Na rzeczy - Kobieta

Ruch #selfcare i mindfullness - postaw na siebie!

2018-11-20 12:27:50 | Kraków

Jak wypocząć, aby naprawdę poczuć relaks na poziomie ciała i ducha? Coraz więcej osób zadaje sobie to pytanie i jedną z odpowiedzi na nie jest pojawienie się światowego ruchu pod nazwą #selfcare. Łączy on zarówno dbanie o siebie pod względem fizycznym, jak i na poziomie duchowym. W mediach społecznościowych można znaleźć ponad dziewięć milionów zdjęć podpisanym tym tagiem. Do tego wszystkiego dochodzi proces mindfullness, jaki można praktykować niemal w każdym miejscu - na krakowskiej siłowni lub podczas wizyty na basenie. Co tak naprawdę oznacza pielęgnacja ciała i ducha?

Ruch #selfcare i mindfullness Zmiana w sposobie myślenia o swoim ciele

Nie ulega wątpliwości, że odpowiedniemu odpoczynkowi psychicznemu powinien towarzyszyć odpoczynek fizyczny. Ponad połowę postów otagowanych jako #selfcare na Instagramie stanowią zdjęcia związane z prawidłowym odżywianiem i aktywnością fizyczną. Taka fizyczna samoopieka, jak można przetłumaczyć hasło „selfcare” nie jest egoistyczna, bo chociaż skupia się na identyfikowaniu i zaspakajaniu własnych potrzeb, to w dalszym aspekcie pozwala uwolnić się od stresu i zmartwień, co przekłada się na dobre relacje z innymi ludźmi.

Już krótka analiza zdjęć, na których przedstawione jest jedzenie, daje jasny ogląd sytuacji: sięganie po świeże, regionalne produkty, warzywa i owoce, wybór naturalnych przekąsek oraz stawianie na ekologiczne artykuły to jednoznaczny przejaw tego, że dbamy o swoje ciało i to, jak je odżywiamy. Tak naprawdę nie trzeba skrupulatnie liczyć kalorii i wykluczać kolejnych produktów z codziennego jadłospisu, aby móc cieszyć się szczupłą i zdrową sylwetką. Trzeba wsłuchać się w głąb siebie, jeść wtedy, kiedy chcemy, sięgając po jak najmniej przetworzone pożywienie. Zdrowe odżywianie powinno iść w parze ze zmianą stylu życia – więcej aktywności fizycznej nie oznacza, iż trzeba odbywać minimum pięć razy w tygodniu ciężkie treningi na siłowni. Wystarczy wybrać odpowiednie zajęcia dopasowane do bieżącej kondycji fizycznej. Siłownia, basen a może trening z trenerem personalnym – to wszystko można znaleźć w Grodzie Kraka.

Coś dla ciała - klub fitness w Krakowie

Niech za przykład posłuży sieć klubów sportowych My Fitness Place – jeden z krakowskich klubów fitness mieści się przy ulicy Sołtysa Dymara 3. To miejsce to nie tylko zwykła siłownia, lecz przede wszystkim świetnie wyposażona placówka umożliwiająca holistyczną pracę nad własnym ciałem. Na trzech poziomach o łącznej powierzchni ponad 720m2 można korzystać z klasycznych ćwiczeń siłowych, skupić się na treningu aerobowym, a także skorzystać z całorocznego basenu, sali fitness, sauny i łaźni parowych, a także w okresie letnim z kortu tenisowego, boiska do siatkówki lub mini golfa – dokładny opis znajduje się na stronie https://www.myfitnessplace.pl/kluby/krakow-soltysa-dytmara-3/. To wyjątkowe miejsce na sportowej mapie Krakowa.

Warto skorzystać z pomocy trenera personalnego, który już na pierwszym spotkaniu wyjaśni dokładnie, które partie ciała są angażowane do konkretnych ćwiczeń, pokaże jak poprawnie wykonywać trening, a także doradzi w kwestiach dietetycznych. Każdy dział posiada swego specjalistę: trener personalny do ćwiczeń na siłowni, do zajęć fitness, a także ratownik na basenie nie tylko będzie doradzać, ale także pozytywnie motywować i zachęcać do regularnych spotkań. To nie nauczyciel, który będzie krzywym okiem nas oceniać, ale przyjaciel, dzięki któremu można szybciej osiągnąć zamierzone efekty.

Coś dla ducha - mindfullness

Pod angielskim terminem mindfullness kryje się psychologiczny proces koncentracji na wewnętrznych i zewnętrznych bodźcach, które są rozwijane poprzez ćwiczenia lub medytację. Największą zaletą tych praktyk jest to, iż można je wykonywać w dowolnym czasie i o dowolnej porze. Regularna praca nad swoim duchowym nastawieniem przynosi efekty w postaci dobrego samopoczucia oraz poczucia zdrowia i siły fizycznej. Jak to się dzieje? Bardzo silna koncentracja na odczuciach zewnętrznych (wsłuchiwanie się w możliwości własnego ciała) jak i wewnętrznych (uczucia, wrażenia, emocje, własne myśli) sprawia, że zaczynamy świadomie czuć własne ciało. Najbardziej popularną odmianą tego procesu jest zapoczątkowany przez profesora Jona Kabata-Zinna z Wydziału Medycznego Uniwersytetu Massachusetts w USA trening redukcji stresu (Mindfulness Based Stress Reduction). To nie jest tradycyjna medytacja, lecz koncentracja na wydarzeniach „tu i teraz”, ucieczce od codzienności. Co oznacza to w praktyce? Jak wyjaśnia dr Susan Alberts z Cleveland Clinic: „Mindfullness koncentruje się na tym, co dzieje się w danej chwili, bez zamieszkiwania, osądzania lub próby zmiany czegokolwiek”. Doskonałym przykładem mogą być ćwiczenia fitness deepWork, pilates, stretching oraz kalistenika oferowane przez krakowski klub My Fitness Place przy ulicy Sołtysa Dytmara 3.

Medytacja podczas zajęć na basenie?

Czy mindfullness możliwy jest w trakcie wizyty w krakowskim klubie fitness lub na basenie? Jak najbardziej – tutaj jednak warto mieć na względzie, że odcinamy się od otoczenia, koncentrując uwagę na oddechu i tym, jak czujemy każdy mięsień. Takie ćwiczenia na siłowni nie powinny być wykonywane szybko, lecz precyzyjnie, w myśl zasady „lepiej wolniej, a dokładniej”- poprawi to całościowy trening. Bardzo ważne jest ogólne nastawienie – na przykład idąc na basen na aqua aerobik, aqua jogging lub aqua cycling, warto nastawić się z intencją, iż „idę dbać o ciało i chcę to osiągnąć w trakcie godzinnych ćwiczeń, nie oceniając tego, co się dzieje wokół mnie”. Nie skupiamy się na szacowaniu sylwetki, lecz na świadomym oddechu i poruszaniu się w wodzie z wysoką precyzją. Połączenie ćwiczeń mindfullness z ruchem #selfcare, czyli wdrożenie zmian na poziomie fizycznym, psychicznym i duchowym, pozwoli na zbudowaniu nowej, lepszej wersji samego siebie.
 
Artykuł Partnera

Źródła:

https://www.womenshealthmag.com/life/a19923879/mindfulness-0/
https://health.clevelandclinic.org/why-self-care-isnt-selfish-advice-for-women/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Medytacja_mindfulness
https://www.nytimes.com/2017/03/22/well/mind/how-to-be-mindful-at-the-gym.html

fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: akcja, instagram, na czym polega, o co chodzi
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Przedstawiamy najlepiej zarabiającego modela świata.
Sean O'Pry - model, który zawojował świat [ZDJĘCIA]

Przedstawiamy najlepiej zarabiającego modela świata.

dziewczyna z muzyką
Ruch #selfcare i mindfullness - postaw na siebie! Kraków

Co tak naprawdę oznacza pielęgnacja ciała i ducha?

Zobacz, ktÃłra pozycja snu jest najlepsza dla naszego organizmu.
Jaka pozycja snu jest najlepsza?

Zobacz, która pozycja snu jest najlepsza dla naszego organizmu!

Polecamy
Co przynosi szczeście, czyli jak przeżyć piątek 13-go
Co przynosi szczeście, czyli jak przeżyć piątek 13-go

Jak sprawić, żeby pech nas ominął? Zobaczcie, co przynosi szczęście!

Escapelle – antykoncepcja w nagłych przypadkach
Escapelle – antykoncepcja w nagłych przypadkach

Escapelle to preparat z zakresu antykoncepcji awaryjnej, zalecany w wyjątkowych sytuacjach. Właściwe zastosowanie tej metody antykoncepcji skutecznie zapobiega niechcianej ciąży.

Ostatnio dodane
Przedstawiamy najlepiej zarabiającego modela świata.
Sean O'Pry - model, który zawojował świat [ZDJĘCIA]

Przedstawiamy najlepiej zarabiającego modela świata.

dziewczyna z muzyką
Ruch #selfcare i mindfullness - postaw na siebie! Kraków

Co tak naprawdę oznacza pielęgnacja ciała i ducha?

GaleriaŁucznik.pl
Galeria Łucznik W ofercie GaleriaŁucznik.pl: maszyny do szycia, maszyny do szycia tradycyjne, maszyny do szycia elektroniczne. Dodatkowe akcesoria takie jak overlocki, cały zestaw narzędzi i dodatków oraz przybory do szycia ręcznego. Dodatkowo na GaleriaŁucznik.pl znajdziesz Sprzęt AGD.