do Rambli, gdzie oczarowywuje przechodniów swoimi umiejętnościami. Umiejętnościami, których wkrótce nie będziemy mogli podziwiać, bowiem Maradona z Rambli odchodzi. Joan jest jednym z nielicznych przedstawicieli zanikającej Barcelony, czy też raczej Barcelony, która zmuszona jest ustąpić miejsca swej bardziej powierzchownej i mniej oryginalnej wersji.

 - Cisza przed Bachem, reż. Pere Portabella, 102 min.
Wspaniały, filozoficzny esej filmowy jednego z najważniejszych twórców katalońskich. Reżyser przedstawia w nim ścisły związek między obrazem a muzyką, która nie tylko podkreśla wizualną warstwę przekazu, ale staje się tematem filmu. Ścieżkę dźwiękową tworzą dzieła Bacha, dwie sonaty Mendelssohna i etiuda Ligetiego. Akcja filmu rozgrywa się zarówno w czasach Bacha, jak i współcześnie, pokazując znaczenie jego muzyki na przestrzeni wieków.

23.04, godz. 18.00 - Wręczenie Nagrody Instytut Cervantesa w Polsce za Tłumaczenie Literackie 2008 roku. Teatr Zależny, Scena Politechniki Krakowskiej, Kanonicza 1
Nagroda jest wyrazem uznania dla zasług i trudu tłumaczy literatury hiszpańskojęzycznej w Polsce, bez których pracy nie można w ogóle mówić o zaistnieniu literatury obcej w danym kraju, zwraca uwagę na znaczenie obecności literatury hiszpańskojęzycznej, jej autorów, tłumaczy i wydawców na scenie polskiej. Laureatem Nagrody za najlepsze tłumaczenie 2007 roku był Tomasz Pindel, za przekład powieści Noc jest dziewicą, Jaime Bayly'ego.

24.04, godz. 18.00 -  Teatr Zależny - Scena Politechniki Krakowskiej, Kanonicza 1
Po mnie choćby potop - czytanie aktorskie sztuki Lluïsy Cunillé, reż. Mariusz Orski, wyst. Dorota Segda, Krzysztof Globisz.
Mężczyzna i kobieta spotykają się w pokoju hotelowym w Kinszasie, stolicy Kongo. On pracuje dla południowoamerykańskiej formy zajmującej sie wydobywaniem i sprzedażą koltanu, niedawno odkrytego minerału, który -jak się okazuje- ma kluczową rolę w rozwoju nowych technologii. Ona od lat zatrudniona jest w hotelu jako tłumaczka biznesmenów, którzy sie tam zatrzymują. Resztę czasu spędza opalając się przy basenie i tak naprawdę nie pamięta już, kiedy ostatnio wyszła na zewnątrz. Dwaj europejczycy, którzy w pewnym momencie swojego życia odkryli fascynację Afryką i uczynili ją swoim schronieniem. W trakcie rozmowy, twarda rzeczywistość otaczającego ich świata, naznaczona niesprawiedliwością i przemocą, przemknie do pozornie odizolowanego pokoju hotelowego.

mp


 

Słowa kluczowe: instytut Cerantesa, Dzień książki, Instytut Ramona Llulla, Katalonia, kultura hiszpańska
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Mieszkanie Szymborskiej
Rusza nadbór na rezydencje literackie w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej

Do wygrania jest miesięczny pobyt w Krakowie.

Polecamy
"Lot 202" - powieść Remigiusza Mroza
"Lot 202" - nowa powieść Remigiusza Mroza jako audiobook

Premiera odbędzie się nie tylko w wersji książkowej, ale także formie audioserialu już 20 maja!

Najpiękniejsze wiersze z motywem śmierci w polskiej literaturze

Poznaj polskie poematy ze śmiercią w tle.

Ostatnio dodane
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.