Zdrowie - Kobieta

Trenuj... mózg!

2010-11-30 11:41:40 | Kraków

Treningi ciała to podstawa zdrowia - wszak sport w rozsądnych dawkach to samo  zdrowie! Wykonywane ćwiczenia poprawiają nie tylko kondycję fizyczną, ale i samopoczucie. A czy można trenować mózg? Owszem...   


Biofeedback, metoda rodem z NASA, to trening mózgu, który eliminuje negatywny wpływ stresu na psychikę i jakość wykonywania obowiązków i zadań. Pracownia  Elektroencefalografii   i  Neuroterapii  EEG - BIOFEEDBACK Scanmed Uniwersum w Krakowie to profesjonalna pracownia, w której można poddać się takim niecodziennym treningom. O zmianach w życiu po treningach biofeedbacku mówi Ewa Jakubowicz – neurolog, specjalista neurologii dziecięcej oraz elektroencefalografista.

Co to jest dokładnie biofeedback?
Dr Ewa Jakubowicz: Z języka angielskiego to nic innego jak biologiczne sprzężenie  zwrotne, czyli oddziaływanie między informacją, jaka do nas dociera, a sposobem zareagowania na nią.  W naszej pracowni wykorzystujemy  to sprzężenie w celu prowadzenia specjalnego rodzaju treningu mózgu - staramy się udoskonalić jego pracę, poprawić pamięć, koncentrację czy refleks. Neurotechnologia wykonała ukłon w naszym kierunku, bowiem jest to nowoczesna, przyjemna i ciekawa metoda trenowania naszego umysłu. Wiemy, że mózg steruje całym organizmem i, od tego jak pracuje zależy nasze samopoczucie i zachowanie. Nie bez kozery ta metoda treningu doczekała się określenia,  że jest to „fitness mózgu”.

Czy wymagane jest jakieś przygotowanie - rozgrzewka przed "fitnessem mózgu"?
Dr Ewa Jakubowicz:
Podczas pierwszego spotkania specjalista neurolog czy psycholog  przeprowadza wstępny wywiad z pacjentem. Po zapoznaniu się z jego problemami  lub oczekiwaniami ustalany jest tzw. protokół treningowy. Każdy pacjent ma też wykonane badanie EEG oraz bardziej szczegółowe pomiary do treningu. Pacjent otrzymuje wyniki w postaci tabel, wykresów i map. Jest to materiał czytelny dla neuroterapeuty, który w połączeniu z wywiadem czy przeprowadzonymi testami może w sposób indywidualny zaplanować treningi EEG-Biofeedback. W ten sposób możemy każdemu pacjentowi zaproponować trening  „szyty na miarę „ - dokładnie dobrany do możliwości jego mózgu.

Jak wygląda taki trening?
Dr Ewa Jakubowicz:
Trening  przede wszystkim jest bezbolesny i zupełnie nieinwazyjny - bezpieczny, a także przyjemny. Nie ma oczywiście żadnych skutków ubocznych.  Prowadzi go  wyspecjalizowany  personel - lekarz, neuroterapeuta, psycholog i trwa ok. 60 minut. Podczas treningu pacjent siedzi w wygodnym fotelu, a na jego głowie znajdują się założone specjalne elektrody, które rejestrują fale wytwarzane przez mózg. Na ekranie monitora, który ma przed sobą pacjent wyświetlana jest gra komputerowa. Osoba  poddana treningowi steruje tą grą bez pomocy klawiatury, myszki czy joysticka. Skuteczna koncentracja uwagi czy skuteczna relaksacja przekłada się na nagrodę – otrzymanie punktów w grze. W ten sposób  mózg  stopniowo uczy się wytwarzać najkorzystniejsze fale na zasadzie samokontroli.

Brzmi ciekawie, ale po co się tak naprawdę robi treningi mózgu?
Dr Ewa Jakubowicz
: Taka terapia jest przydatna w wielu  dziedzinach życia społeczno - zawodowego. Większość z nas pracuje i żyje w nadmiernym stresie. Zwykle oczekuje się od nas dobrego skupienia uwagi czy podejmowania właściwych szybkich decyzji. Ilość docierających do nas informacji każdego dnia jest ogromna.  Jeżeli  czynność bioelektryczna naszego mózgu jest prawidłowa, dobrze uporządkowana, potrafimy z większą łatwością poddać selekcji docierające do nas informacje. Takie szanse na uporządkowanie naszych fal mózgowych daje nam neuroterapia. Dzięki  treningom można osiągnąć wyraźnie odczuwalną poprawę koncentracji uwagi, zwiększyć szybkość zapamiętywania, efektywność uczenia się, kreatywność,  jak też poprawić umiejętność relaksacji, zmniejszyć pobudzenie wewnętrzne, napięcie oraz poprawić  możliwości radzenia sobie ze stresem.

Jakie zastosowanie ma w życiu codziennym – co staje się łatwiejsze w naszym życiu?
Dr Ewa Jakubowicz:
Biofeedback ewidentnie może stać się szansą na sukces! Powszechnie uważa się, że na co dzień wykorzystujemy tylko niewielki procent możliwości naszego mózgu. Jeżeli zatem odbędziemy taką terapię, nauczymy nasz mózg właściwego reagowania, wytrenujemy go, to zwiększymy naszą  pamięć i zdolność koncentracji  podwójnie lub nawet potrójnie. Proszę bowiem pamiętać, że ludzki mózg jest plastyczny. Treningi biofeedback nie są  lekarstwem na życiowe problemy, ale pomogą  zobaczyć siebie w innym, lepszym świetle.  Możemy wykorzystać te zasoby, na które na co dzień nie zwracamy uwagi. Nie jest to zabawa, raczej systematyczna praca, jak każdy trening przynosi efekty jeżeli jest sumiennie wykonany.

A można zaryzykować stwierdzenie, że mózg da się ulepszyć?
Dr Ewa Jakubowicz:
Nie chodzi o ulepszanie tylko o wykorzystanie prawidłowego wzorca reagowania szczególnie w niesprzyjających okolicznościach. Kiedy mamy słabszy dzień, czujemy, że nie potrafimy się skupić, dodatkowo dopada nas ból głowy, możemy z łatwością przywołać obrazy czy dźwięki zapamiętane z treningu, które zmienią aktualna częstotliwość  naszych fal mózgowych  na te właściwe.  Na treningach staramy się właśnie tego nauczyć.

Jakie grupy osób szczególnie powinny korzystać  z treningów?
Dr Ewa Jakubowicz:
Adresatem może być właściwie każdy! Chorzy  i zdrowi.  Na treningi  mogą zgłaszać się zarówno osoby dorosłe, jak i młodzież. Zwykle są to ludzie, którzy na co dzień funkcjonują w nadmiernym stresie, od których wymaga się nadmiernego skupienia uwagi, szybkich decyzji czyli osoby, które zajmują się zarządzaniem, pracownicy banków, dziennikarze, sportowcy, nauczyciele. Ale też studenci, maturzyści, Jednym trening pomoże uwierzyć w siebie, pozbawić tremy, innym poprawi pamięć, zniweluje lęk, zaburzenia snu czy nieuzasadnione wahania nastroju.

Wymieniła Pani praktycznie wszystkie grupy wiekowe oprócz dzieci – czy dla nich są wskazane treningi biofeedback?
Dr Ewa Jakubowicz
: Tak, jak najbardziej. Już te najmłodsze, we wczesnych latach szkoły podstawowej, które borykają się z trudnościami szkolnymi, są nadruchliwe, mają problemy z koncentracją, przyswajaniem nowych informacji. Najlepszym przykładem jest powszechnie znany zespół ADHD czy ADD. Tutaj warto podkreślić, że ważna jest wzajemna współpraca. Zaangażowani  są  nie tylko  rodzice, ale też nauczyciele, psycholodzy i pedagodzy szkolni. Zwykle dzieci uczestniczą w takich treningach podczas roku szkolnego. Treningi odbywają się raz lub dwa razy w tygodniu. Po zadanym okresie czasu przychodzi pora na podsumowanie i oceny wszystkich współpracujących specjalistów. Nasze subiektywne oceny weryfikujemy z matematycznymi wynikami, jakie daje komputer. Wiele poradni psychologiczno – pedagogicznych widząc u swoich uczniów problemy szkolne sami  kierują ich na  tego typu treningi. Ze względu na bezpieczeństwo wydaje się, że ta droga jest właściwa.

Rozmawiała
Gabriela Kózka
Z usług skorzystasz w:

Scanmed Strefa Medyczna Universum
Tel. 12 629 88 00
www.scanmed.pl 

Logując się na stronie www.wyspa.skarbow.com > zyskasz atrakcyjny rabat na treningi EEG Biofeedback w naszej przychodni.






Słowa kluczowe: biofeedback, scanmed, przychodnia, trening mózgu, kraków, 2010, gimnastyka mózgu
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Polecamy
Wszystko, co powinnaś wiedzieć o swojej pochwie
Wszystko, co powinnaś wiedzieć o swojej pochwie

Bardzo dużo wiemy na temat tego, jak dbać o swoje zęby, włosy, skórę czy paznokcie. A czy wiemy, jak dbać o… pochwę?

Jak zapobiegać cukrzycy
Jak zapobiegać cukrzycy? Oto 3 skuteczne sposoby, które warto stosować od zaraz

Jak profilaktycznie przeciwdziałać cukrzycy, będącej najczęściej skutkiem nadmiaru spożywanego cukru?

Ostatnio dodane
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?