Dzieje się - Literatura

2017 rokiem Josepha Conrada. Sprawdź program obchodów

2017-09-01 12:34:34 | Kraków

W 2017 roku przypada okrągła, 160. rocznica urodzin Josepha Conrada Korzeniowskiego. Obchody będą okazją do przypomnienia sylwetki pisarza, a ich motywem przewodnim będzie podróż, rozumiana jako życiowa droga pisarza rozpoczęta w Polsce i prowadząca go w najdalsze zakątki świata, z mocnym akcentem na jego związki z Krakowem.

Rok Josepha Conrada

WARSZTATY KRYMINALNE Z CONRADEM

Dwuczęściowe warsztaty z autorami kryminałów, podczas których uczestnicy przygotują profesjonalne teksty pod kątem publikacji. W tajniki pisarskiego i redaktorskiego know-how wprowadzi ich również Filip Modrzejewski, redaktor inicjujący i prowadzący m.in. serię kryminalną w wydawnictwie W.A.B.

PASMO FILMOWE

Spotkania „Conradowskiego przeglądu filmowego” odbędą się w Kinie Pod Baranami, a inspirację do wspólnych poszukiwań stanowić będą wstępy eksperckie. W programie m.in.: „Czas apokalipsy” Francisa Forda Coppoli, „Pojedynek” Ridleya Scotta oraz dokument Lucyny Smolińskiej i Mieczysława Sroki poświęcony biografii pisarza „Ja, który mam podwójne życie… czyli dylemat Josepha Conrada”, którego projekcji będzie towarzyszyć dyskusja o bogatym życiorysie pisarza.

SPACERY LITERACKIE

W towarzystwie ekspertów tropić będziemy ślady obecności Conrada na ulicach Krakowa. Odwiedzimy m.in. ul. Poselską, ul. św. Anny czy ul. Floriańską.

LEKCJE CZYTANIA Z JOSEPHEM CONRADEM

Lekcje czytania to ogólnopolskie przedsięwzięcie promujące czytelnictwo wśród młodzieży, organizowane przez Fundację Tygodnika Powszechnego, w tym roku skoncentrowane wokół postaci Josepha Conrada. Uczestnicy akcji, podczas 20 tematycznych lekcji przeprowadzanych w szkołach, będą wspólnie zastanawiać się, w jaki sposób literatura może dostarczyć odpowiedzi na najbardziej palące wyzwania współczesności. Spotkania z literaturą mają zachęcić licealistów do wnikliwego odbioru tekstu i rozwinąć umiejętności krytycznego myślenia.

SŁUCHOWISKO RADIOWE

„Serce Ciemności”, na podstawie nowego przekładu Jacka Dukaja, w reżyserii Małgorzaty Warsickiej, zrealizowane przez Krakowskie Biuro Festiwalowe we współpracy z Radiem Kraków, będzie nową adaptacją jednego z najbardziej znanych tekstów Conrada.

WARSZTATY DLA DZIECI

Najmłodsi czytelnicy (w wieku 5-12 lat) poznają kapitana Conrada: podróżnika, łowcę przygód i obieżyświata, w ramach pasma „Między lądem a morzem”. Warsztaty poprowadzą m.in. Piotr Karski czy Anna Kaszuba-Dębska.

CONRAD W KRAKOWIE – NAJWAŻNIEJSZE MIEJSCA 

●     ul. Poselska 12 – tablica upamiętniająca miejsce, gdzie Conrad mieszkał ze swoim schorowanym ojcem, Apollem Nałęcz-Korzeniowskim,

●     ul. Floriańska 5 (tzw. kamienica Fajlla) – niegdyś męski internat, w którym Conrad przebywał po śmierci ojca,

●     ul. Szpitalna 9 – pod tym adresem mieszkał wraz z babką Teofilą Bobrowską,

●     ul. św. Anny 12 – byłe Gimnazjum Świętej Anny (dziś I LO im. B. Nowodworskiego), w którym pisarz najprawdopodobniej pobierał nauki,

●     ul. Sławkowska 5 (Grand Hotel) – tu Conrad zatrzymał się wraz z żoną i synami po przyjeździe do Krakowa w 1914 roku, w dniu wybuchu I wojny światowej,

●     Planty, skrzyżowanie ul. Pijarskiej i Sławkowskiej – ławka literacka Josepha Conrada, będąca częścią projektu Kody Miasta.

ip

Słowa kluczowe: Kraków, wydarzenia, festiwal, pisarz
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Mieszkanie Szymborskiej
Rusza nadbór na rezydencje literackie w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej

Do wygrania jest miesięczny pobyt w Krakowie.

Polecamy
Wrocław Miastem Literatury UNESCO
Wrocław Miastem Literatury UNESCO

To miasto, które traktuje kulturę nie jako dodatek do swojej strategii, lecz jako jej filar - uzasadniono.

Najpiękniejsze wiersze z motywem śmierci w polskiej literaturze

Poznaj polskie poematy ze śmiercią w tle.

Ostatnio dodane
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.